Reklama

Z Jasnej Góry

2018-11-28 11:01

O. Stanisław Tomoń OSPPE, Rzecznik Jasnej Góry
Niedziela Ogólnopolska 48/2018, str. 8

Rekolekcje adwentowe biskupów

Zanurzeni w duchowości św. Franciszka z Asyżu

Jak co roku, polscy biskupi uczestniczyli na Jasnej Górze w swoich adwentowych rekolekcjach. Poprzedziło je 381. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi przyjęli stanowisko w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci i młodzieży przez niektórych duchownych (pełny tekst na s. 6-7).

W modlitewnym skupieniu w dniach 19-22 listopada br. uczestniczyli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy na czele z prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim. Jedną z Mszy św. odprawił wraz z biskupami abp Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

– Te rekolekcje są zawsze spotkaniem z Jezusem przy sercu Matki – powiedział abp Polak.

Reklama

– Rekolekcje to jest czas słuchania. Biskupi, którzy z reguły dużo mówią i głoszą słowo Boże, w czasie rekolekcji stają w postawie słuchania, otwierają serce na to, co Jezus do nich pragnie powiedzieć. Jest to dla nas okazja do zatrzymania się, do spojrzenia w nasze sumienia, do nawrócenia. Korzystamy w sakramentu pojednania i pokuty, korzystamy z modlitwy, z tego szczególnego miejsca, którym jest Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej, a w niej nasze spotkanie z Maryją. Jasna Góra to jest miejsce, któremu jesteśmy wierni, i miejsce, w którym czujemy się bezpiecznie. To jest też miejsce, w którym chcemy dorastać do powołania, którym nas Bóg obdarza, przy sercu Matki. Myślę, że innego piękniejszego miejsca nikt z nas nie mógłby sobie wyobrazić – wyznał hierarcha.

W ciągu czterech dni biskupi usłyszeli osiem konferencji, które głosił o. Ernest Siekierka, franciszkanin, wykładowca duchowości we franciszkańskim WSD we Wronkach. Codziennie koncelebrowali także Mszę św. oraz uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim. Biskupi mieli okazję przeżyć dzień pokutny i skorzystać z sakramentu pokuty. Rekolekcje zakończyła Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski, w czasie której miał miejsce apel modlitewny za zmarłych po wojnie członków Konferencji Episkopatu Polski.

Wraz z biskupami modlili się także ich kierowcy. Nauki rekolekcyjne głosił dla nich o. Ryszard Bortkiewicz, definitor generalny Zakonu Paulinów.

Kolejarze

Pracujemy na kolei... w polskiej doli i niedoli!

Pod hasłem: „W służbie Bogu i Ojczyźnie” odbyła się 18 listopada br. 35. Pielgrzymka Kolejarzy. Do sanktuarium przybyło ok. 5 tys. osób – przedstawiciele spółek PKP S.A., prezesi, dyrektorzy, pracownicy kolei, emeryci, renciści, przedstawiciele administracji, rodziny kolejarskie, członkowie NSZZ „Solidarność”. Dotarli także pielgrzymi z Białorusi, Słowacji i Węgier. Obecny był podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

Mszy św. dla pielgrzymów przewodniczył bp Łukasz Buzun z Kalisza, a koncelebrowali z nim duszpasterze kolejarzy na czele z ks. Eugeniuszem Zarębińskim, krajowym duszpasterzem kolejarzy. W homilii bp Buzun podkreślił wdzięczność kolejarzy za niepodległość, za dar wolności, a przede wszystkim za dar wiary. – W historii maryjnego zatroskania mają swoje szczególne miejsce także kolejarze – mówił. – 172 lata temu kolej dotarła tutaj, do Częstochowy. Ten granatowy mundur z czapką, na której widnieje Orzeł Polski, nigdy nie przyniósł wstydu. Na zawsze pozostaje symbolem służby i pracy dla społeczeństwa. Bo koleją na Jasną Górę do Maryi przez taki szmat czasu przybywały i przybywają rzesze pielgrzymów. Wiemy, że potrzeba sprawnej, punktualnej, nowoczesnej kolei, dbającej o pasażera, o ekologię. I Bogu niech będą dzięki, że po swoich restrukturyzacjach kolej cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Wyrazy wdzięczności za służbę kolejarzy złożył min. Bittel. – Nie szczędzicie sił i troski o to, aby bezpieczeństwo pasażerów i ładunków na polskiej kolei było jak najlepsze – podkreślił i dodał: – Składam wam wyrazy podziękowania za to, że pełnicie służbę dzień i noc, z poświęceniem i pasją. Za to, że tą służbą budujecie godność munduru kolejarskiego, który jest dla was dumą. Tuż po 100. rocznicy odzyskania niepodległości trzeba powiedzieć, że kolejarze zawsze stawali na wysokości zadania – czy to odbudowując polską kolej złożoną z trzech zaborczych kolei, czy też biorąc udział w Bitwie Warszawskiej, czy walcząc w czasie okupacji niemieckiej, a później tworząc jakże licznie ruch „Solidarności”. Wasza postawa zawsze była właściwa, dobra i skuteczna.

Oprawę muzyczną przygotowała Orkiestra Kolejowa z Siedlec. Organizatorem pielgrzymki było Katolickie Stowarzyszenie Kolejarzy Polskich.

Krótko

W dniach 17-18 listopada br. odbyła się 13. Pielgrzymka Tradycji Łacińskiej – Tradiclaromontana 2018. W spotkaniu udział wzięli wierni przywiązani do liturgii sprawowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego z duszpasterstw, wspólnot, ruchów i instytucji związanych z tradycją łacińską. Głównej Mszy św. przewodniczył ks. dr Piotr Paćkowski, rektor WSD diecezji siedleckiej. Organizatorem pielgrzymki jest Fundacja Inicjatywa Włodowicka.

W dniach 16-17 listopada br. odbyła się 13. Pielgrzymka Krakowskiego Bractwa Kurkowego. Przybyli przedstawiciele bractwa w tradycyjnych kontuszach na czele z obecnym królem kurkowym Zbigniewem Wolframem „Niepodległym”. Pielgrzymom towarzyszył o. Grzegorz Prus, przeor krakowskiego Klasztoru Paulinów Na Skałce.

17 listopada br. odbyła się 38. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej. Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Wętkowski z Gniezna, a koncelebrował m.in. ks. Mariusz Frukacz, kapelan częstochowskiego KIK-u.

20 listopada br. w Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego zaprezentowano album autorstwa o. Eustachego Rakoczego, paulina, pt. „Jasnogórska Pani, Tyś naszą Hetmanką”. Podczas uroczystości Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, odznaczył o.  Eustachego Rakoczego Medalem „Pro Bono Poloniae” w uznaniu jego działalności na rzecz Ojczyzny.

Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy: oburzenie skazaniem na śmierć głodową Vincenta Lamberta

2019-07-17 18:03

lk / Warszawa (KAI)

Przygnębienie i oburzenie decyzją lekarzy, którzy zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta, pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji, wyraziło Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy Polskich. Mężczyzna zmarł dziewięć dni po odłączeniu go od aparatury podtrzymującej życie.

Poniżej tekst stanowiska przesłanego KAI:

Stanowisko Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich wobec zaniechania żywienia chorego Vincenta Lamberta

1. Jesteśmy oburzeni i przygnębieni decyzją lekarzy, którzy od dnia 3.07.2019 r. zaniechali odżywiania i nawadniania, skazując na śmierć głodową Vincenta Lamberta - pacjenta Kliniki Uniwersyteckiej w Reims we Francji.

2. Działania zespołu medycznego w ostatnich 9 dniach życia Vincenta są sprzeczne z prawami człowieka i zasadami etyki lekarskiej, są formą eutanazji i aktem okrucieństwa wobec pacjenta i jego rodziców. Niszczy to wizerunek lekarza i podważa zaufanie do naszego zawodu.

3. Nie jest uporczywą terapią żywienie przez sondę i pojenie wodą pacjenta z zachowanym samodzielnym oddechem oraz minimalną świadomością.

4. Żaden wyrok sądowy ani opinia specjalistów nie usprawiedliwiają działań zmierzających do zakończenia życia chorego, pozbawienia go jedzenia, picia i pomocy najbliższych oraz odbierania mu możliwości leczenia i rehabilitowania w innym ośrodku medycznym.

5. Mamy nadzieję, że historia choroby i śmierci głodowej Vincenta Lamberta oraz walka jego rodziców i tysięcy ludzi na całym świecie o jego ocalenie przyczynią się do ochrony życia i godności innych ciężko chorych pacjentów.

W imieniu Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich:

dr n.med. ELŻBIETA KORTYCZKO, prezes KSLP, specjalista pediatrii i neonatologii,

prof. BOGDAN CHAZAN, wiceprezes KSLP i prezes Oddz. Mazowieckiego, specjalista ginekologii i położnictwa,

lek. ANNA GRĘZIAK, Honorowy Prezes KSLP, anestezjolog, członek Zespołu przy Rzeczniku Praw Pacjenta ds. opracowania standardów postępowania w terapiach medycznych stosowanych w okresie kończącego się życia,

lek. GRAŻYNA RYBAK, delegat Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii,

lek. MARZENNA KOSZAŃSKA, wiceprezes Oddz. Mazowieckiego KSLP, specjalista pediatrii

----

42-letni Vincent Lambert, który po wypadku w 2008 r. był sparaliżowany, żył przez 11 lat w stanie minimalnej świadomości. Na wniosek żony i lekarzy, wbrew prośbom rodziców, którzy chcieli go przenieść do ośrodka opieki, francuski wymiar sprawiedliwości wydał zgodę na jego uśmiercenie. Zmarł 11 lipca, dziewięć dni po tym, jak został odłączony od sztucznego nawodnienia i odżywiania. Dwa dni później odbył się jego pogrzeb.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

100. rocznica powstania Policji Państwowej

2019-07-18 20:13

Agata Pieszko

Z przeprowadzonych w 2019 r. badań opinii publicznej wynika, że 75 % Polaków wystawiło pozytywną ocenę polskiej policji, 89% Polaków powiedziało, że Polska jest krajem, w którym żyje się bezpiecznie, a 98 % rodaków stwierdziło, że czuje się bezpiecznie w okolicach swojego miejsca zamieszkania. To piękny prezent na 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Agata Pieszko

Obchody 100-lecia Policji Państwowej rozpoczęły się we Wrocławiu 17 lipca. Ten dzień był poświęcony uczczeniu pamięci poległych polskich policjantów. Ciąg dalszy uroczystości miał miejsce 18 lipca. W kościele św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława odprawiono Mszę św., po której na Placu Wolności odbył się uroczysty apel z wręczeniem odznaczeń i nominacji dla funkcjonariuszy policji.

– Tylko w służbie drugiemu policjant może odnaleźć siebie i swoje miejsce w społeczeństwie. Na służbę policjanta należy patrzeć nie jak na każdą inną profesję, ale szukać w niej powołania, pewnej misji. Czy mamy świadomość, że każdego dnia na służbę wychodzi rzesza funkcjonariuszy, aby przede wszystkim służyć człowiekowi? My spokojnie śpimy, pracujemy, spacerujemy, odpoczywamy, a gdzieś na ulicy, w parku, na wodzie, w powietrzu, także przy biurku służbę pełni mnóstwo funkcjonariuszy i funkcjonariuszek. To oni służą człowiekowi każdego dnia i nocy – mówił podczas homilii ks. Stanisław Stelmaszek, kapelan dolnośląskiej policji

W wydarzeniach na Placu Wolności udział wzięli m.in. generalny inspektor Policji Jarosław Szymczyk, wojewoda dolnośląski Paweł Hreniak, marszałek województwa dolnośląskiego Cezary Przybylski, starosta powiatu wrocławskiego Roman Potocki, wiceprezydent Wrocławia Jakub Mazur oraz Komendant Wojewódzki Policji we Wrocławiu nadinspektor Tomasz Trawiński.

– Kłaniam się przed wami nisko, jako szef polskiej Policji i dziękuję za ten ogromny trud i wysiłek, który włożyliście w taką ocenę i w taki poziom bezpieczeństwa naszej ojczyzny. Bardzo proszę, abyście nie ustawali w tych wysiłkach i kontynuowali tę misję. Misję bezpieczeństwa Polski i Polaków. W sposób szczególny proszę, abyśmy konsekwentnie i bezwzględnie oczyszczali środowisko policyjne z tych, którzy nie są godni nosić munduru, abyśmy zjednoczyli siły i wykluczyli fałszywą zawodową solidarność i abyśmy dbali o tych, którzy rzetelnie i pełni poświęcenia pracują w polskiej Policji – mówił do funkcjonariuszy Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk, komentując wyniki tegorocznych badań opinii publicznej

Obchody święta Policji Państwowej honorowym patronatem objęła Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Elżbieta Witek.

– Bez bezpiecznego państwa nie można budować przyszłości dla naszych obywateli. Dolny Śląsk, miejsce szczególne mojemu sercu, bo jestem stąd, jest terenem trudnym dla policji. Mamy bliskość granic, autostradę A4, drogę S3, jesteśmy świetnie skomunikowani, mamy wielu turystów, bo mamy wiele atrakcji i cieszymy się z tego, ale to są zwiększone zagrożenia i to wymaga zwiększonej czujności. Mundur wiąże się z odwagą, determinacją i honorem, pamiętajcie, abyście nigdy tego honoru nie splamili – przypominała Elżbieta Witek policjantom i policjantkom

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji zakomunikowała, że dzięki 2 edycji Programu Modernizacji Służb Mundurowych do 2020 r. na służy mundurowe, w tym na policję zostaną przekazane środki w wysokości 9,2 mld złotych.

– Chcemy zainwestować w ludzi, którzy na co dzień narażają swoje życie – dodała Elżbieta Witek

Obchody 100. rocznicy powstania Policji Państwowej uświetniła Orkiestra Policyjna Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu na czele z kapelmistrzem nadkom. Adamem Witiwem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem