Reklama

Ksiądz – specjalista od komunikacji?

Niedziela Ogólnopolska 42/2018, str. 23

Na ile księża pracujący w wyższych seminariach duchownych w Polsce są kompetentnymi komunikatorami? A na ile kompetentnie komunikują alumni, czyli przyszli księża? Tych m.in. zagadnień dotyczą badania na temat kompetencji komunikacyjnej księży i alumnów w wyższych seminariach duchownych w Polsce, które obecnie prowadzę. Wyniki badań zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na I Forum Prefektów Studiów w dniach 26-27 października 2018 r. w WSD SAC w Ołtarzewie.

Dobra komunikacja

Reklama

Świat biznesu, lekarzy, polityków, dziennikarzy, nauczycieli szkoli nieustannie swoje umiejętności miękkie. Inwestuje w komunikację, bo dobrze wie, że aby dotrzeć do człowieka, trzeba umieć po prostu dobrze komunikować. Z tej konieczności nie jest zwolniony również ksiądz. Duszpasterstwo, udzielanie sakramentów, kierownictwo duchowe, zarządzanie parafią, nauczanie religii, prowadzenie rekolekcji, towarzyszenie ludziom w różnych momentach życia – często bardzo emocjonalnych (ślub, chrzest, pogrzeb) lub trudnych duchowo (kryzysy, wątpliwości w wierze) – wymagają bardzo dobrze rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Ksiądz powinien być kompetentnym komunikatorem nie po to, aby samemu błyszczeć, ale po to, aby Bóg w jego przekazie i życiu był słowem żywym, a nie martwym, nudnym, niezrozumiałym.

Kompetentny komunikator?

To, jaki poziom kompetencji komunikacyjnej prezentują księża, zależy m.in. od seminarium, w którym się kształcili lub w którym pracują. W czasach wzmożonej komunikacji międzyludzkiej i internetowej bardzo ważne jest, jaką komunikacją cechuje się seminarium. Na ile pracujący tam księża – jako wykładowcy, moderatorzy i wychowawcy przyszłych księży – potrafią się komunikować? Na ile alumni, także odpowiedzialni za komunikację w seminarium, potrafią się komunikować? Jak postrzegają oni własną kompetencję komunikacyjną? Na ile są świadomi potrzeby bycia sprawnym i biegłym w komunikacji? Na ten temat prowadzę badania w wyższych seminariach duchownych w Polsce. Pozwolą one przyjrzeć się bliżej kompetencji komunikacyjnej księży i alumnów związanych z seminarium. Otrzymane wyniki zostaną zaprezentowane przed tymi, którzy odpowiadają za kształcenie w wyższych seminariach duchownych w Polsce. Następnie na bazie tych badań zostaną przygotowane i przeprowadzone warsztaty doskonalące kompetencję komunikacyjną księży i alumnów. Chcemy realnie pomóc księżom ulepszyć ich kompetencję komunikacyjną. Badania te nie są ostatnimi w tym zakresie. Są one początkiem następnych, a także bardziej wytężonej pracy nad komunikacją i edukacją w wyższych seminariach duchownych oraz kompetencją komunikacyjną księży.

Ks. dr hab. Krzysztof Marcyński SAC
Prefekt Studiów WSD w Ołtarzewie, pomysłodawca i organizator I Forum Prefektów Studiów (www.wsdsac.pl/o-forum), adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW w Warszawie, autor m.in. książki pt. „Kompetencja komunikacyjna. Studium medioznawcze”, Warszawa 2017.

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Liechtenstein: arcybiskup odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym

2021-10-18 19:33

[ TEMATY ]

synod

arcybiskup

flickr.com/archidiecezjakrakow

Arcybiskup Vaduz, stolicy Liechtensteinu, Wolfgang Haas odmawia uczestnictwa w procesie synodalnym, otwartym przed tygodniem przez papieża Franciszka, a w miniony weekend we wszystkich diecezjach świata. Na stronie internetowej tej niewielkiej, liczącej niespełna 30 tys. katolików, archidiecezji wyraził obawę, że ta „złożona i czasem skomplikowana procedura” mogłaby przybrać ideologiczną postać.

Jego zdaniem dyskusje i debaty, do których wzywa papież, nie są w Liechtensteinie konieczne, gdyż bliskie relacje w parafiach umożliwiają szybki wzajemny i prosty kontakt między duchownymi i świeckimi. – Intelektualna i duchowa wymiana była więc i jest zawsze możliwa – przekonuje 73-letni abp Haas.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam nadzieję, że wkrótce do nich dołączę"

2021-10-19 15:28

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Vatican News/AFP

Benedykt XVI

Benedykt XVI

We wzruszających słowach papież senior Benedykt XVI złożył kondolencje z powodu śmierci austriackiego zakonnika i historyka Kościoła o. Gerharda Winklera OCist.

"Wiadomość o śmierci o. Winklera głęboko mnie dotknęła" - napisał Benedykt XVI w liście do opata Reinholda Dessla, opublikowanym przez cysterskie opactwo Wilhering w Górnej Austrii. "Spośród wszystkich kolegów i przyjaciół był mi najbliższy. Jego pogoda ducha i głęboka wiara zawsze mnie ujmowały. Teraz przybył w zaświaty, gdzie jestem pewien, że wielu przyjaciół już na niego czekało. Mam nadzieję, że wkrótce do nich dołączę" - napisał papież senior w liście datowanym na 2 października br.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Lekarze z Centrum Zdrowia Matki szukają rodziny dla chłopca, którego uratowali

2021-10-20 13:20

[ TEMATY ]

pomoc

Zffoto/Fotolia.com

Pracownicy Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi zaangażowali się w poszukiwanie specjalistycznej rodziny zastępczej dla ośmiomiesięcznego Marcinka, który prawie całe swoje życie spędził w ich placówce. Chcą, by chłopiec, z którym bardzo się zżyli, trafił pod dobrą i czułą opiekę.

"Marcinka poznaliśmy 8 miesięcy temu, gdy trafił do nas ze szpitala w Piotrkowie, gdzie stwierdzono u niego niedrożność jelit. Mama dziecka do momentu porodu nie wiedziała, że jest w ciąży i nie była w tym czasie objęta żadną opieką. Potem zrzekła się praw do dziecka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję