Reklama

Polska

Odszedł Szef. Pożegnanie ks. Witolda Andrzejewskiego

[ TEMATY ]

pożegnanie

Archiwum "Aspektów"

Kiedy umiera kapłan naszej diecezji zamieszczamy w „Aspektach” okolicznościowy nekrolog. Tym razem robimy jednak inaczej. 30 stycznia odszedł do Domu Ojca ks. prał. Witold Andrzejewski, dziekan Gorzowskiej Kapituły Katedralnej, pod którego skrzydłami powstały nasze… „Aspekty”.

Na pamiątkę końca niemieckich dziejów i zajęcia miasta przez wojska radzieckie 30 stycznia obchodzony jest w Gorzowie jako Dzień Pamięci i Pojednania. Od tego roku dzień ten będzie dla wielu także wspomnieniem odejściem Szefa - bo tak na ks. prał. Andrzejewskiego mówiło wielu gorzowian. Był niekwestionowanym autorytetem dla wielu. Wpisał się na trwałe w historię miasta i diecezji. Kapłan, duszpasterz akademicki, legendarny kapelan „Solidarności”, ostatnio proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie. Urodził się w Kownie w 1940 r. Syn rotmistrza Witolda zamordowanego w Katyniu. Po wojnie zamieszkał wraz z matką najpierw w Lublinie, później we Wrocławiu. Dzieciństwo spędził jednak w Łodzi. Po maturze przez kilka miesięcy studiował polonistykę. Ostatecznie zdecydował się na studia teatralne, najpierw w Łodzi, a później w Warszawie. Karierę aktorską rozpoczął na scenie narodowej. Związał się jednak z teatrem w Gorzowie. W 1966 r. wstąpił do seminarium w Paradyżu, a święcenia przyjął w 1972 r.

Dla „Aspektów” ks. prał. Andrzejewski był pierwszym opiekunem. Nasz tytuł powstał w 1985 r. jako pismo Duszpasterstwa Akademickiego w Gorzowie. Założycielem i wieloletnim duszpasterzem akademickim był właśnie Szef. Było to pismo redagowane przez młodych. Pierwszą redakcję tworzyli: Marzanna Tarułka (Koralewicz), Jerzy Koralewicz, Jerzy Maciejewski, Kazimierz Marcinkiewicz oraz Roman Rutkowski. Przez pewien czas w tym zespole byli także Stanisław Wicik i Marek Robak. Młodzi sami zajmowali się wszystkimi sprawami organizacyjnymi oraz pisali teksty. Szef zawsze życzliwie ich wspierał i inspirował. Uczestniczył w spotkaniach i dyskusjach redakcyjnych, choć sam unikał pisania. Był bardziej mentorem i duchowym przewodnikiem. W wywiadzie, którego udzielił w 2009 r. Annie Bielskiej, powiedział: „(…) nie sprawdzałem ich, ja im ufałem i nie narzucałem tematów, bo to była ich sprawa, Kościół tylko pomagał”. Z okazji wydania setnego numeru „Aspektów” redakcja przyznała nagrody za wybitne osiągnięcia duszpasterskie, społeczne, edukacyjne, kulturalne i polityczne na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Nagrodę „Aspektów” otrzymał m.in. ks. prał. Andrzejewski.

Reklama

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. prał. Witolda Andrzejewskiego rozpoczną się we wtorek, 3 lutego 2015 r. Tego dnia o 16.00 trumna z ciałem zostanie przewieziona do kościoła parafialnego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Gorzowie Wlkp. przy ul. Mieszka I, gdzie rozpocznie się czuwanie modlitewne. O 18.00 będzie odprawiona Msza św. Po jej zakończeniu czuwanie modlitewne potrwa jeszcze do godz. 23.00 - informuje Andrzej Sapieha, rzecznik kurii diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Pogrzeb ks. Andrzejewskiego odbędzie się w środę. Najpierw o 9.00 trumna z ciałem zostanie przewieziona do katedry. Tu przez dwie godziny odbywać się będzie czuwanie modlitewne, a o 11.00 rozpocznie się msza pogrzebowa. Odprawią ją biskupi i księża. Po zakończeniu mszy trumna zostanie przewieziona na cmentarz komunalny przy ul. Żwirowej. Kondukt żałobny wyruszy od starej bramy.

2015-02-03 14:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie klikona

Niedziela lubelska 9/2019, str. IV

[ TEMATY ]

pożegnanie

Katarzyna Artymiak

Podczas uroczystości pogrzebowych

Podczas uroczystości pogrzebowych

Lublin pożegnał Władysława Stefana Grzyba, człowieka legendę, miejskiego krzykacza i oddanego społecznika. 14 lutego Mszy św. pogrzebowej w archikatedrze przewodniczył abp Stanisław Budzik. – Śmierć p. Władysława wszystkich nas zaskoczyła i zasmuciła. Przyzwyczailiśmy się do jego obecności. Chyba nikt z nas nie pamięta takiego czasu, w którym by go nie było; zwłaszcza zapamiętaliśmy go przez charakterystyczny strój i mocny głos. Swoim wielkim sercem ukochał miasto i pięknie wpisał się w jego tradycje – mówił Ksiądz Arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski na Jasnej Górze: twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego

2023-01-29 14:29

[ TEMATY ]

Jasna Góra

bp Andrzej Przybylski

Jasna Góra/Facebook

- Twórzmy kulturę rozumienia życia konsekrowanego, bo każdy z nas może kiedyś w niebie zobaczy, że uratowały mu szczęście i zbawienie - służba i modlitwa niejednej siostry - powiedział na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski. Delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań celebrował Mszę św. w ramach dorocznego spotkania sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania.

30. sesja formacyjna dla sióstr odpowiedzialnych w zgromadzeniach za powołania odbywała się pod hasłem „Jak rozmawiać o Kościele z młodymi ludźmi”. W trzydniowym spotkaniu udział wzięło prawie 80 referentek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję