Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Niedziela Radiowa w Trzęsinach

Położona wśród lasów, w niezwykle malowniczej okolicy, z przepięknym i pełnym uroku kościółkiem mającym już 117 lat, zachwyca wszystkich odwiedzających te rejony. Mowa o parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Trzęsinach, którą Katolickie Radio Zamość odwiedziło 17 marca w ramach Niedzieli Radiowej

Niedziela zamojsko-lubaczowska 13/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Niedziela Radiowa

Joanna Ferens

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii, ks. kan. Julian Brzezicki

Eucharystii przewodniczył proboszcz parafii, ks. kan. Julian Brzezicki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze wzmianki o terenach, na których znajduje się parafia Trzęsiny, pochodzą z 1536 r., zaś rok 1593 to moment włączenia wsi do Ordynacji Zamojskiej. Niezwykłym faktem jest również to, że z Góry Trzęsińskiej wydobywano kamień na budowę murów Zamościa. Kościół w Trzęsinach początkowo był prawosławną cerkwią, zbudowaną w 1902 r. z inicjatywy prawosławnych zakonnic. Również od tego roku przy cerkwi, jako kapelan zamieszkał pop. Po I wojnie światowej cerkiew została zamieniona na kościół rzymskokatolicki. Parafia w Trzęsinach została erygowana przez biskupa lubelskiego Mariana Fulmana 15 października 1922 r., wydzielona z parafii Szczebrzeszyn i Radzięcin. Pierwszym jej proboszczem został ks. Józef Gładysz. Od 2 maja 1930 r. do 8 lutego 1932 r. proboszczem w Trzęsinach był ks. Zygmunt Pisarski, dziś błogosławiony wśród 108 męczenników II wojny światowej. Podczas okupacji hitlerowskiej w 1943 r. wysiedlono Trzęsiny i Smoryń, wiele osób zabito, a mieszkańcy razem ze swoim proboszczem, ks. J. Perskiewiczem, trafili do obozu w Zwierzyńcu.

W 1948 r. parafię w Trzęsinach odwiedził prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Pisze o tym wydarzeniu w swojej pracy magisterskiej katechetka z parafii w Trzęsinach, Edyta Miksza. Gdy Prymas Tysiąclecia jechał do Radecznicy, mieszkańcy parafii Trzęsiny wyszli mu na spotkanie i zaprosili do siebie. Przyjechał do Trzęsin na krótki czas, do dziś mieszkańcy wspominają, jak wspólnie śpiewali „Gorzkie żale”. Dnia następnego miał udzielać sakramentu bierzmowania w Radecznicy i zaprosił tam wszystkich, którzy chcieli przyjąć ten sakrament.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W latach 1933-34 kościół został przebudowany i powiększony. W ołtarzu głównym znajdują się obrazy Chrztu Chrystusa w Jordanie i św. Antoniego Padewskiego. Po lewej stronie nawy jest umieszczony ołtarz św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, a z prawej obraz Matki Bożej. Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z 1950 r., są w niej dwa dzwony. Na cmentarzu kościelnym postawiono kamienną figurę z krzyżem na cokole, jako pamiątkę prześwięcenia kościoła z 15 października 1922 r. Remont plebanii nastąpił w 1996 r., dobudowano kotłownię na olej opałowy i odbudowano „organistówkę” z przeznaczeniem na Dom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Tablicę pamiątkową poświęcił Jan Paweł II podczas wizyty w Zamościu 12 czerwca 1999 r. Uroczystego poświęcenia i otwarcia Domu dokonał bp Mariusz Leszczyński 7 listopada 1999 r.

Reklama

Parafia dziś

Obecnie na terenie parafii mieszka 1135 osób. Należą do niej miejscowości takie, jak: Czarnystok, Smoryń, Trzęsiny, Wólka Czarnostocka, Żelebsko. Na terenie parafii znajduje się drewniana kapliczka św. Antoniego w Trzęsinach, przy drodze do Żelebska, zbudowana w 1803 r. Przez pewien czas mieszkał tu pustelnik, a w czasie II wojny światowej była schronieniem dla Żydówki Temy, która dzięki mieszkańcom Trzęsin, a w szczególności rodziny Janiny Gach, przeżyła wojnę. Znajduje się tu również murowana kapliczka w miejscu dawnej cerkwi w Czarnymstoku na Rusi, gdyż doliną Gorajca przebiegała historyczna granica Małopolski i Rusi Czerwonej.

W parafii działa wiele ruchów i stowarzyszeń, m.in.: Akcja Katolicka, Domowy Kościół, Franciszkański Zakon Świeckich, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Legion Maryi, Parafialne Koło Caritas, schola, Wspólnota Adoracyjna oraz ministranci i lektorzy. Oczywiście funkcjonuje tu także rada parafialna, której przedstawicielem jest Sławomir Dubaj, pełniący także rolę kościelnego. W rozmowie podkreślał, że robi wszystko, aby swoją postawą dawać przykład młodemu pokoleniu. – Pamiętam, jak sam byłem małym chłopcem i patrzyłem na księdza i kościelnego. Pamiętam, jak bardzo byłem zbudowany ich postawą i życiem. Dlatego dziś wiem, że wszystko co robię, musi być przykładne i pełne wzorca dla najmłodszych. To oni kiedyś przejmą po nas to wszystko i właśnie teraz jest odpowiedni czas, aby nauczycieli się właściwego zachowania i prawdziwej, żywej wiary – podkreślił.

Reklama

Umacniając wiarę

Podczas Niedzieli Radiowej, zebranych w świątyni powitał proboszcz parafii w Trzęsinach, ks. Julian Brzezicki. – Modlimy się za wszystkie nasze rodziny, by były wierne Bogu, za dzieci i młodzież, by kroczyły za Chrystusem, polecamy również chorych i wspieramy ich w tym dźwiganiu krzyża – mówił.

Słowo Boże wygłosił dyrektor Katolickiego Radia Zamość, ks. Sylwester Zwolak, który nawiązując do Ewangelii podkreślał nieocenioną wartość Eucharystii w życiu każdego z nas. – Największym dowodem na to, że Bóg nas kocha i że Eucharystia jest doświadczeniem Bożej miłości jest to, że za chwilę, na tym ołtarzu Bóg, w swojej nieskończonej miłości do nas złoży w ofierze swojego Syna za nas, abyśmy mieli życie wieczne. Moment Eucharystii powinien być dla nas takim czasem umocnienia naszej wiary, spotkania z Panem Bogiem, tak jak dzisiaj spotkali się z Nim uczniowie na tej górze. A jak my dzisiaj przeżywamy Eucharystię? Co ona zmienia w naszym życiu? Czy my rzeczywiście słyszymy tutaj słowa Boga, że Jezus Chrystus jest Jego Synem? – pytał kaznodzieja.

By nabrać mocy

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy się spotkać w tym uroczym miejscu, jakim są Trzęsiny. Chcę zaprosić wszystkich Czytelników „Niedzieli Zamojsko-Lubaczowskiej” i słuchaczy Katolickiego Radia Zamość do nas, aby się tutaj pomodlić i odpocząć, a także uczestniczyć w głównym odpuście parafialnym, który odbywa się 24 czerwca, w dzień patrona parafii, św. Jana Chrzciciela. Życzę wszystkim błogosławieństwa Bożego i dziękuję za te piękne i wartościowe treści, które nasza „Niedziela” co tydzień przekazuje – mówił na zakończenie spotkania Proboszcz.

2019-03-27 11:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie z radiowcami

Niedziela zamojsko-lubaczowska 7/2023, str. I

[ TEMATY ]

Niedziela Radiowa

Joanna Ferens

Podczas Mszy św. obecnych jest wiele dzieci

Podczas Mszy św. obecnych jest wiele dzieci

Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej odwiedziło parafię Matki Bożej Bolesnej w Korytkowie Dużym.

Początki parafii w Korytkowie Dużym sięgają roku 1907, kiedy na trasie Frampol-Biłgoraj jechał karetą bp Franciszek Jaczewski. Konie poniosły, kareta została rozbita, jednak biskup wyszedł z tego wypadku cało. I powiedział wówczas, że w tym miejscu stanie kościół. Później, w latach pięćdziesiątych, gdy mieszkańcy Bukowej budowali u siebie świątynię, również ludność Korytkowa miała nadzieję na swój kościół, gdyż do świątyni Wniebowzięcia NMP w Biłgoraju było ponad dziesięć kilometrów. Jedna z rodzin podarowała plac, wspólnie zwozili kamień, a w listopadzie 1957 r. przyjechał bp Piotr Kałwa z Lublina, aby konsekrować kościół w Bukowej. Mieszkańcy Korytkowa zrobili specjalne powitanie biskupa i poprosili go o poświęcenie tego placu. Na czas komunizmu wszystkie prace się zatrzymały, jednak w sercach i umysłach ludzkich było pragnienie, aby tutaj mieć kościół. W 1979 r. pojechali na uroczystości do Matki Bożej do Krasnobrodu na dożynki, gdzie zawieźli w darze jeden z kamieni zniesionych tu pod budowę kościoła. W styczniu 1981 r. przyjechał na to miejsce lubelski biskup pomocniczy Zygmunt Kamiński, który był całym sercem za tym, aby na tym miejscu powstała kaplica i 1 lutego 1981 r. była sprawowana tutaj pierwsza Msza św. W 1982 r. na mocy rozporządzenia bp. Bolesława Pylaka został ustanowiony ośrodek duszpasterski, którym miał zarządzać ks. Władysław Bącal. Samodzielna parafia w Korytkowie Dużym została erygowana w dniu 1 stycznia 1983 r.

CZYTAJ DALEJ

Papież wprowadza zmiany w watykańskim sądownictwie

2024-04-19 17:15

[ TEMATY ]

papież

sądownictwo

PAP/MAURIZIO BRAMBATTI

„Doświadczenie zdobyte w ciągu ostatnich kilku lat w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości doprowadziło do konieczności podjęcia szeregu interwencji związanych z systemem sądowniczym Państwa Watykańskiego” - czytamy w najnowszym liście apostolskim w formie motu proprio opublikowanym dzisiaj. W ten sposób Franciszek dalej rozwija przepisy regulujące te kwestie. Zgodnie z nowymi wytycznymi zwykli sędziowie przestają sprawować urząd w wieku 75 lat, a sędziowie kardynałowie w wieku 80 lat.

Ojciec Święty określił nowe zasady w sześciu artykułach. Zgodnie z „zasadą niezmienności sędziego i w celu zapewnienia rozsądnego czasu trwania procesu” - czytamy w motu proprio - papież, na rok sądowy, w którym prezes przestaje sprawować urząd, może wyznaczyć wiceprezesa, który przejmuje urząd, gdy prezes przestaje sprawować urząd. Stwierdza się również, że papież „może w każdej chwili zwolnić z urzędu, nawet tymczasowo, sędziów, którzy z powodu stwierdzonej niezdolności nie są w stanie wykonywać swoich obowiązków”.

CZYTAJ DALEJ

Konkurs biblijny dla szkół podstawowych [Zaproszenie]

2024-04-19 17:46

Karol Porwich/Niedziela

Szkoła Podstawowa nr 158 im Jana Kilińskiego w Warszawie zaprasza do udziału w VII Międzyszkolnym Konkursie Biblijnym pod tytułem „Z Biblią na co dzień”. Konkurs ma zasięg ogólnopolski i dotyczy treści związanych z czterema Ewangeliami. W ubiegłym roku wzięło w nim udział ok 150 uczestników z 27 szkół.

Tegoroczna edycja Konkursu obejmuje przypowieści Pana Jezusa zawarte w Ewangelii św. Mateusza i nosi tytuł: “Opowiesz mi historię życia Pana Jezusa?”. Zadaniem konkursowym jest przedstawienie w formie plastycznej jeden z cudów Pana Jezusa, zaś multimedialnej i literackiej wybranego przez ucznia klas 4-8 szkoły podstawowej rozdziału Ewangelii św. Mateusza - wskazują organizatorzy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję