Reklama

Jak budowała się wolna Polska

Tydzień 18.
11-17 marca 1919

Z rozkazu Naczelnego Wodza gen. Wacław Iwaszkiewicz objął 11 marca ogólne kierownictwo nad wszystkimi polskimi oddziałami walczącymi w Małopolsce Wschodniej przeciw Ukraińcom. Dowództwo nad walczącą z bolszewikami Dywizją Litewsko-Białoruską przejął gen. Stanisław Szeptycki.

Na wieść o postępach wojsk polskich w nocy z 14 na 15 marca mieszkańcy Nieświeża wystąpili zbrojnie przeciw okupującej miasto Armii Czerwonej. Przedwcześnie rozpoczęte powstanie po kilku dniach zostało stłumione, a jego przywódcy rozstrzelani przez czekistów.

Zapowiedziany wcześniej przez Rady Delegatów Robotniczych strajk powszechny się nie udał, głównie z powodu wycofania się PPS. Jednak w Zagłębiu Dąbrowskim, gdzie wpływy komunistów były duże, 12 i 13 marca doszło do ulicznych manifestacji. W wyniku starć z wojskiem w Dąbrowie Górniczej i w Będzinie zginęło 8 robotników; rozbrojono także Milicję Ludową, która stanęła po stronie manifestantów.

Reklama

Na Konferencji Pokojowej w Paryżu 12 marca Komisja do Spraw Polskich Jules’a Cambona przedłożyła Radzie Najwyższej Konferencji sprawozdanie, w którym znalazły się postulaty przyjęcia głównych propozycji polskich w sprawie ustalenia granicy polsko-niemieckiej. Brytyjski premier David Lloyd George miał jednak odrębne zdanie: „Sojusznicy powinni zająć się sprawą tego państwa możliwie szybko. Polacy nie mają pojęcia o organizacji, nie posiadają zdolności kierowania lub rządzenia. Premier jest pianistą. Prezydent jest idealistą pozbawionym praktycznego zmysłu. Generałowie działają w wojsku każdy na własną rękę; nie mają pojęcia o wyćwiczeniu 500 000 żołnierzy, których powołują pod broń, ani o koordynacji różnych jednostek, z których składa się armia”. Lloyd George postulował, by nie popierać polskich żądań, a polską armię oddać pod komendę francuskich oficerów.

Wobec konieczności zajęcia stanowiska przez polskich biskupów względem spraw dotyczących Kościoła, rozpatrywanych podczas obrad Sejmu Ustawodawczego, w dniach 12-14 marca obradowała w Warszawie pierwsza oficjalna Konferencja Plenarna Episkopatu Polski. Przewodniczył jej prymas Polski arcybiskup gnieźnieńsko-poznański Edmund Dalbor.

W sposób nieoficjalny wykrystalizowała się nazwa państwa. Jeszcze w listopadzie 1918 r. w urzędowych dokumentach używano sformułowania: Królestwo Polskie, następnie Państwo Polskie lub Republika Polska. Od stycznia 1919 r. Józef Piłsudski, nawiązując do czasów przedrozbiorowych, w pismach wojskowych zaczął stosować nazwę: Rzeczpospolita Polska. Określenie to przyjęły bez specjalnych aktów prawnych rząd Ignacego Jana Paderewskiego i Sejm Ustawodawczy. Od 14 marca także urzędowy Monitor Polski ukazywał się już z podtytułem: „Dziennik Urzędowy Rzeczypospolitej Polskiej”.

2019-03-06 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adwent i co dalej?

Niedziela Ogólnopolska 50/2018, str. 26

[ TEMATY ]

adwent

Karol Porwich/Niedziela

Tym, co według Hansa Ursa von Balthasara charakteryzuje czas Adwentu, jest droga Boga. „Bóg jest w drodze do nas” – to główne przesłanie i powód naszego oczekiwania.

CZYTAJ DALEJ

Litania do św. Mikołaja

6 grudnia cały Kościół wspomina św. Mikołaja - biskupa. Dla większości z nas był to pierwszy święty, z którym zawarliśmy bliższą znajomość. Od wczesnego dzieciństwa darzyliśmy go wielką sympatią, bo przecież przynosił nam prezenty. Tak naprawdę zupełnie go wtedy jeszcze nie znaliśmy

LITANIA DO ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA

CZYTAJ DALEJ

Łódź: przygotowania do Orszaku Trzech Króli rozpoczęte!

2022-12-06 21:00

[ TEMATY ]

archidicezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Dziś w południe oficjalnie rozpoczęto przygotowania do zbliżającego się łódzkiego Orszak Trzech Króli, który już tradycyjnie 6 stycznia 2023 r. przejdzie ulicą Piotrkowską, będą to – tak jak co roku - największe jasełka w mieście.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję