Reklama

Z prasy zagranicznej

AP

Papież wini Zachód

Te słowa papieża Franciszka nie spodobają się zapewne większości zachodnich społeczeństw, a mówiąc wprost i bez ogródek – także nam. Ojciec Święty podczas spotkania z nauczycielami i uczniami mediolańskiego Instytutu św. Karola stwierdził, że pośrednimi sprawcami toczących się w wielu miejscach na świecie wojen są USA i bogaty Zachód. Mają na sumieniu śmierć milionów ludzi, którzy giną z broni sprzedawanej przez bogate państwa Północy ubogiemu Południowi. Bez tej broni nie byłoby wojen w Afganistanie, Jemenie czy Syrii – podkreślił zdecydowanie Następca św. Piotra.

Franciszek odrzucił również antyimigracyjną politykę wielu państw, które pod pretekstem ochrony społeczeństw przed wzrostem przestępczości nie wpuszczają do siebie imigrantów. – Przybysze nie są sprawcami większości przestępstw – powiedział Papież. Podkreślił, że np. sami Włosi popełniają sporo przestępstw.

Ważny moment i ważne wybory

Reklama

Francuscy biskupi zaapelowali o udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Podkreślili, że nie jest to głosowanie „za” lub „przeciw” Unii Europejskiej. W tych wyborach mamy zadeklarować, jakiej chcemy Europy, jakiego modelu ekonomicznego, społecznego, kulturalnego i duchowego. Episkopat Francji przyznaje, że wybory odbędą się w trudnym kontekście. Unia Europejska nie cieszy się dobrą opinią. Wielu wydaje się daleka, technokratyczna i niewydajna. Udział w wyborach jest jednak bardzo ważny, wzrosło bowiem znaczenie Parlamentu Europejskiego i wiele podejmowanych w nim decyzji ma wpływ na nasze codzienne życie.

CNA

Kuchnia biskupiej nominacji

Stołeczna archidiecezja w Waszyngtonie ma wreszcie nowego arcybiskupa. Po rezygnacji kard. Donalda Wuerla, związanej ze skandalem z byłym kard. Theodore’em McCarrickiem, na nowego pasterza trzeba było czekać kilka miesięcy. Stolica Apostolska mianowała metropolitą Waszygntonu 71-letniego Wiltona D. Gregory’ego, dotychczasowego arcybiskupa Atlanty. Na początku XXI wieku przewodził on nawet amerykańskiemu Episkopatowi.

Specyficzna rola metropolity Waszyngtonu polega na tym, że rezydując w centrum amerykańskiej polityki, musi zabierać głos w wielu sprawach będących osią sporu politycznego. Powinien to jednak czynić tak, aby nie narazić się na zarzut, że staje się stroną politycznego sporu i mówi w imieniu którejś z partii politycznych. Abp Gregory będzie pierwszym czarnoskórym metropolitą amerykańskiej stolicy i być może – takie są przewidywania – pierwszym afroamerykańskim kardynałem.

Catholic Philly

Katolickość w Australii

Reklama

Wieszczono zapaść Kościoła katolickiego w Australii po odkryciu przestępstw, jakich dopuścili się niektórzy australijscy duchowni wobec dzieci. Najnowsza analiza danych zebranych podczas narodowego spisu ludności wcale na to jednak nie wskazuje. Owszem, katolików ubyło w porównaniu z poprzednim spisem, z 2011 r. – o 100 tys. Wpływ na ten ubytek miały jednak na pewno sekularyzacja zachodnich społeczeństw i wzrost liczby osób, które nie identyfikują się z żadną religią – co trzeci Australijczyk w rubryce „religia” nie wymienia żadnej, z którą się identyfikuje. Według najnowszego spisu, z 2016 r., w Australii żyło 5,3 mln katolików, którzy stanowili nieco ponad 22 proc. społeczeństwa. Co ciekawe, co 5. katolik w Australii, czyli ok. miliona osób, urodził się poza najmniejszym kontynentem.

Warte zauważenia jest, że o wiele większa niż wcześniej część wspólnoty katolickiej to ludzie z wyższym wykształceniem. Ten wskaźnik dowodzi, że katolickie szkolnictwo dobrze przygotowuje uczniów do podjęcia wyzwań życiowych.

CNA

Kara za pomoc homoseksualiście

45 tys. euro – taka grzywna grozi jednej z podmadryckich diecezji Alcalá de Henares, a konkretnie jej biskupowi Juanowi Antonio Reig Pl?, za pomoc homoseksualistom.

Diecezja ta od lat udziela porad osobom przeżywającym wewnętrzne rozterki, w tym zdarza się, że i homoseksualistom. Oczywiście, tylko tym, którzy o to proszą. Według homoseksualnego lobby, narusza to obowiązujące w Hiszpanii antyhomofobiczne prawo. Regionalne władze rozpoczęły śledztwo w tej sprawie, a lobbyści spod tęczowego znaku urządzili nawet protest przeciwko biskupowi w jego katedrze. Wyszli z kościoła dopiero po interwencji policji. Co na to sam biskup, który od lat jest na celowniku gejów i lesbijek? Wyjaśnia, że nikt nikogo nie przymusza do korzystania z poradni prowadzonej w jego diecezji, a on nie może zostawić człowieka, który prosi o pomoc, samemu sobie. Biskupa wsparła jednoznacznie Konferencja Episkopatu Hiszpanii.

2019-04-16 18:54

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję