Reklama

Duchowa podróż do Panamy

2019-01-02 11:07

Zofia Świerczyńska
Niedziela Ogólnopolska 1/2019, str. 50-53

Paulina Krzyżak

Brak finansów? Za duża odległość? To żadne przeszkody! Światowe Dni Młodzieży odbędą się nie tylko w Panamie. Miejscem spotkania młodych będzie także Kraków, Warszawa, Gliwice, Ełk, Kalisz oraz wiele innych polskich miast. Wspólne spotkania w duchu ŚDM to propozycja dla tych, którzy z różnych powodów nie będą mogli wybrać się w podróż do Panamy

W wielu polskich diecezjach są organizowane wydarzenia, podczas których wszyscy młodzi – wiekiem i duchem – mogą wspólnie przeżyć czas spotkania w duchowej łączności z uczestnikami ŚDM w Panamie. Prezentujemy niektóre z propozycji wspólnego przeżycia czasu ŚDM.

ŚDM znów w Krakowie

W Krakowie, mieście będącym gospodarzem minionych Światowych Dni Młodzieży, młodzi i ich duszpasterze nie wyobrażają sobie czasu ŚDM bez wspólnego spotkania. – Potrzebujemy poczucia prawdziwej wspólnoty. Można ŚDM oglądać przed telewizorem w cieple swojego domu, ale to nigdy nie będzie to samo, co wspólne przeżycie ŚDM, w jednym miejscu – mówi ks. Marcin Rozmus, zastępca duszpasterza młodzieży archidiecezji krakowskiej i jednocześnie koordynator spotkania „Panama w Krakowie”. Wydarzenie pod hasłem „24h z Panamą” odbędzie się w Krakowie w Sanktuarium św. Jana Pawła II w dniach od 26 do 27 stycznia. Dzięki transmisji telewizyjnej młodzi będą mogli uczestniczyć w wydarzeniach nad Zatoką Panamską – czuwaniu z papieżem Franciszkiem oraz Mszy Posłania. W programie spotkania w Krakowie znajdą się także inspirujące konferencje, świadectwa, animacje, uwielbienie, wspólna Eucharystia i integracja. Wśród zaproszonych gości będą m.in. Monika i Marcin Gomułkowie oraz przyjaciele Helenki Kmieć z Wolontariatu Misyjnego Salvator. Spotkanie w Krakowie zakończy wieczór taneczny z wodzirejami. Jak zapowiadają organizatorzy, wydarzenie będzie niezwykłą okazją do integracji i przede wszystkim do duchowej odnowy. – „Panama w Krakowie” jest kolejną okazją, aby nie tylko wspominać czas ŚDM w Krakowie, ale poczuć na nowo ducha żywego Kościoła. ŚDM jest nam bardzo potrzebne, by na co dzień ożywiać i odmładzać Kościół – wyjaśnia ks. Rozmus.

Panamski klimat w stolicy

W stolicy Polski panamska radość zagości w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie młodzi spotkają się 27 stycznia, by razem znaleźć odpowiedź na pytania: Jak usłyszeć Boga? Jak odpowiedzieć na Jego wezwanie? Jakie jest moje miejsce?„Panama w Warszawie” będzie czasem wspólnej modlitwy, ale także integracji i wzajemnej inspiracji przez głoszone świadectwa. Wydarzenie poprowadzi raper Michał „PAX” Bukowski, a konferencję nawiązującą do hasła Światowych Dni Młodzieży: „Oto ja, służebnica Pańska” wygłosi abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki. Tego dnia przewidziano także bezpośrednie połączenie z młodymi w Panamie. – Mamy pomysł, by połączyć się z młodymi, którzy jadą z Warszawy do Panamy, i porozmawiać z nimi on-line, żeby młodzież z Polski mogła na żywo zobaczyć, co aktualnie dzieje się w Panamie i jak to przeżywa młodzież, która jest w tym miejscu – wyjaśnia Dominik Ziętara, organizator „Panamy w Warszawie”. W wydarzeniu wezmą udział także przedstawiciele ambasady Panamy, którzy opowiedzą o tamtejszej kulturze, życiu codziennym oraz Kościele w Panamie. Oprócz tego w trakcie spotkania młodzi poznają i nauczą się hymnu ŚDM 2019, będzie czas adoracji, refleksji, ale także okazja do radosnego bycia razem i doświadczenia wspólnoty młodego Kościoła. Spotkanie zwieńczone będzie wspólną modlitwą podczas uroczystej Mszy św. – Liczymy na obecność młodych z parafii. To jest okazja, by ktoś, kto chciał uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży, a nie mógł, poczuł klimat tego spotkania i zobaczył, jak ono wygląda – zachęca Dominik Ziętara.

Reklama

Rapowana konferencja i Bal Panamski na Śląsku

Panamska atmosfera zagości także na Śląsku. W Jastrzębiu-Zdroju podczas „Panamy na Śląsku” młodzi z archidiecezji katowickiej będą uczestniczyć we wspólnej Eucharystii, koncercie zespołu niemaGOtu, rapowanej konferencji ks. Jakuba Bartczaka oraz uwielbieniu prowadzonym przez zespół ON1, który tworzą wokaliści i zespoły: Mateo, Owca, Gabi Gąsior, Tu Band. Propozycją diecezji gliwickiej jest natomiast „Śląski Bal Panamski”, będący kontynuacją już wcześniej organizowanych i cieszących się popularnością Studniówek ŚDM – spotkań żywej i radosnej wspólnoty młodych ludzi nie wstydzących się swojej wiary, jednocześnie promujących zabawę bezalkoholową wśród młodzieży. Podczas Balu Panamskiego młodzi przejdą w radosnym i barwnym Korowodzie Panamskim z kościoła pw. św. Michała Archanioła w Gliwicach do Areny Gliwice. Tam odbędzie się wspólna zabawa, która – jak zapowiadają organizatorzy – potrwa do białego rana.

Co po ŚDM w Panamie?

Wydarzenia w duchu ŚDM w Panamie będą się odbywać nie tylko w dużych miastach. Rzepedź to wieś położona w województwie podkarpackim, leżąca na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczad. To właśnie tam w dniach 1-3 lutego odbędą się rekolekcje, podczas których młodzi z archidiecezji przemyskiej postarają się zanalizować słowa wypowiedziane przez papieża Franciszka w czasie ŚDM w Panamie i wdrożyć je w swoją codzienność. – Nasze spotkanie zatytułowaliśmy „Replay. Panama” i jest to oryginalna propozycja, by zaraz po zakończeniu ŚDM w Panamie nie tylko przypomnieć, co wydarzyło się w tym czasie, ale przeanalizować i utrwalić słowa, które w Panamie przekaże nam sam Papież – wyjaśnia Damian Jung z Ruchu Światło-Życie w parafii w Iwoniczu, współorganizator rekolekcji. W planie wydarzenia oprócz katechez i spotkań w grupach jest wspólna Eucharystia, nabożeństwo Drogi Krzyżowej, czuwanie, śpiew, taniec i zabawa.

Dołącz i ty!

To tylko nieliczne z wielu propozycji dla młodych z całej Polski, by pomimo dużej odległości dzielącej Polskę od Panamy pozostać w duchowej łączności z młodymi pielgrzymami i we wspólnocie doświadczyć obecności żywego Boga. Spis miejsc wszystkich spotkań organizowanych w polskich miastach podczas trwania ŚDM w Panamie oraz szczegóły dotyczące dat, miejsc i zapisów dostępne są na stronie internetowej Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM: www.kierunekpanama.pl w zakładce „newsy”. Sprawdź, gdzie w twojej okolicy organizowane są wspólne spotkania, wybierz coś dla siebie i daj się zabrać w duchową podróż do Panamy!

Tagi:
Niedziela Młodych

Opole uwielbia

2019-08-21 11:24

Beata Włoga
Niedziela Ogólnopolska 34/2019, str. 40-41

Na początku była myśl, dlaczego by nie zorganizować koncertu uwielbienia będącego uwieńczeniem uroczystości Bożego Ciała, podobnie jak robi to Rzeszów. Było też pragnienie serca, by modlić się za ludzi młodych...

Michał Banaś
Od 10 lat śpiewają na chwałę Pana

Ksiądz Eugeniusz Ploch, wówczas ojciec duchowny w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu, pragnienie i pytania przekuł w działanie. I tak po raz pierwszy w diecezji opolskiej w 2010 r. z jego inicjatywy i z pomocą raciborskiego zespołu Przecinek odbył się I Koncert Uwielbienia. Była to też doskonała okazja, by oficjalnie rozpocząć w diecezji zorganizowaną modlitwę za młode pokolenie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bp Kaszak: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli

2019-08-25 22:24

jc / Częstochowa (KAI)

"Niestety, z bólem i trwogą musimy stwierdzić, że Maryja, Matka Boga Najwyższego i nasza ukochana Matka, na naszej polskiej ziemi jest obrażana, i to poprzez profanację cudownego, od wieków świętego dla wielu Polaków Jej wizerunku ‒ obrazu Matki Bożej Częstochowskiej" – mówił biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak w homilii wygłoszonej na Jasnej Górze w przeddzień uroczystości NMP Częstochowskiej.

M. Sztajner/Niedziela

Odnosząc się do niedawnych wydarzeń biskup podkreślał, że "jesteśmy świadkami podejmowania dalszych akcji przeciwko najukochańszej osobie, jaką Jezus miał na ziemi. Są to działania wyjątkowo haniebne i groźne, niosące ze sobą bardzo konkretne konsekwencje ‒ karę Bożą".

Zobacz zdjęcia: Procesja z Obrazem Matki Bożej z Archikatedry Częstochowskiej na Jasną Górę

- W trosce o szacunek dla naszej Królowej i o dobrobyt naszej ukochanej Ojczyzny nie możemy milczeć, tylko na rożne sposoby musimy wyrażać swój sprzeciw przeciwko tym skandalicznym zachowaniom oraz podejmować czyny pokutne, by zadośćuczynić Panu Bogu za bluźnierstwa wobec Maryi i Jego osoby - podkreślał.

"Pytamy autorów i uczestników ataków na Przenajświętszą Panią: Cóż złego zrobiła Wam Maryja? Za co Ją tak straszliwie obrażacie? To nas bardzo boli. Maryja jest Matką Boga i naszą ukochaną Matką, którą bardzo szanujemy. Tymi haniebnymi czynami obrażacie także nasze uczucia religijne. Dlatego nie ma i nigdy nie będzie naszego przyzwolenia na takie niedopuszczalne zachowanie" - pytał bp Kaszak.

Nawiązując do orędzia Matki Bożej z Fatimy, wzywał do praktykowania wynagradzającego nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Podkreślał, że w zaistniałej sytuacji katolikom nie wolno milczeć – muszą stanowczo przeciwstawiać się moralnie złym działaniom oraz brać w obronę tych, którzy w trosce o dobro Polski głoszą prawdę o zagrożeniach ideologii LGBT.

W tym kontekście przypomniał osobę abp. Marka Jędraszewskiego. Zachęcał też rodziców do podpisywania deklaracji sprzeciwiającej się wychowywaniu dzieci zgodnie z ideologią LGBT.

"Jasnogórska Pani, wspieraj nas, abyśmy byli w stanie naszymi modlitwami i ofiarami wynagrodzić Bogu bluźnierstwa, jakich doznaje On od ludzi. Pomóż nam uśmierzyć sprawiedliwy gniew Boży, do którego sami zmuszamy Stwórcę grzechem i nieposłuszeństwem, bo kiedy zapłonie jego ogień, nikt i nic się nie ostoi" – zakończył homilię bp Kaszak.

25 sierpnia w południe na Jasną Górę przybyło ponad tysiąc pielgrzymów z Zagłębia Dąbrowskiego. To druga część diecezjalnej pielgrzymki – 13 sierpnia do Częstochowy weszło prawie 1500 osób z regionu olkuskiego. Obu pielgrzymkom towarzyszył na trasie biskup Grzegorz Kaszak.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

800 lat przy Chrystusie

2019-08-26 09:31

Agnieszka Bugała

Agnieszka Bugała

- Decyzja o budowie tej świątyni była odpowiedzią na to samo pytanie, które Jezus zadał Piotrowi: A ty, za kogo mnie uważasz? – mówił w czasie Eucharystii rozpoczynającej jubileuszowe obchody w parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła i św. Jadwigi w Trzebnicy abp Józef Kupny. – U fundamentów tego kościoła leży wiara w Jezusa Chrystusa – podkreślał metropolita.

fotogaleria:

Zobacz zdjęcia: 800 lat przy Chrystusie

Abp Kupny podziękował salwatorianom za prowadzenie parafii i siostrom boromeuszkom za ich obecność i modlitewne zaplecze dla trzebnickiej wspólnoty. W homilii podkreślił, że jubileusz, który świętujemy, to nie 800 lat pomnika historii, ale 800 lat pomnika wiary. – ta świątynia istnieje, bo wy jesteście – mówił do zebranych. Poświecił też tablicę upamiętniającą jubileusz ufundowaną przez radę parafialną. Proboszcz parafii, ks. Piotr Filas SDS opowiedział o inicjatywie, którą podjęli parafianie: z okazji jubileuszu 800-lecia odprawiono niezwykłą nowennę, przez 9 dni i nocy trwała adoracja Najświętszego Sakramentu. Zaproponowano także, aby w roku jubileuszowym poznać każdy z ołtarzy zbudowanych w trzebnickiej bazylice.

W Eucharystii pod przewodnictwem abp. Kupnego, oprócz posługujących w parafii ojców salwatorianów, wziął także udział prowincjał salwatorianów, ks. Józef Figiel SDS. W przemówieniu przypomniał, że fundację trzebnickiego kościoła odnotowano już w Księdze Henrykowskiej. To tam zapisano słowa księcia Henryka Brodatego, który wyznaje, że ma nadzieję, iż budowa świątyni i klasztoru zapewni jego bliskim udział w zbawieniu. – Tu dokonało się jednak dzieło większe - mówił ks. Figiel - Przez wieki łaski uświęcenia i zbliżenia do Boga w tej świątyni dostępowały rzesze ludzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem