Reklama

Ksiądz – specjalista od komunikacji?

Niedziela Ogólnopolska 42/2018, str. 23

Na ile księża pracujący w wyższych seminariach duchownych w Polsce są kompetentnymi komunikatorami? A na ile kompetentnie komunikują alumni, czyli przyszli księża? Tych m.in. zagadnień dotyczą badania na temat kompetencji komunikacyjnej księży i alumnów w wyższych seminariach duchownych w Polsce, które obecnie prowadzę. Wyniki badań zostaną zaprezentowane po raz pierwszy na I Forum Prefektów Studiów w dniach 26-27 października 2018 r. w WSD SAC w Ołtarzewie.

Dobra komunikacja

Świat biznesu, lekarzy, polityków, dziennikarzy, nauczycieli szkoli nieustannie swoje umiejętności miękkie. Inwestuje w komunikację, bo dobrze wie, że aby dotrzeć do człowieka, trzeba umieć po prostu dobrze komunikować. Z tej konieczności nie jest zwolniony również ksiądz. Duszpasterstwo, udzielanie sakramentów, kierownictwo duchowe, zarządzanie parafią, nauczanie religii, prowadzenie rekolekcji, towarzyszenie ludziom w różnych momentach życia – często bardzo emocjonalnych (ślub, chrzest, pogrzeb) lub trudnych duchowo (kryzysy, wątpliwości w wierze) – wymagają bardzo dobrze rozwiniętych umiejętności interpersonalnych. Ksiądz powinien być kompetentnym komunikatorem nie po to, aby samemu błyszczeć, ale po to, aby Bóg w jego przekazie i życiu był słowem żywym, a nie martwym, nudnym, niezrozumiałym.

Kompetentny komunikator?

To, jaki poziom kompetencji komunikacyjnej prezentują księża, zależy m.in. od seminarium, w którym się kształcili lub w którym pracują. W czasach wzmożonej komunikacji międzyludzkiej i internetowej bardzo ważne jest, jaką komunikacją cechuje się seminarium. Na ile pracujący tam księża – jako wykładowcy, moderatorzy i wychowawcy przyszłych księży – potrafią się komunikować? Na ile alumni, także odpowiedzialni za komunikację w seminarium, potrafią się komunikować? Jak postrzegają oni własną kompetencję komunikacyjną? Na ile są świadomi potrzeby bycia sprawnym i biegłym w komunikacji? Na ten temat prowadzę badania w wyższych seminariach duchownych w Polsce. Pozwolą one przyjrzeć się bliżej kompetencji komunikacyjnej księży i alumnów związanych z seminarium. Otrzymane wyniki zostaną zaprezentowane przed tymi, którzy odpowiadają za kształcenie w wyższych seminariach duchownych w Polsce. Następnie na bazie tych badań zostaną przygotowane i przeprowadzone warsztaty doskonalące kompetencję komunikacyjną księży i alumnów. Chcemy realnie pomóc księżom ulepszyć ich kompetencję komunikacyjną. Badania te nie są ostatnimi w tym zakresie. Są one początkiem następnych, a także bardziej wytężonej pracy nad komunikacją i edukacją w wyższych seminariach duchownych oraz kompetencją komunikacyjną księży.

Ks. dr hab. Krzysztof Marcyński SAC
Prefekt Studiów WSD w Ołtarzewie, pomysłodawca i organizator I Forum Prefektów Studiów (www.wsdsac.pl/o-forum), adiunkt w Instytucie Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na UKSW w Warszawie, autor m.in. książki pt. „Kompetencja komunikacyjna. Studium medioznawcze”, Warszawa 2017.

2018-10-16 11:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: biskupi przeznaczyli jedną miesięczną pensję na pomoc księżom

2022-09-24 17:36

[ TEMATY ]

Włochy

Karol Porwich/Niedziela

Członkowie Rady Stałej Włoskiej Konferencji Biskupiej przekazują swoje miesięczne wynagrodzenie na pomoc księżom w ich kraju. Według deklaracji końcowej z niedawnego spotkania w Materze, pieniądze trafią do Centralnego Instytutu Wspierania Duchowieństwa i są przeznaczone na pracę duszpasterską księży diecezjalnych.

Członkowie Rady zaapelowali też do wszystkich biskupów o podjęcie podobnej decyzji. Podkreślili, że jest to „mały znak solidarności” z księżmi, którzy, jak wielu innych, muszą żyć ze skutkami inflacji i wzrostu cen energii. Biskupi planują też nowe przeliczenie uposażenia dla księży w nadchodzącym roku.

CZYTAJ DALEJ

Papież na „Anioł Pański”: zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie

2022-09-25 11:02

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na zakończenie Mszy św. w Materze Ojciec Święty zawierzył Maryi Kościół we Włoszech, pokój na udręczonej wojną Ukrainie, w Mjanmie i Kamerunie. Z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy zaapelował także o otoczenie ich troską.

Drodzy bracia i siostry!

CZYTAJ DALEJ

Papageno Team – pierwsze w Polsce duszpasterstwo dla osób w kryzysie samobójczym

2022-09-26 11:43

[ TEMATY ]

cierpienie

Adobe Stock

Papageno Team to pierwsze w Kościele w Polsce duszpasterstwo i strefa wsparcia dla osób w kryzysie samobójczym. Działa już od miesiąca. Choć formalnie powstało na terenie archidiecezji łódzkiej, kontaktują się z nim dziesiątki osób z całej Polski. – Potrzeby są ogromne. Chciałbym, byśmy również my jako Kościół mogli na tym polu jak najwięcej pomagać – podkreśla ks. Jarosław Magierski, inicjator i koordynator Papageno Team. Marzeniem ks. Magierskiego jest, by w każdej diecezji działało środowisko wsparcia dla osób w kryzysie samobójczym.

Efekt Papageno

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję