Reklama

W świetle wiary...

2018-08-01 10:29

Beata Stypułkowska
Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 40

Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie książka ks. dr. Stanisława Jasionka, znanego nie tylko w częstochowskim środowisku teologa moralisty, zatytułowana „W świetle wiary...”. Jest to rodzinny przewodnik po życiu wiarą. Autor pisze w nim m.in. o roli wychowawcy w kształtowaniu osobowości człowieka oraz o prawach człowieka w nauczaniu Katechizmu Kościoła Katolickiego. Wszystkie te treści zostały opatrzone mottem: „Najgroźniejszą chorobą naszych czasów jest niewydolność sumienia”.

Ks. Jasionek wydobywa zasadnicze problemy, którymi żyje współczesny człowiek, i przedstawia je w trzech częściach. Najpierw ukazuje problematykę wiary w ciekawej formie poradnika dla domowego Kościoła, w którym uczy, jak wierząca rodzina powinna się zachowywać w różnych sytuacjach i jak się przygotowywać do przyjmowania sakramentów świętych. W drugiej części jest mowa o wychowaniu moralnym, które jest zasadniczą treścią całego procesu wychowawczego i spoczywa na różnych podmiotach współpracujących ze sobą, takich jak rodzina, szkoła i parafia. W trzeciej części ukazana jest osoba ludzka jako podmiot samorealizacji. Autor w oryginalny sposób klasyfikuje prawa człowieka, grupując je w trzech działach, jako uprawnienia: egzystencjalno-rozwojowe, wolnościowe i społeczno-ekonomiczne.

Reklama

Ks. Jasionek kolejną już publikacją potwierdził swoje zamiłowanie do pracy naukowej, którą łączy z pracą duszpasterską w parafii. Niniejszą pozycję recenzowali bp prof. dr hab. Antoni Długosz oraz ks. dr hab. Marian Duda, co świadczy o spełnieniu wymogów stawianych pracom naukowym. Bp Długosz, który również napisał do tej książki przedmowę, stwierdził w niej, że praca ta zasługuje na dogłębną lekturę, gdyż odpowiada na pytanie: Jak tworzyć wielką sztukę życia?

Ks. Stanisław Jasionek, „W świetle wiary...”. Częstochowskie Wydawnictwo Archidiecezjalne REGINA POLONIAE, ul. Ogrodowa 24/44, 42-200 Częstochowa, tel. 34 368 05 60, e-mail:cwa@cwa.com.pl .

Zmarł ks. Michał Łos FDP

2019-06-17 14:29

Z przykrością zawiadamiamy, że dzisiaj przed południem zmarł Neoprezbiter Zgromadzenia Księży Orionistów ks. Michał Łos FDP. Wierzymy, że spotkał się z Chrystusem Zmartwychwstałym, któremu tak mocno pragnął służyć jako Kapłan. Dziękujemy za wszelkie modlitwy i wsparcie.

Orioniści - Prowincja Polska

Ks. Michał Łos został wyświęcony na kapłana 24 maja. Ceremonia odbyła się przy jego łóżku w szpitalu w Warszawie, na oddziale onkologicznym, odkąd przebywał od kwietnia, kiedy to zdiagnozowano mu zaawansowaną chorobę nowotworową. Święceń diakonatu i prezbiteratu udzielał mu biskup pomocniczy warszawsko-praski Marek Solarczyk. Wcześniej specjalnej dyspensy udzielił, na prośbę Księży Orionistów, papież Franciszek. Jego największym marzeniem było odprawienie choć jednej Mszy św. zanim umrze. Tak się stało, a po błogosławieństwo prymicyjne od nowo wyświęconego kapłana udał się nawet prezydent RP Andrzej Duda.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Prezydencka wizyta w Dolinie Krzemowej

2019-06-18 18:39

KPRP

Prezydent Andrzej Duda, w ostatnim dniu wizyty roboczej w USA, spotkał się z przedstawicielami firm z Doliny Krzemowej, m.in.: IBM, Microsoft, Oracle, Facebook, Cisco i VISA. Rozmawiał również z kierownictwem You Tube'a i Google'a.

Jakub Szymczuk/Niedziela

W Menlo Park otworzył Polsko-Amerykańskie Forum Nowych Technologii.

– Dziękuję za spotkanie w tym miejscu, tak znaczącym dla rozwoju światowych nowoczesnych technologii – mówił Prezydent, dodając, że Silicon Valley to na pewno centrum światowej nowoczesności, jeżeli chodzi o rozwój technologiczny, przemysłowy i technologii cyfrowych. Podkreślił, że Polska, jako jedno z największych państw w naszej części Europy, ma dużą ambicję stać się hubem, z którego będą się rozprzestrzeniały możliwości biznesowe, komunikacyjne, energetyczne.

Forum zostało zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu, aby przedstawić potencjał sektora technologicznego oraz umożliwić polskim przedsiębiorstwom nawiązanie kontaktów biznesowych z największymi na świecie firmami branży IT, funduszami Venture Capital oraz potencjalnymi partnerami z Doliny Krzemowej.

Wizyta w siedzibie Google'a

Prezydent z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą spotkali się z prezes YouTube'a Susan Wojcicki oraz wiceprezesem Google'a ds. relacji międzynarodowych Kentem Walkerem.

Jakub Szymczuk/Niedziela


Prezydent, pytany o podsumowanie wizyty w USA, zwrócił uwagę na niezwykle ważny komponent polityczny i spotkanie z Prezydentem USA Donaldem Trumpem. Wizytę w Białym Domu uznał za bardzo udaną, wskazując na podpisanie porozumienia dotyczącego zwiększenia obecności armii USA w naszym kraju, w ramach NATO, a także innych porozumień m.in. ws. współpracy energetycznej.

Andrzej Duda ocenił, że współpraca polsko-amerykańska jest absolutnie współpracą strategiczną w bardzo wielu dziedzinach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem