Reklama

Na bieżąco

misja specjalna

Kard. Dziwisz obchodzi 80. urodziny

Były sekretarz św. Jana Pawła II, opiekun jego dziedzictwa, metropolita krakowski senior, który 27 kwietnia obchodził 80. rocznicę urodzin, podkreśla, że życie u boku polskiego Papieża było dla niego „niezasłużonym przywilejem”. Mówi, że spłaca życiowy dług i będzie to czynił, dopóki mu wystarczy sił. Utrwalanie pamięci o św. Janie Pawle II i pielęgnowanie jego dziedzictwa kard. Dziwisz pojmuje jako swój obowiązek i przywilej. – W osobie świętego Papieża Kościół trzeciego tysiąclecia, a więc my wszyscy, otrzymał szczególnego przewodnika, a także patrona i orędownika naszych spraw u tronu Bożego. Na naszych oczach, po odejściu do domu Ojca pasterza, którego nazywaliśmy Piotrem naszych czasów, w krótkim czasie urzeczywistniło się wołanie ludu Bożego, wyrażone w dwóch słowach: „Santo subito” – podkreśla.

Kard. Dziwisz konsekwentnie pełni swoją misję świadka świętości Jana Pawła II.

KAI

Dar na stulecie

Projekt na 100. urodziny św. Jana Pawła II

Reklama

Startuje wielka ogólnopolska akcja „Dar na Stulecie”, która ma upamiętnić przypadającą 18 maja przyszłego roku 100. rocznicę urodzin Jana Pawła II. Akcja ma zjednoczyć Polaków i zachęcić do podejmowania dzieł charytatywnych, modlitewnych, edukacyjnych i kulturalnych.

By zachęcić do podjęcia akcji, organizatorzy wymieniają przykłady różnego typu działań. Mogą to być osobiste podjęcie dodatkowych praktyk związanych z modlitwą, postem i jałmużną, zaangażowanie w pomoc osobom potrzebującym w najbliższym otoczeniu czy systematyczne studiowanie Pisma Świętego lub nauczania Jana Pawła II. Wśród proponowanych przykładowych działań wymienia się też m.in. działania w najbliższym otoczeniu na rzecz wzmocnienia pobożności, działania kulturalne, charytatywne, samokształceniowe czy edukacyjne. Uczestnictwo w „Darze na Stulecie” może też polegać na zorganizowaniu nabożeństw i innych form modlitewnych w intencji Ojczyzny i pokoju na świecie oraz wydarzeń promujących i upowszechniających nauczanie Jana Pawła II. Może to być także zaangażowanie duchowe, fizyczne lub materialne w konkretne potrzeby lokalnego Kościoła, np. przez wolontariat lub wsparcie misji.

Pomysłodawca akcji – o. Maciej Zięba OP zapowiedział, że w ramach projektu uruchomiona zostanie „mapa dobrych inicjatyw”, na którą nanoszone będą kolejne pomysły i przedsięwzięcia, zgłaszane z całego kraju.

Reklama

Projekt „Dar na Stulecie” zostanie zainaugurowany 18 maja br. na Wawelu, a 18 maja przyszłego roku, w 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły, w sanktuarium Jana Pawła II w Krakowie zostanie złożone wotum – księga ze spisem wszystkich działań duchowych i materialnych podjętych w ramach projektu.

KAI

Krótko

Obóz rządzący błyskawiczną ścieżką przeprowadził nowelizację prawa oświatowego, która ma zagwarantować, że tegoroczne matury nie będą zagrożone, nawet w przypadku gdyby rady pedagogiczne nie chciały klasyfikować maturzystów. W wyjątkowych sytuacjach ich uprawnienia przejmą dyrektorzy szkół albo samorządy. Ministerstwo zapewnia, że tegoroczny egzamin dojrzałości zostanie przeprowadzony we wszystkich szkołach.

Protest zapowiada kolejna grupa społeczna. Tym razem spór zbiorowy z pracodawcami zapowiada 40 tys. pracowników opieki społecznej. Żądają m.in. podwyżki płac. Gdyby doszło do strajku, zagrożone mogą być wypłaty świadczenia „500+” na pierwsze dziecko. Prace legislacyjne w tej sprawie są na ostatniej prostej.

Manifest zobowiązujący do działań na rzecz rodziny na arenie europejskiej jako pierwszy podpisał polski kandydat do europarlamentu poseł Bogdan Rzońca (PiS). Dokument został przygotowany przez Europejską Federację Stowarzyszeń Rodzin Katolickich z myślą o ubiegających się o brukselski mandat.

W okresie świątecznym na polskich drogach 38 osób poniosło śmierć, a 308 zostało rannych. Policja zatrzymała 1450 kierowców będących pod wpływem alkoholu.

W polskich lasach jest bardzo sucho. Tylko w jedną poświąteczną środę straż pożarna interweniowała 2343 razy ze względu na silny wiatr i pożary w lasach.

2019-04-30 09:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. Transfuzja miłości

2021-09-19 17:50

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Katarzyna Krawcewicz

Fraternia Franciszkańska „Effatha” z parafii św. Franciszka z Asyżu w Zielonej Górze kolejny raz zachęcała do oddawania krwi w ramach akcji Transfuzja Miłości.

Akcja trwa od czerwca i odbędzie się we wszystkich zielonogórskich parafiach. Tym razem krwiobus przyjechał do parafii Miłosierdzia Bożego, gdzie 19 września można było oddać krew, napić się dobrej kawy, spróbować domowego ciasta i posłuchać fajnej muzyki. Organizatorzy podkreślają, że krew jest bezcennym darem i warto dzielić się nią z innymi.

CZYTAJ DALEJ

Bp Długosz: dziękujemy za św. Józefa

– Dzisiaj dziękujemy Bogu Ojcu za wielkiego patrona Kościoła i wszystkich rodzin – św. Józefa – powiedział 19 września biskup senior Antoni Długosz w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Tego dnia miejscowy kościół parafialny Świętej Rodziny był kolejnym kościołem stacyjnym archidiecezji częstochowskiej w Roku św. Józefa wyznaczonym przez abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję