Reklama

Niedziela w Warszawie

Bóg receptą na małżeński kryzys

Małżonkowie z kilkudziesięcioletnim stażem odnowili przyrzeczenia ze swojego ślubu. Ich zdaniem wiara i modlitwa są najlepszą receptą na małżeńskie kryzysy

Niedziela warszawska 39/2018, str. IV

[ TEMATY ]

małżeństwo

Łukasz Krzysztofka

W uroczystej Mszy św. wzięło udział prawie sto małżeństw, które mogły się poszczycić pięknym jubileuszem

W uroczystej Mszy św. wzięło udział prawie sto małżeństw, które mogły się poszczycić pięknym jubileuszem

Uroczystej Eucharystii w kościele bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie, w czasie której odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie małżonkowie obchodzący w tym roku okrągłe rocznice ślubu, przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek.

Po odśpiewaniu hymnu do Ducha Świętego prawie setka małżonków w obecności biskupa i kapłanów, podając sobie dłonie, odnowiła swoje przyrzeczenia małżeńskie. Tak jak w dniu ślubu, ponownie usłyszeli od swoich współmałżonków zapewnienie, że chcą wzajemnie się miłować, okazywać sobie szacunek i żyć w coraz większej wierności małżeńskiej, wspierać się w troskach, w radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie aż do końca życia.

Niepodległość dzięki rodzinie

W homilii bp Guzdek podkreślił, że w czasach, w których przyszło nam żyć, potrzeba refleksji, ponownego odkrywania i przypominania prawdy o małżeństwie i rodzinie. To rodzina jest najważniejsza. Tam wszystko się zaczyna.

– W rodzinie człowiek przychodzi na świat, w niej staje się człowiekiem. W rodzinie uczy się żyć po ludzku i po Bożemu – mówił biskup polowy. – W roku jubileuszu odzyskania niepodległości często mówi się o zasługach polityków, żołnierzy, dyplomatów. Tymczasem trzeba pamiętać o tym, że naród polski, skazany na śmierć, pozostał sobą, pozostał przy życiu, zachował wiarę i przetrwał dzięki rodzinie.

Biskup wskazał na Świętą Rodzinę jako na wzór dla wszystkich rodzin, zwłaszcza borykających się z trudnościami. – Maryi i Józefowi udało się pozytywnie rozwiązywać pojawiające się problemy, ponieważ zawsze byli zjednoczeni z Bogiem i zawsze byli razem ze sobą – wyliczał kaznodzieja. Podziękował także rodzicom za włożony trud w wychowanie dzieci. – Dzieci obdarzone skarbem wiary, otoczone wielkoduszną miłością, dobrze wychowane i wykształcone, to zdany egzamin z rodzicielskich zadań, powierzonych wam przez Boga i podjętych w godzinie chrztu – podkreślił bp Guzdek i życzył wszystkim małżonkom, aby byli wierni chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. – Nawet jeśli jakieś małżeństwo nie jest idealne i pojawiają się problemy, należy je z Bożą pomocą rozwiązywać – zachęcał biskup polowy.

Reklama

Małżeństwa z Dekalogiem

W gronie jubilatów byli państwo Elżbieta i Stefan Kosmala, którzy w grudniu świętować będą 45. rocznicę swojego ślubu. Zgodnie podkreślają, że wytrwać dotąd razem mogli przede wszystkim dzięki życiu zgodnemu z Dekalogiem. – Ufamy sobie bardzo, pomagamy sobie w trudnych chwilach. Bóg był na pierwszym miejscu i dlatego mogłam zawsze polegać na mężu, w każdej sytuacji – mówi pani Elżbieta i dodaje, że w chwilach trudnych uciekała się bardzo do Boga, wiary i Kościoła.

Również jej mąż mówi, że oparciem w trudnych chwilach był dla niego cierpiący Chrystus. – W momencie kryzysu trzeba pomyśleć o Chrystusie, który bardzo cierpiał, był niesłusznie oskarżony i umarł za nas. To wiara w Boga daje nam siłę do przetrwania. Bez Boga, wiary i Kościoła nie dalibyśmy rady. On jest receptą na każdy małżeński kryzys – przyznają.

Także dla państwa Ireny i Stanisława z parafii św. Michała Archanioła na Mokotowie, którzy obchodzą w tym roku 55. rocznicę ślubu, niezwykle ważny jest wymiar nadprzyrodzony małżeństwa. Przyznają, że nie dotrwaliby do tego jubileuszu, gdyby nie pomoc Boga i wspólna modlitwa. – Przede wszystkim potrzeba dużo cierpliwości wobec siebie, są momenty trudne i bardzo trudne w życiu i tylko przy pomocy Bożej można wytrwać – mówią.

2018-09-25 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na nowo tylko we dwoje

Niedziela Ogólnopolska 30/2021, str. 50

[ TEMATY ]

rodzina

małżeństwo

Tomasz Talaga

Autor z żoną w Kazimierzu Dolnym

Autor z żoną w Kazimierzu Dolnym

Jak sprawić, by syndrom opuszczonego gniazda nie stał się końcem, ale nowym rozdziałem naszej małżeńskiej historii?

W życiu wielu małżeństw przychodzi taki dzień (w naszym przyszedł kilkanaście miesięcy temu), gdy małżonkowie uświadamiają sobie, że właśnie zostali sami ze sobą. Dzieci dorosły, wyszły z domu i usamodzielniły się, być może założyły już własne rodziny i przysporzyły rodzicom radości w postaci wnuków. Jak odnaleźć się w nowej rzeczywistości, gdy jesteśmy już tylko we dwoje?

CZYTAJ DALEJ

Polski rzymianin

Niedziela Ogólnopolska 5/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

rozmowa

Prof. Jerzy Miziołek

Stanisław August Morawski

Stanisław August Morawski

W Rzymie zmarł nestor włoskiej Polonii Stanisław August Morawski. Jednym z jego polskich przyjaciół był prof. Jerzy Miziołek, który wspomina swojego przyjaciela w rozmowie z Włodzimierzem Rędziochem.

Włodzimierz Rędzioch: Odejście Stanisława A. Morawskiego napełnia jego przyjaciół głębokim smutkiem i zobowiązuje do chwili wspomnień. Znałeś go przez wiele lat. W jakich okolicznościach się poznaliście?

CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: duchowny wyremontował w archidiecezji Burgos ponad 600 świątyń

2022-12-05 16:21

[ TEMATY ]

Kościół

kapłan

kapłan

Hiszpania

Karol Porwich/Niedziela

Ksiądz Fermín González samodzielnie wyremontował ponad 600 świątyń na terenie północnej Hiszpanii. Jak poinformował duchowny w rozmowie z telewizją Creo, zdecydowana większość tych prac została wykonana w kościołach usytuowanych na terenie archidiecezji Burgos.

68-letni ksiądz wyjaśnił, że w pracach remontowych pomagali mu zazwyczaj parafianie, a te głównie polegały na modernizacji zniszczonych dachów świątyń. Pracujący w hiszpańskiej archidiecezji kapłan wyjaśnił, że pierwsze remonty wykonywał przed 40 laty z powodu „pilnej konieczności” naprawy kościołów chylących się ku ruinie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję