Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 10/2019, str. 8

Archiwiści

Podziękowanie za ocalenie archiwalnych zbiorów

W ramach obchodów 100-lecia utworzenia archiwów państwowych (dekret „O organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami” z 7 lutego 1919 r., podpisany przez Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego) na Jasnej Górze 20 lutego br. modlili się polscy archiwiści. Dziękowali Matce Bożej oraz jasnogórskim paulinom za pomoc w ocaleniu zbiorów archiwalnych w czasie okupacji. – Dziękujemy Matce Bożej i ojcom paulinom za to, że w czasie wojny przechowali nam część narodowego zasobu archiwalnego – powiedział Tadeusz Krawczak, dyrektor Archiwum Akt Nowych. Wyjaśnił, że chodzi o zbiory dostarczone z Warszawy w czasie okupacji, których część udało się wywieźć z Fortu Sokolnickiego w Warszawie, zbiory Archiwum Głównego Akt Dawnych i Archiwum Akt Nowych, które ocalały z pożogi.

– W listopadzie 1944 r. zwieziono na Jasną Górę najcenniejsze materiały przeznaczone do wywozu do Niemiec, do granicy niemieckiej, po to, by tam je zawłaszczyć jako materiały szczególnie ważne dla kultury niemieckiej – wyjaśniał o. prof. Janusz Zbudniewek, paulin. – Tamte tereny były już okupowane przez aliantów i dlatego Jasna Góra, na drodze między Warszawą a Katowicami, czy nawet dalej – Gliwicami, była punktem zbornym wypatrzonym przez Kazimierza Kaczmarczyka, który był archiwistą na Jasnej Górze i uznał, że tu będzie najlepsze miejsce na tymczasowe zatrzymanie tych archiwów. I tak się stało.

Mszy św., w której uczestniczyli archiwiści, przewodniczył biskup diecezji radomskiej Henryk Tomasik. – Miło, że Jasna Góra mogła też stać się miejscem, które posłużyło przechowaniu pamięci narodu – powiedział przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Bractwo Kurkowe

Pospolite Ruszenie

Po raz pierwszy 22 lutego br. przybyła na Jasną Górę Pielgrzymka Braci Kurkowych Podlasia i Mazowsza. Pielgrzymi dziękowali za powstanie podlaskich i mazowieckich Bractw Kurkowych oraz za 600 lat istnienia parafii w Kuczynie – jednej z najstarszych parafii w diecezji łomżyńskiej. Pielgrzymkę zorganizowało Łomżyńskie Bractwo Kurkowe „Pospolite Ruszenie”. – Chcemy podziękować Najświętszej Maryi Pannie za to, że przez Jej wstawiennictwo 600 lat trwają świątynia i parafia założona w 1419 r. w Kuczynie przez 5 braci, których potomkowie żyją do dzisiaj i są żywo zaangażowani w tworzenie Bractw Kurkowych na Podlasiu i Mazowszu – powiedział Gniewomir Rokosz-Kuczyński, wielki kanclerz Towarzystwa Rycerskiego Braci Kurkowych, marszałek Łomżyńskiego Bractwa Kurkowego. – Bractwo dziś jest nie tylko spadkobiercą tych historycznych tradycji mieszczańskich i rzemieślniczych związanych z obroną murów miejskich, ale jest przede wszytkim organizacją skupiającą ludzi, którzy chcą służyć Bogu, Kościołowi i Polsce przez kultywowanie tradycji, pielęgnowanie tożsamości narodowej, obronę wiary oraz prezentowanie tego m.in. przez noszenie tradycyjnego narodowego polskiego stroju, którym jest kontusz – podkreślił.

Reklama

Zaproszenie do udziału w pielgrzymce przyjął biskup diecezji łomżyńskiej Janusz Stepnowski, który odprawił Mszę św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Zebranych powitał o. Eustachy Rakoczy, paulin, Honorowy Brat Kurkowy Bractwa Krakowskiego.

Dyrektorzy szkół katolickich

W trosce o młodych

W dniach 28 lutego – 1 marca br. odbyła się na Jasnej Górze Ogólnopolska Konferencja Dyrektorów Szkół Katolickich. Jednymi z najważniejszych jej punktów były obrady i wybory nowego zarządu Rady Szkół Katolickich oraz Komisji Rewizyjnej (nowy zarząd wybierany jest co 3 lata). Z dyrektorami spotkał się bp Marek Mendyk, asystent Rady Szkół Katolickich, który odprawił dla nich Mszę św.

– Otaczamy modlitewną wdzięcznością tych, którzy organizują szkolnictwo katolickie w Polsce, którzy służą polskiej szkole – zapewnił.

2019-03-06 10:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: Na placu Świętego Piotra zapalono światła na choince i odsłonięto szopkę

2022-12-03 18:15

[ TEMATY ]

Watykan

choinka

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Na placu Świętego Piotra zapalono w sobotę światła na świątecznej choince z włoskiego regionu Abruzja i odsłonięto szopkę wyrzeźbioną w drewnie przez artystów z Friuli-Wenecji Julijskiej. Plany uroczystej inauguracji na placu pokrzyżowała niepogoda. Uroczystość z udziałem przedstawicieli Watykanu i włoskich władz lokalnych odbyła się w Auli Pawła VI.

Setki lampek włączono na stojącym koło obelisku, udekorowanym bombkami świerku białym, przywiezionym do Watykanu z małej górskiej miejscowości Rosello w Abruzji. Ozdoby choinkowe wykonały dzieci i nastolatki z tamtejszego ośrodka rehabilitacji psychiatrycznej.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent Andrzej Duda z nagrodą od Rycerzy Kolumba

2022-12-03 08:36

[ TEMATY ]

prezydent

Rycerze Kolumba

Andrzej Duda

Rycerze Kolumba

Pan Prezydent Andrzej Duda przyjął w Pałacu Prezydenckim Patricka Kelly’ego, Najwyższego Rycerza, przywódcę międzynarodowej wspólnoty Rycerzy Kolumba. W trakcie spotkania odebrał z rąk Patricka Kelly’ego symboliczne wyróżnienie – Nagrodę Caritas, przyznaną jako wyraz uznania dla całego społeczeństwa polskiego za bezinteresowną postawę wobec potrzebujących i poszkodowanych przez wojnę w Ukrainie.

Nagroda Caritas to odznaczenie, jakim Rycerze wyróżniają tych, którzy w sposób szczególny realizują najważniejszą Zasadę Zakonu – Miłosierdzie – w służbie i poświęceniu dla innych. Po raz pierwszy w historii Nagroda została wręczona jako uhonorowanie dla Głowy Państwa i zarazem całego narodu.

CZYTAJ DALEJ

Złote Pióro przyznane

2022-12-03 16:57

Magdalena Lewandowska

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyła Julia Morawska, maturzystka z LO nr X we Wrocławiu.

W Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego odbyła się gala finałowa XVIII Dolnośląskiego Literackiego Konkursu o Złote Pióro „My Polacy, my Dolnoślązacy”.

W konkursie organizowanym przez Zespól Szkół Salezjański „Don Bosco” i Gościa Wrocławskiego wzięło udział 99 młodych uczestników z dolnośląskich szkół. Zadaniem, przed jakim stanęli uczestnicy, było napisanie pracy na jeden z dwóch tematów: I „Współkochać przyszłam – nie współnienawidzić” (Antygona, Sofokles). „Współ-” w połączeniu z proponowanymi przez Ciebie wyrazami jako panaceum na zło tego świata; II. „Kto szuka prawdy, szuka Boga, choćby nawet o tym nie wiedział”. Uczyń myśl św. Edyty Stein mottem przewodnim swojej pracy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję