Reklama

Z prasy zagranicznej

2018-10-03 08:01

pr
Niedziela Ogólnopolska 40/2018, str. 39

Podobna do bł. Karoliny

W Nisiporeşti w Rumunii odbyła się beatyfikacja Weroniki Antal, męczenniczki, która 23 sierpnia 1958 r. poniosła śmierć w obronie wiary i czystości. Bł. Weronika Antal została zamordowana przez sąsiada Pavela Mocanu, który już wcześniej naigrawał się z „sióstr” – jak nazywał kobiety, które ślubowały czystość. Zaczął domagać się seksu od młodej kobiety, a gdy ta stawiała opór i nie chciała mu ulec, wyciągnął nóż i zadał jej łącznie 42 ciosy, po czym uciekł, pozostawiwszy swą ofiarę bez życia. Weronikę znaleziono na drugi dzień na polu kukurydzy, ściskającą w dłoni różaniec.

AsiaNews.it

Plusy i minusy ważnego porozumienia

Mówiło się o tym od kilku miesięcy i wreszcie się udało. W czasie papieskiej pielgrzymki do krajów bałtyckich ogłoszono, że Stolica Apostolska i Chiny podpisały porozumienie. Jedni je chwalą, inni – krytykują, a niektórzy wprost odrzucają. Serwis specjalizujący się w sprawach chińskich – AsiaNews przedstawił wstępną analizę porozumienia, w której wyliczył jego plusy i minusy. Portal zastrzegł, że nie wszystko jeszcze jest wiadome, bo tekstu porozumienia nie ogłoszono i jego szczegóły także w przyszłości pozostaną tajemnicą. Porozumienie ma charakter wstępny, a strony dają sobie czas na weryfikację, jak poczynione ustalenia będą działały w praktyce.

Co zaliczono na poczet plusów? Przede wszystkim fakt, że Ojciec Święty będzie miał wpływ na mianowanie biskupów. Pytanie – czy ostateczny. Czy będzie miał np. prawo weta wobec kandydatury, którą przedstawi strona chińska? Dziś jeszcze nie ma odpowiedzi na to pytanie. Okaże się to w praktyce, ale – zdaniem kanonistów – tak musi być, bo Kościół nie mógł w tym punkcie pójść na żadne ustępstwa. Za plus uznano także, że porozumienie ma charakter duszpasterski, a nie polityczny, na co wskazuje przede wszystkim to, że oparto się żądaniom Chin, które chciały, żeby Watykan zerwał relacje z Tajwanem, który strona chińska traktuje jako zbuntowaną wyspę. Tajwan będzie miał więc nadal swojego ambasadora w Watykanie. Za pozytyw uznano też zniesienie ekskomuniki nałożonej na biskupów wyświęconych w ostatnich latach bez zgody Ojca Świętego. Zdaniem komentatora, przyczyni się to do jedności w Kościele w Chinach.

Reklama

A minusy? Największym jest ten, że ani słowem nie wspomniano o prześladowaniach Kościoła w Chinach, także tych ostatnich, wynikających z przeprowadzanej na siłę polityki unarodawiania wspólnot religijnych, w tym Kościoła katolickiego. Dzieje się to przez niszczenie krzyży i kościołów, aresztowania biskupów, duchownych i wiernych świeckich oraz zabronienie młodzieży uczestnictwa w praktykach religijnych. Zdaniem portalu, należałoby także zażądać od biskupów wyświęconych na polecenie i za zgodą komunistów, aby okazali skruchę i poprosili, przed powrotem do jedności z Papieżem, o przebaczenie.

Famiglia Cristiana

Nie wiemy jeszcze wszystkiego

Nie milkną echa słynnego oświadczenia byłego watykańskiego dyplomaty abp. Carla Marii Vigano. Choć wiemy już więcej o tej inicjatywie, to nadal nie wiemy wszystkiego. Nie ujawniono np. personaliów wszystkich osób, które stały za akcją wymierzoną w papieża Franciszka.

Zdaniem włoskiego tygodnika „Famiglia Cristiana”, oczywiste już jest, że akcja nie była motywowana jedynie frustracją byłego dyplomaty z powodu niespełnionych ambicji, ale ma o wiele szerszy kontekst. Akcja jest pochodną bardzo poważnego sporu, który toczy się przede wszystkim w Kościele w USA. A z racji tego, że amerykańska wspólnota jest bardzo ważna na globalnej mapie katolicyzmu, ma ona poważne reperkusje na całym świecie.

Zdaniem „FC”, sprawa seksualnych nadużyć niektórych duchownych, choć jak najbardziej realna i bolesna, została wykorzystana jako narzędzie do uderzenia w Ojca Świętego. Jak są definiowane dwie strony sporu? Atakujący to tradycjonaliści z niezidentyfikowanym centrum przywódczym. Atakowani to zwolennicy Franciszka i jego innej, bardziej otwartej wizji Kościoła. Sprawa jest bardzo poważna, bo chodzi już nie tylko o uzdrowienie Kościoła, ale też o jego jedność, której grozi – zdaniem czasopisma – rozpad porównywalny do schizmy protestanckiej przed pięcioma wiekami. Jak zachowuje się sam Franciszek? Zdaniem dziennikarzy, bardzo roztropnie. Przejawem jego roztropności i troski o jedność Kościoła była pierwsza reakcja Papieża, który nie chciał się odnosić do stawianych mu zarzutów. Nie chciał bronić siebie, ponieważ na pierwszym miejscu myślał odpowiedzialnie o Kościele i jego jedności.

Izwiestia

Synagogi obok cerkwi

W Moskwie brakuje synagog. Zdaniem lidera wspólnoty żydowskiej w Rosji Aleksandra Borody, potrzeba ok. 20 nowych, aby zaspokoić potrzeby religijne sporej wspólnoty wyznawców judaizmu. Boroda zapowiedział stopniową budowę potrzebnych świątyń. Obok nich będą powstawały też inne obiekty, które razem utworzą wielofunkcyjne centra z pomieszczeniami dla prowadzenia działalności charytatywnej, szkół niedzielnych dla dzieci oraz do spędzania wolnego czasu.

Synagogi nie będą duże, ale ich sieć będzie na tyle gęsta, by wyznawcy judaizmu mieli jak najbliżej do swojego domu modlitwy. Ilu żydów mieszka w Moskwie? Na to pytanie Boroda nie odpowiedział. Stwierdził jedynie, że zdecydowana większość rosyjskich żydów mieszka w tym mieście – w innych jest ich dwukrotnie mniej niż w Moskwie.

AsiaNews.it

Autokefalia dla białoruskich prawosławnych?

Autokefalia dla części prawosławnych na Ukrainie jest już przesądzona. Nie zmieni tego zdecydowany sprzeciw patriarchatu moskiewskiego, który praktycznie zerwał komunię eucharystyczną z Konstantynopolem. Jak na całą sprawę patrzy świat prawosławny w innych zakątkach świata? Pozostałe autokefaliczne Cerkwie milczą w tej sprawie, co znaczy, że nie wspierają Moskwy. Patriarchatowi moskiewskiemu grozi więc to, że będzie izolowany w świecie prawosławia.

Reklama

Rzecznik Episkopatu: różaniec nie może wywoływać sporów

2019-10-21 18:25

BP KEP / Warszawa (KAI)

"Różaniec jednoczy z Bogiem i bliźnimi, nie może wywoływać sporów. Od wieków łączy wierzących, prowadzi do Boga i jest modlitwą niosącą pokój" – przypomina rzecznik Episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik w kontekście dyskusji na temat logo Marszu Niepodległości 2019.

stock.adobe.com

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że różaniec stał się najbardziej powszechną modlitwą na świecie. „To modlitwa dla każdego. Na różańcu modlą się ludzie różnych kultur i narodów na wszystkich kontynentach – powiedział ks. Paweł Rytel-Andrianik. Dodał, że różaniec zobowiązuje do podążania za Maryją i życia wg Ewangelii.

Zaznaczył też, że św. Jan Paweł II zwracał uwagę na fakt, że modlitwa różańcowa rodzi pokój w naszych sercach i w konsekwencji – między ludźmi. Papież Polak mówił: „Odmawiajmy wytrwale różaniec we wspólnotach kościelnych i naszych rodzinach. W trakcie powtarzanych wezwań zjednoczy on serca, doprowadzi do zgody, ożywi nadzieję i obdarzy nas wszystkich pokojem i radością Chrystusa, który dla nas się narodził, umarł i zmartwychwstał”.

Rzecznik Episkopatu przypomniał, że tradycyjnie w październiku wierni modlą się na nabożeństwach różańcowych. „Niech nasza modlitwa przyniesie jak najlepsze owoce. Módlmy się o pokój na całym świecie, w intencji naszej ojczyzny i nas samych” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Plakat zapowiadający tegoroczny Marsz Niepodległości przedstawia zaciśniętą pięść trzymającą różaniec. Grafice towarzyszą słowa "Miej w opiece naród cały".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Arcybiskup Paryża z nietypowym zaproszeniem dla dzieci na całym świecie

2019-10-21 21:17

azr (KAI) / Paryż

Arcybiskup Paryża Michel Aupetit zachęca dzieci z całego świata do udziału w konkursie na rysunek przedstawiający paryską katedrę Notre-Dame. Najlepsze prace zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, ustawionych wokół remontowanej świątyni.

pixabay.com

Konkurs przygotowany przez arcybiskupa Paryża z myślą o dzieciach ze wszystkich krajów na świecie potrwa do 1 marca. Do tego czasu dzieci mogą nadsyłać rysunki, przedstawiające katedrę "jaką znają i jaką sobie wyobrażają". Najlepsze spośród nadesłanych prac, zostaną wydrukowane na osłonie rusztowań, a także w specjalnej publikacji, przygotowanej z okazji rocznicy tragicznego pożaru paryskiej świątyni.

"Wasza dzisiejsza refleksja jest dla nas ważna, ponieważ to wy będziecie w przyszłości tymi młodymi i dorosłymi, którzy przybędą do tej odnowionej katedry, której drzwi będą dla was szeroko otwarte" - mówi w imieniu metropolity Paryża wikariusz generalny stołecznej diecezji, bp Benoist de Sinety.

Prace konkursowe można nadsyłać na adres: Opération “Dessine-moi Notre-Dame” 10 rue du Cloître Notre-Dame 75004 Paris Francja

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem