Reklama

oko w oko

By ludzie się opamiętali

Dziś coraz więcej mamy wyraźnych dowodów, jak bardzo współczesny świat potrzebuje przemiany, wielkich wstrząsów, by zrozumieć, że są granice, których człowiekowi nie wolno przekraczać. Na pewno płonąca katedra Notre Dame w Wielkim Tygodniu, ostatnim akordzie męczeńskiej drogi krzyżowej Jezusa, nie jest przypadkiem, choć niektórzy próbują zbagatelizować dramat sytuacji we Francji. Umiejętność czytania znaków Boga, nielekceważenia głosu Ducha Świętego, o czym można przeczytać w „Dzienniczku” św. Faustyny, polskiej orędowniczki Bożego Miłosierdzia, znanej na całym świecie, jest dzisiaj pilnym nakazem dla świata. Ona przybliżyła nam Jezusa cierpiącego, miłosiernego, pragnącego naszego zbawienia. „Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą” (Łk 16, 31). Współczesny człowiek postawił siebie w miejsce Boga, zachłysnął się wolnością, bogactwem, władzą, pieniędzmi. Niepotrzebne i niemodne stały się słowa wieszcza: „Panie! czymże ja jestem przed Twoim obliczem? –/ Prochem i niczem”.

Reklama

Wysoko uprzemysłowiony Zachód zapomniał o Dekalogu, wszystko wolno – kłamać, kraść, mordować, popadać w nałogi, gloryfikować zboczenia i dewiacje, głośno na czarnych marszach domagać się zabijania nienarodzonych dzieci, sankcjonować deprawację młodocianych, wprowadzając do szkół genderyzm, niszczyć psychikę i życie kolejnych pokoleń. Agresja, kłamliwe szkalowanie drugiego człowieka, coraz bardziej wynaturzone formy okrucieństwa, tragedie na ulicach i w rodzinach – niewyobrażalne Zło spowszedniało, pędzący donikąd świat już nie znajduje czasu i imperatywu, by się zatrzymać. „Każdy siebie powinien zapytać – kim jestem i dokąd zmierzam. (...) Zło nie jest bezimienne, ma określone imię, nazwisko – indywidualna odpowiedzialność za każdy czyn” (Jan Paweł II, „Pamięć i tożsamość”). Bezmyślność, zaciętość, nienawiść, kłamstwa, pomówienia, walka o władzę, o pieniądze, odrzucanie odwiecznych Bożych i ludzkich praw, nazywanie wyuzdania seksualnego wolnością – a przecież to wolność, która zniewala i znieprawia – wszystko to prowadzi narody i społeczeństwa do zatracenia.

Gniew Boga, piekło, Sodoma i Gomora, potop nie są fikcją, wystarczy poczytać objaśnienia do Biblii autorstwa wybitnej znawczyni tematu prof. Anny Świderkówny. Ale rozszalałe z nienawiści media zrobią wszystko, rozpropagują każde kłamstwo i intrygi, aby tylko ich polityczne zaplecze dostało się do władzy. Podobnie dzieje się w Unii Europejskiej – bo cóż można myśleć, gdy widzi się holenderskiego wysokiego urzędnika unijnego Fransa Timmermansa, który staje przy mikrofonie obok zdeklarowanego homoseksualisty Roberta Biedronia i jątrzy przeciwko legalnej władzy w Polsce? Wszystko mu wolno, żadnych granic?...

Aż tu nagle płonie katedra Notre Dame, symbol chrześcijańskich korzeni Francji, ale też całej cywilizacji europejskiej. Na jak długo zostaną w pamięci mieszkańców stolicy Francji płomienie trawiące ich odwieczną świętość i widok zaskoczonych, przerażonych twarzy? Niektórzy nawet klękali. Okazuje się, że nie zapomnieli modlitwy, słów pieśni religijnych. Pytanie zasadnicze: Czy przyjdzie opanowanie? Czy Europa i świat zrozumieją ten znak dany w Wielkim Tygodniu Męki Jezusa, tuż przed Zmartwychwstaniem? „Bóg pisze prosto po krzywych liniach życia ludzkiego” – zawsze zostawia drogę nawrócenia, daje nadzieję.

2019-04-24 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieskie Orędzie na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 11:53

[ TEMATY ]

uchodźcy

Franciszek

youtube.com/vaticanmedia

Do poszerzania tego, co określamy jako nasze „my” zachęca Ojciec Święty w swoim orędziu na 107 Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Jest on obchodzony w niedzielę 26 września 2021 roku.

ORĘDZIE OJCA ŚWIĘTEGONA 107. ŚWIATOWY DZIEŃ MIGRANTA I UCHODŹCY

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Abp Jędraszewski do młodych: Nie ma pełnego człowieczeństwa bez wiary w Pana Jezusa

2021-09-27 09:18

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

– Nie ma pełnego człowieczeństwa bez wiary w Pana Jezusa, bo nie można siebie do końca zrozumieć bez Pana Jezusa – mówił abp Marek Jędraszewski do kandydatów do bierzmowania z parafii św. Brata Alberta w Krakowie.

Metropolita krakowski odwołując się do pierwszego czytania z Księgi Aggeusza arcybiskup podkreślił, że Bóg jest Panem dziejów i ludzkości. Zapewnia lud o swojej obecności i trosce, także w najtrudniejszych okolicznościach. Ewangelia z kolei daje odpowiedź na pytanie o to, kim jest Jezus Chrystus. Syn Boży przyszedł na świat po to, aby każdy człowiek został zbawiony przez Jego mękę, śmierć i zmartwychwstanie.Metropolita zaznaczył, że więzią miłości między Ojcem i Synem jest Duch Święty oraz, że na wyznaniu Piotra w Jezusa jako zbawiciela świata i odkupiciela człowieka zbudowana jest wiara Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję