Reklama

Niedziela Przemyska

Otwarci na moc Bożego Ducha

XXVI Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej na ziemi dukielskiej doskonale wpisało się w XXXIV Światowy Dzień Młodzieży przeżywany w Kościołach lokalnych w łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem i młodymi całego świata

Pod hasłem roku duszpasterskiego „W mocy Bożego Ducha” w dniach 12-14 kwietnia 2019 r. odbyło się XXVI Spotkanie Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Gospodarzem tegorocznego spotkania, na które przybyło kilka tysięcy dziewcząt i chłopców nie tylko z archidiecezji przemyskiej, ale również ze Słowacji, Ukrainy oraz Węgier, stała się ziemia dukielska, naznaczona życiem i działalnością św. Jana. Progi swoich świątyń i domów otworzyli również mieszkańcy Iwli, Jasionki, Równego i Wietrzna, gdzie młodzież gromadziła się na nabożeństwach oraz korzystała z gościnności podczas noclegów.

Z Jezusem na Drodze Krzyżowej

Punktem inaugurującym Spotkanie była celebracja Męki Chrystusa oparta na rozważanych i krótkich pantomimach. Dla młodzieży stało się to doskonałą okazją do zatrzymania się i uświadomienia sobie, że Kościół to żywy Jezus, który również dzisiaj cierpi w każdym człowieku upadającym pod ciężarem problemów współczesnego świata. Chrystus przemierza nasze drogi i bierze na siebie nasze lęki, problemy i cierpienia. Mówiły o tym słowa podsumowujące modlitwę: „Życie Twoich uczniów, Panie, tak często jest podobne do krzyżowej drogi. Ty nam powiedziałeś: «Jeśli chcecie być moimi uczniami, weźcie swój krzyż i naśladujcie Mnie». Twoja Krzyżowa Droga jest siłą w naszym codziennym niesieniu krzyża. Dziś uświadamiasz nam, że odpowiedź na nasze pytania dotyczące krzyża znajdujemy w Twoim Słowie. Ono jest żywe, pełne Bożego Ducha. Dziś w nim pragnę szukać odpowiedzi, rozważać je i przynosić jego owoce”.

Międzynarodowa modlitwa

Reklama

Drugi dzień Spotkania rozpoczął się Mszą św. w kościołach stacyjnych, po której młodzi udali się na spotkania w grupach. Tego dnia podjęli temat: „Owoce Ducha Świętego – Królestwo Boże to sprawiedliwość, pokój i radość w Duchu Świętym”. W godzinach popołudniowych wszystkich uczestników zaproszono do udziału w programie „Dumni z Ewangelii”. Jednym z najbardziej wymownych punktów tej części było spotkanie przy krzyżu SMAP, ustawionym na granicy polsko-słowackiej w Barwinku. Miała tam miejsce międzynarodowa modlitwa Polaków, Słowaków, Ukraińców i Węgrów. Słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego, odmawianej w kilku językach, zebrani prosili o jedność i ducha wiary dla wszystkich narodów Europy.

Spotkanie ze świadkami wiary

Ważnym elementem święta młodych były spotkania ze świadkami wiary i kultury chrześcijańskiej na scenie głównej w Dukli. Wśród nich wystąpił zespół „niemaGOtu” oraz klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu, którzy zagrali koncert ewangelizacyjny połączony ze świadectwami dotyczącymi ich powołania. Członkowie Szkoły Nowej Ewangelizacji poprowadzili „Namiot Abrahama”, gdzie uwielbiano Pana wspólną modlitwą, śpiewem i tańcem. W hali sportowej MOSiR zorganizowano centrum duchowości, kierownictwa i towarzyszenia. Tam młodzi ludzie mogli spotkać się z kapłanami i siostrami zakonnymi oraz skorzystać z rozmów na temat życia i piękna powołania w różnych jego wymiarach. Wyjątkowym miejscem stała się dukielska fara, gdzie prze cały czas trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, a kapłani posługiwali w sakramencie pokuty.

Adoracja krzyża

Zwieńczeniem drugiego dnia Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej była adoracja krzyża, która odbywała się w trzech kościołach stacyjnych. To wyjątkowy moment w czasie każdego SMAP-u, który pozwala młodym ludziom pochylić się z pokorą przed krzyżem Chrystusa, tym szczególnym znakiem miłości Boga do człowieka. Wieczorna celebracja skierowała spojrzenie uczestników także w stronę Maryi, Służebnicy Pańskiej, która najdoskonalej okazała swoje posłuszeństwo woli Boga, trwając do końca pod krzyżem Syna. Przed zakończeniem adoracji tradycyjnie już alumni przemyskiego seminarium podali krzyż zgromadzonej młodzieży. Osobiste spotkanie z cierpiącym Chrystusem, który do końca nas umiłował, spojrzenie na Jego umęczoną twarz, przytulenie głowy do krzyża, to moment, który młodzi przeżywali bardzo głęboko i często wspominali go jako najcenniejszą chwilę całego Spotkania Młodych w Dukli.

Niedziela Palmowa

Reklama

Niedziela Palmowa to kulminacyjny dzień Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej. Uczestnicy oraz mieszkańcy Dukli zgromadzili się na Rynku miasta, gdzie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio poświęcił palmy. Po obrzędzie diakon odczytał fragment Ewangelii mówiący o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, a następnie wyruszyła procesja z palmami na stadion MOSiR. Tam miała miejsce uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego, koncelebrowana przez Pasterzy archidiecezji Przemyskiej oraz Biskupów ze Słowacji, Ukrainy i Węgier, a także licznie przybyłych duszpasterzy młodzieży.

W homilii abp Pennacchio zwrócił się do zebranych w słowach: „Chrystus żyje i chce, abyś Ty również żył. Jestem przekonany, że wasza obecność tutaj jest odpowiedzią na Jego zaproszenie, że jesteście tu i teraz, aby potwierdzić, że wybieracie Jezusa za waszego Przewodnika i za Nim chcecie kroczyć, bo to najlepszy Przewodnik, który na potwierdzenie Swej miłości umarł za nas na krzyżu i zmartwychwstał”.

Tuż przed rozesłaniem nastąpił obrzęd przekazania młodym znaku misji – książki o. Mariana Pirożyńskiego CSsR pt. „Kształtowanie charakteru”. Następnie ogłoszono miejsce kolejnego Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej, które w roku 2020 odbędzie się Błażowej. Na koniec głos zabrali organizatorzy i zaproszeni goście m.in. abp Adam Szal, marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński oraz o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja.

Do zobaczenia w Błażowej

Młodość to zadanie, które podjęte z entuzjazmem i odpowiedzialnością owocuje pięknym świadectwem wiary, ta zaś otwiera człowieka na wspólnotę Kościoła, w którym działa Duch Święty. W Jego mocy stajemy się świadkami Ewangelii, którzy z odwagą mogą świadczyć o Chrystusie zmartwychwstałym. Z tą nadzieją w sercu uczestnicy XXVI Spotkania Młodych Archidiecezji Przemyskiej udali się do swoich parafii, oczekując na kolejne spotkanie już za rok w Błażowej.

2019-04-30 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Cierpliwa jest... łaskawa jest...

Niedziela podlaska 9/2020, str. I

[ TEMATY ]

miłość

walentynki

Spotkanie młodzieży

spotkanie ewangelizacyjne

Paweł Kyszczuk/SOK

Spotkanie „Solniczka, czyli jak nadać smak miłości” prowadził ks. Robert Grzybowski

Spotkanie „Solniczka, czyli jak nadać smak miłości” prowadził ks. Robert Grzybowski

Te dwa pierwsze przymioty miłości z Hymnu św. Pawła były motywem przewodnim spotkania zorganizowanego 14 lutego przez Niepubliczne Przedszkole Sióstr Salezjanek i parafię Miłosierdzia Bożego w Sokołowie Podlaskim.

Spotkanie dla małżonków i zakochanych w Galerii DOM Sokołowskiego Ośrodka Kultury zapoczątkowało cykl pod nazwą „Solniczka – czyli jak nadać smak miłości”, a prowadził je ks. Robert Grzybowski ze Szkoły Nowej Ewangelizacji.

CZYTAJ DALEJ

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę, którą ci daje

2021-09-16 09:12

[ TEMATY ]

ksiądz

Jezus

Karol Porwich/Niedziela

Hymnem do Ducha Świętego odśpiewanym w łódzkiej bazylice archikatedralnej rozpoczęły się doroczne rekolekcje dla księży diecezjalnych i zakonnych, którym w dniach 15 – 17 września przewodniczy abp Grzegorz Ryś. Pierwsze rozważanie rekolekcyjne zostało oparte o fragment ewangelii św. Marka (Mk. 1.1-8)

Przyglądając się postaci św. Marka, łódzki pasterz wskazał na trzech uczniów Jezusa, którzy byli mistrzami dla autora Ewangelii. – Trzech uczniów Jezusa Chrystusa: Barnaba, Piotr i Paweł przekazywali Markowi wiarę. Chcę dzisiejszego wieczoru zatrzymać się tylko na tym jak ten przekaz się dokonywał, bo to jest coś, w czym każdy z nas może się odnaleźć, ale potrzebujemy się odnaleźć razem – zauważył arcybiskup.

CZYTAJ DALEJ

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament radości

"W centrum przebaczenia jest Bóg, który nas obejmuje, a nie lista grzechów i nasze upokorzenie" - pisze dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielii w swoim najnowszym komentarzu opublikowanym na portalu Vatican News.

Spowiedź jest "sakramentem radości", a nawet "ucztą", zarówno w niebie, jak i na ziemi. We wtorek 14 września, na stadionie w Koszycach, można było odnieść wrażenie, że papież Franciszek patrzy w oczy każdego z młodych ludzi, którzy przyszli go powitać, aby zaprosić ich do przeżywania sakramentu pokuty w nowy sposób. A to, co powiedział do nich Następca Piotra, było pocieszeniem nie tylko dla obecnych, ale dla każdego, kto śledził to spotkanie w telewizji lub w internecie, a nawet gdy tylko przeczytał papieskie przemówienie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję