Reklama

Niedziela Świdnicka

Młodzi szukają Boga

Niedziela świdnicka 16/2019, str. VI

[ TEMATY ]

KSM

Ks. Jacek Piskrzyński

Wspólny śpiew

Wspólny śpiew

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży powstało w Polsce jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie władze komunistyczne zakazały działalności stowarzyszenia i dopiero na początku lat 90. XX wieku w niektórych ośrodkach w Polsce reaktywowano struktury KSM. Dziś prężnie działa w całym kraju, od 2004 r. również na terenie diecezji świdnickiej. Mottem członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży są słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane 15 kwietnia 1995 r. w Rzymie podczas ogólnopolskiej pielgrzymki KSM: „Nie wstydźcie się waszych ideałów – wręcz przeciwnie, głoście je i brońcie ich! Liczy na was Chrystus, liczy na was Pani Jasnogórska, liczy na was Kościół. Liczy na was i potrzebuje was Polska! Właśnie jako KSM”.

Reklama

Zasadniczym celem KSM jest kształtowanie dojrzałych chrześcijan oraz aktywne uczestnictwo we wspólnocie i misji Kościoła przez szerzenie i upowszechnianie katolickich wartości i zasad we wszystkich dziedzinach życia, zwłaszcza społecznego i kulturalnego (Statut KSM). Jak deklarują sami członkowie świdnickiego KSM: „Jesteśmy grupą młodych ludzi, która pragnie twórczo i aktywnie wykorzystać młodość, spędzając swój wolny czas na chwałę Bożą. KSM to najlepszy sposób, by odnaleźć swoje miejsce w dzisiejszym szarym świecie. My, młodzi, spędzamy ze sobą wspaniałe chwile. Wspólnie bawimy się i modlimy. Często jeździmy na wycieczki, rekolekcje oraz chodzimy na pielgrzymki, gdzie jeszcze głębiej poznajemy Boga. Przychodząc na spotkania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży – mówiąc metaforycznie – wchodzimy po drabinie, która nazywa się formacja. Teraz ona czeka właśnie na Ciebie, a z nią mnóstwo zabawy, radości i nowych, fascynujących rzeczy. Oprócz formacji gromadzimy się, by śpiewać, razem się bawić, modlić i wciąż na nowo poznawać Chrystusa – źródło życia i szczęścia. Staramy się również rozwijać nasze umiejętności, które każdy z nas posiada. W naszej wspólnocie talenty się nie ukryją! Pamiętaj, że to, co nas łączy, to chęć poznania Jezusa, który wyzwala i daje życie wieczne. Teraz, kiedy jesteś młody, rzadko o tym myślisz, ale niekończąca się radość w obecności Boga, to przecież cel naszego istnienia”.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży diecezji świdnickiej prężnie działa na ziemi kłodzkiej. Na rekolekcje wielkopostne, które odbyły się w domu Sióstr Służebniczek Najświętszej Marii Panny w Kudowie-Zdroju, przybyli młodzi m.in. z Nowej Rudy-Słupca, Głuszycy oraz Szczawna-Zdroju. Rekolekcje prowadził ks. dr Paweł Kilimnik, diecezjalny duszpasterz młodzieży, który podczas konferencji starał się przypominać, w jaki sposób należy je przeżyć. Ks. Jacek Piskrzyński, na co dzień pracujący w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie-Słupcu, a podczas rekolekcji dla młodzieży w Kudowie-Zdroju wspierający organizatorów, podsumował te spotkania: „Czas Wielkiego Postu to wyjątkowy czas. Dlatego, że w tym okresie przypominamy sobie o zbawczych wydarzeniach, które miały miejsce ponad 2 tysiące lat temu. Aby dobrze przygotować się do tych wydarzeń, młodzi ludzie z KSM-u mieli dobrą ku temu okazję, uczestnicząc w rekolekcjach wielkopostnych w Kudowie-Zdroju w gościnnym domu Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny. W czasie tych duchowych przeżyć nie zabrakło również innych atrakcji. Była wspólna modlitwa brewiarzowa, posiłki i wyjście do Kaplicy Czaszek w Kudowie -Zdroju – Czermnej, gdzie przyjął nas ks. dr Damian Fleszar. Był też czas na wspólny śpiew i integrację, można było porozmawiać między sobą na różne tematy, zawiązać nowe przyjaźnie i pogłębić stare. W sobotę wieczorem uczestnicy obejrzeli film „Cristiada”, opowiadający o powstaniu katolickiego ruchu „Cristeros” przeciwko masońskiemu rządowi Meksyku w 2. poł. lat 20. ubiegłego wieku – obraz stanowiący przejmujący hymn o potędze wiary i o świętości.

2019-04-16 18:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Solarczyk: Młodzi w KSM biorą odpowiedzialność za siebie, Kościół i Ojczyznę

[ TEMATY ]

wywiad

KSM

Bp Marek Solarczyk

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Materiał prasowy KSM

Bp Marek Solarczyk

Bp Marek Solarczyk

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jest ważną częścią Kościoła. Niewymierna wartość Stowarzyszenia to młodzi ludzie, którzy biorą odpowiedzialność za siebie, Kościół i Ojczyznę – podkreślił bp Marek Solarczyk, delegat Episkopatu Polski ds. KSM. Bp Solarczyk uczestniczy w Ogólnopolskiej Sesji Zarządów i Krajowej Rady KSM w Porszewicach.

KSM: Młodzi w Kościele to szczególny potencjał. Jak wg. ks. Biskupa ich aktywizować?

CZYTAJ DALEJ

Św. Wacław

28 września obchodzimy wspomnienie liturgiczne św. Wacława - jednego z patronów katedry Wawelskiej. O tym szczególnym patronacie z prof. dr. hab. Jerzym Rajmanem, kierownikiem Katedry Historii Średniowiecznej Akademii Pedagogicznej w Krakowie, rozmawia Marcin Konik-Korn

CZYTAJ DALEJ

Wyczekiwany obiekt otwarty

2021-09-28 15:16

[ TEMATY ]

Częstochowa

Carias Archidiecezji Częstochowskiej

prysznicownia

Beata Pieczykura/Niedziela

Pierwsza i jedyna w Częstochowie prysznicownia i przebieralnia dla osób ubogich i bezdomnych 28 września została otwarta i poświęcona z inicjatywy Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

– Łaźnia jest niezbędna. Umożliwia udzielenie podstawowej pomocy drugiemu człowiekowi, który przebywa w miejscach niemieszkalnych. Taką osobę będziemy mogli zabrać z ulicy i przyprowadzić do łaźni, wykąpać i przebrać. Warto wiedzieć, że tacy ludzie są często w złym stanie fizycznym, psychicznym i wizualnym. Stąd możemy ich skierować do placówek – powiedziała „Niedzieli” Monika Borkowska-Dłużniak, streetworker, czyli pedagog ulicy, kierownik prysznicowni i przebieralni dla osób ubogich i bezdomnych Caritas Archidiecezji Częstochowskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję