Reklama

Od wolności do niepodległości

2018-11-14 11:43

Krzysztof Zaremba
Edycja świdnicka 46/2018, str. I

Z Archiwum ZSPK
Ks. prał. Bogusław Wermiński (pierwszy z prawej) odbiera statuetkę Białego Orła

W Centrum Nauki i Sztuki Parku Wielokulturowego Stara Kopalnia w Wałbrzychu odbyło się uroczyste wręczenie odznaczeń i podziękowań osobom zaangażowanym w działalność patriotyczną, połączone z koncertem „Od Wolności do Niepodległości”. Głównym organizatorem uroczystości był Związek Solidarności Polskich Kombatantów w Wałbrzychu

Na początku wygłoszona została laudacja, po czym specjalne podziękowania złożone zostały osobom, które w swojej działalności odznaczyły się postawą patriotyczną i pomocą udzielaną Związkowi Solidarności Polskich Kombatantów. W podziękowaniu zacytowane zostały słowa św. Jana Pawła II: „Strzeżcie ojczyzny, jak strzegły jej pokolenia, które przed nami żyły, strzeżcie, gdyż ktoś obcy może jedynie na nowo nas zniewolić. Ta ziemia droga była tym, którzy za nią oddawali swe życie. Jesteśmy im winni pamięci i trwania, że Słowianin zawsze ojczyznę kocha nad życie”. Podziękowania złożone zostały na ręce: Beaty Muchy, Wioletty Kupis, Władysława Bomby, Kazimierza Żołnierka i Zbigniewa Senkowskiego.

Następnie wicewojewoda dolnośląski Kamil Krzysztof Zieliński wręczył nadane przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Medale „Pro Patria”, które otrzymali: Maria Skowronek, Józef Zalas, Kazimierz Żołnierek, Ryszard Mocek, Marek Krówka i Mieczysław Czernik. Ponadto nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudę Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski odznaczony został Ryszard Mocek.

Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia 1 września 2011 r. Jest nadawany przez Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanego wniosku naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych. Liczba medali na dany rok jest ograniczona. Aktu dekoracji dokonuje się podczas uroczystości o charakterze państwowym, patriotycznym lub rocznicowym. Na podstawie zatwierdzonego przez Komisję Heraldyczną przy Ministrze Spraw Wewnętrznych i Administracji regulaminu nadawania Medalu „Pro Patria” mogą być nim honorowane osoby szczególnie zasłużone w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

Reklama

W dalszej części uroczystości szkolny sztandar I Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Paderewskiego w Wałbrzychu udekorowany został Krzyżem „Semper Fidelis” kapituły Związku Solidarności Polskich Kombatantów w Wałbrzychu. Na zakończenie tej części uroczystości statuetkę Białego Orła odebrał ks. prał. Bogusław Wermiński. Ten wielce zasłużony dla Wałbrzycha kapłan urodził się w 1939 r. w Stalowej Woli. Święcenia kapłańskie przyjął w 1963 r. Posługę duszpasterską rozpoczął w parafii pw. św. Antoniego w Piechowicach. W 1968 r. skierowany został do wałbrzyskiej parafii pw. św. Barbary. W tym czasie rozpoczął organizowanie nowej parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego, której został administratorem w 1972 r. Na początku lat 80. wspierał nowo tworzony Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”, a po ogłoszeniu 13 grudnia 1981 r. stanu wojennego w Polsce udzielał pomocy prześladowanym przez ówczesne władze komunistyczne działaczom podziemnej „Solidarności”. Od 1982 r. pełnił funkcję kapelana w Zakładzie Opieki Zdrowotnej nad Matką i Dzieckiem w Wałbrzychu. Od 1988 r. przez wiele lat był proboszczem parafii pw. Świętych Aniołów Stróżów w Wałbrzychu. Prowadził bardzo aktywną działalność społeczną i charytatywną.

W drugiej części uroczystości odbył się koncert „Od Wolności do Niepodległości”. Najpopularniejsze i najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne zaprezentowali uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Aliny i Czesława Centkiewiczów w Wałbrzychu, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Orła Białego w Wałbrzychu, Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 z Oddziałami Integracyjnymi w Wałbrzychu oraz Miejskiej Szkoły Podstawowej w Szczawnie-Zdroju.

Wśród przybyłych na uroczystości w Starej Kopalni gości znaleźli się przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, instytucji, działacze niepodległościowi, związkowcy, mieszkańcy Wałbrzycha i okolic. Nie mogło zabraknąć przedstawicieli wałbrzyskiego duchowieństwa, obecni byli m.in. ks. Tadeusz Faryś, ks. Piotr Kopera SAC, ks. Wiesław Rusin. Uroczyste nadania odznaczeń, podziękowania oraz koncert pieśni patriotycznych „Od Wolności do Niepodległości” były elementem wałbrzyskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Tagi:
odznaczenia

Reklama

Nagroda dla Biskupa Legnickiego

2019-05-21 13:11

Maciej Gwoździewicz
Edycja legnicka 21/2019, str. 4-5

Maciej Gwoździewicz
Biskup legnicki otrzymał nagrodę za współpracę ze studentami

W murach Politechniki Wrocławskiej 11 maja br. odbyła się Dolnośląska Gala Energetyki. Organizatorem wydarzenia był Wrocławski Oddział Stowarzyszenia Elektryków Polskich. W trakcie gali wręczono nagrody dla firm z branży elektrotechnicznej w siedmiu kategoriach: Wydarzenie Roku, Ochrona Środowiska, Produkcja, Sukces Międzynarodowy, Innowacje Dla Energetyki, Kuźnia Talentów oraz Logistyka. Wśród wyróżnionych był także biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Wrocław: kard. Henryk Gulbinowicz w szpitalu

2019-05-23 09:56

lk, xrk / Wrocław (KAI)

Emerytowany metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz trafił do szpitala. Jak poinformował KAI rzecznik archidiecezji wrocławskiej, doszło do nagłego pogorszenia zdrowia 96-letniego hierarchy. O hospitalizacji kardynała zadecydowali po serii badań lekarze.

Agnieszka Bugała

Kard. Gulbinowicz przedwczoraj poczuł się gorzej i został odwieziony do jednego z wrocławskich szpitali. Po wykonaniu serii badań lekarze zadecydowali o pozostawieniu księdza kardynała na obserwacji – powiedział KAI ks. Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Archidiecezji Wrocławskiej.

"Jego stan jest dobry, nie zagraża życiu, choć w przypadku 96-letniego człowieka pogorszenie stanu zdrowia wymaga dokładnego zbadania. O tym, kiedy kardynał będzie mógł opuścić szpital, zdecydują lekarze" - dodał rzecznik.

Ks. Kowalski nie umiał odpowiedzieć na pytanie, czy na gorsze samopoczucie hierarchy mogły wpłynąć pojawiające się w przestrzeni medialnej zarzuty o molestowanie seksualne sprzed lat. Wytoczył jej poeta Karol Chum. - Trudno powiedzieć. Nikt z nas nie informował o tym księdza kardynała ze względu na stan jego zdrowia - powiedział rzecznik archidiecezji wrocławskiej.

Henryk Gulbinowicz urodził się 17 października 1923 r. w podwileńskich Szukiszkach, w archidiecezji wileńskiej. Szkołę podstawową i gimnazjum ukończył w Wilnie.

W roku 1944 rozpoczął studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Wilnie, przeniesionym – w roku 1945 – do Białegostoku, gdzie 18 czerwca 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W roku 1959 podjął wykłady z teologii moralnej i etyki w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie oraz pełnił szereg funkcji wychowawczych: prefekta studiów, wicerektora, wreszcie rektora (1968-1970). Równocześnie angażował się dynamicznie w pracę duszpasterską wśród miejscowej młodzieży akademickiej i pracowników nauki.

W 1970 r. został mianowany administratorem apostolskim w Białymstoku, konsekrowany został 8 lutego 1970 roku.

W 1975 r. został mianowany metropolitą wrocławskim, dziesięć lat później został kardynałem. Funkcję metropolity wrocławskiego kard. Gulbinowicz pełnił do 2004 r., kiedy to osiągnął wiek emerytalny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Arcybiskup Andrzej Dzięga reaguje na list papieża

2019-05-24 19:01

pk / Szczecin (KAI)

Metropolita szczecińsko-kamieński powołał Zespół Prawny do przeglądu spraw z zakresu nadużyć seksualnych wobec niepełnoletnich w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. To reakcja abp. Andrzeja Dzięgi na list apostolski Franciszka "Vos estis lux mundi". Opublikowany ponad dwa tygodnie motu proprio papieża zawiera przepisy o postępowaniu w przestępstwach związanych z wykorzystywaniem małoletnich. Mają on usprawnić ściganie takich przypadków w Kościele powszechnym.

Redaktor01/pl.wikipedia.org

- Zespół tworzą przede wszystkim ludzie świeccy, specjaliści z prawa, specjaliści od postępowania procesowego, którzy w każdej sprawie, jeśli uznają to za stosowne, mogą poprosić o pomoc specjalistów z innych dziedzin o pomoc w tej analizie np. specjalistów z psychologii czy medycyny - tłumaczy ks. Sławomir Zyga, kanclerz Kurii Metropolitalnej w Szczecinie.

Członkowie zespołu będą mieli wgląd do wszystkich wewnętrznych akt spraw. Zespół będzie mógł też współpracować z instytucjami polskiego wymiaru sprawiedliwości.

W dekrecie czytamy m.in., że „sprawy te na terenie Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej są rozciągnięte w czasie, co powoduje potrzebę aktualnej oceny dawnych faktów i proceduralnych decyzji z uwzględnieniem ówczesnych norm prawnych”.

Skład zespołu, na czele którego stanie osoba świecka, zostanie ustanowiony odrębnym dekretem.

We wtorek polski rząd postanowił powołać państwową komisję, która zbada przypadki pedofilii we wszystkich środowiskach, w tym wśród księży. Tydzień temu, w czwartek Sejm uchwalił rządowy projekt nowelizacji kodeksu karnego zaostrzający kary do 30 lat więzienia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem