Reklama

Acies Legionu Maryi

2019-05-08 08:13

Joanna Ferens, ks. Krzysztof Hawro
Edycja zamojsko-lubaczowska 19/2019, str. 2

Ks. Krzysztof Hawro
Acies w zamojskiej katedrze

Coroczną najważniejszą uroczystość, czyli Acies przeżywali członkowie Legionu Maryi. Uroczystości odbyły się m.in. w Zamościu, Biłgoraju i Tomaszowie Lubelskim

Acies dla Legionu Maryi jest podniosłym wydarzeniem, wyrażającym jedność z Maryją i zawierzenie Jej swojego życia, a także odnowienie legionowej deklaracji wierności.

W lepsze jutro

We wszystkich miejscach legionowe uroczystości miały podobny przebieg. Zarówno w Bilgoraju, Zamościu i Tomaszowie Lubelskim spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową i odnowieniem legionowego przyrzeczenia podczas procesjonalnego podejścia do figury Matki Bożej Niepokalanej. Punktem centralnym Acies była Msza św. W kościele św. Jerzego w Biłgoraju przewodniczył jej proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Kosobudach, ks. Józef Zwolak. – Każdy z nas, nawet najskromniejszy człowiek, nawet staruszek czy staruszka, którzy nie mają siły, by wyjść na zewnątrz i pozornie pozbawieni są możliwości społecznego oddziaływania, może się włączyć w walkę o dobro, o moralne odrodzenie polskiego narodu. Mają oni potężny oręż – Różaniec, modlitwę do Matki Bożej (…). Niech więc Ona, nasza Matka, wyprasza nam, Polakom, lepsze jutro. Nie lękajmy się, Chrystus zwyciężył świat, a Maryja nam w tym dopomoże – wskazał w homilii.

Podobna uroczystość odbyła się też w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.

Reklama

Na wzór Maryi

W katedrze zamojskiej modlili się legioniści należący do zamojskich kurii i komicjum. Zebranych w katedrze legionistów powitał proboszcz parafii katedralnej, ks. Robert Strus. Przypomniał uczestnikom spotkania, że w tym roku mija 20. rocznica pobytu Jana Pawła II. Wskazał zebranym, że parafia katedralna jest na wskroś maryjna, poprzez kult łaskami słynącego obrazu Matki Bożej Odwachowskiej. Modlitwy wstępne prowadził ks. Krzysztof Hawro, zaś Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. prał. Zdzisław Ciżmiński. Przywołując historię powstania Legionu Maryi na terenie obecnej diecezji zamojsko-lubaczowskiej wspominał osoby i parafie, gdzie powstawały pierwsze legionowe prezydia. Ukazał także potrzebę naśladowania Maryi, która jest dla nas Matką, ale też Nauczycielką. Wyjątkowy powód do świętowania miało Prezydium Matki Bożej Pocieszenia ze Szczebrzeszyna, dla którego poświęcono nowy sztandar z wizerunkiem Patronki.

W Tomaszowie Lubelskim legioniści spotkali się kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, gdzie Eucharystii przewodniczył kierownik duchowy tomaszowskiej kurii Legionu Maryi, ks. Jerzy Sopel.

Tegoroczny Acies zakończyła wspólna agapa, będąca okazją do integracji, rozmów i wymiany doświadczeń z działalności poszczególnych prezydiów.

Legion Maryi jest stowarzyszeniem ludzi świeckich, których celem jest głoszenie chwały Bożej, wspieranie Kościoła na polu ewangelizacyjnym i dążenie do osobistej świętości poprzez modlitwę i pracę apostolską w duchu zawierzenia i pod przewodnictwem Najświętszej Maryi Panny. Jak wskazuje bp Roman Marcinkowski, opiekun Legionu Maryi w Polsce, legioniści Maryi – Jej czciciele, uczniowie Jezusa – mają obowiązek zmieniać świat, by był bardziej ludzki i bardziej Boży, by stawał się świątynią Bożej chwały. Aby to uczynić winni najpierw sami żyć uczciwie i po Bożemu. Prowadzeniu takiego życia służy formacja, za którą odpowiadają kierownicy duchowi poszczególnych prezydiów.

Tagi:
Legion Maryi

Pod sztandarem Maryi

2019-07-03 08:40

Halina Bartosiak
Edycja lubelska 27/2019, str. V

Wyrażamy wdzięczność tym, którzy przez modlitwę rozpościerają płaszcz Maryi nad wspólnotą Kościoła i całym światem – mówił bp Józef Wróbel podczas uroczystości jubileuszowych Legionu Maryi

Maciej Morawski
Podczas uroczystości jubileuszowych

Wspólnota Legionu Maryi w Polsce obchodzi w tym roku 40-lecie istnienia. Z tej okazji 15 czerwca odbyły się uroczystości w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Lublinie. Centralnym punktem była Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Józefa Wróbla przez 24 kapłanów, opiekunów duchowych prezydiów i kurii LM. Legioniści z całej archidiecezji przybyli z proporcami do kościoła na Tatarach, aby dziękować Panu Bogu za otrzymane łaski.

Z Irlandii do Polski

Rys historyczny Legionu w Polsce przedstawiła Elżbieta Moczulska, prezydent Regii LM. Wyszczególniła 2 etapy: pierwszy obejmował lata 1948-52, w których br. Anatol Kaszczuk przeszczepił ruch legionowy z Irlandii na grunt polski, oraz drugi, 1979 – 2019, kiedy zaznacza się dalszy rozwój LM. Ze względu na represje stosowane przez komunistów i w trosce o wiernych prymas Stefan Wyszyński wstrzymał zakładanie nowych prezydiów. Dopiero wybór kard. Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową przyczynił się do wznowienia i ożywienia ruchu legionowego w ojczyźnie. Dużą rolę odegrał przyjazd grupy legionistów z Irlandii do Lublina. Wśród nich była Klara Connolly, obecna na jubileuszu. Pracę zagranicznych legionistów wspomagał Henryk Wyszyński, który znał język angielski i pełnił funkcję tłumacza oraz przewodnika po archidiecezji lubelskiej. Klara wspominała swój pierwszy przyjazd do Lublina i działalność apostolską. – Spotkałam tu wielu życzliwych ludzi – podkreślała.

Maryjna armia

W 1986 r. powstało pierwsze prezydium pw. Matki Bożej Płaczącej przy katedrze lubelskiej, a 3 lata później kuria pw. Matki Bożej Kodeńskiej. Elżbieta Moczulska podkreśliła szczególne zasługi ks. Zdzisława Ciżmińskiego i ks. Stanisława Zająca w rozwój ruchu legionowego na Lubelszczyźnie. Dzięki staraniom ks. Józefa Szarzyńskiego, w 2002 r. w Lublinie powstała Regia LM. Opiekę duchową sprawowali: ks. Józef Szarzyński, ks. Adam Buczyński, a obecnie ks. Józef Sarzyński i ks. Mirosław Kawczyński. Funkcję prezydenta Regii pełniły: Zyta Zbiczak, Lidia Kozłowska i Maria Wojtanowicz, a obecnie E. Moczulska. Według najnowszych danych, wspólnota LM w Polsce liczy ponad 22 tys. członków, w tym około 6 tys. aktywnych. Legion prowadzi szeroko zakrojoną działalność ewangelizacyjną w kraju i za granicą. Dla przykładu, podczas apostolatu w jednym roku kalendarzowym rozdano ponad 100 tys. „cudownych medalików” i 10 tys. różańców.

Ocalić człowieka

Jubileusz skłania do wdzięczności. – Nasze serca służą Maryi, a przez Maryję Kościołowi – podkreślał bp Józef Wróbel. – Legion Maryi to grupa ludzi głęboko uduchowionych, czerpiących inspirację z obrazu Matki Bożej. Stanowi ona zaplecze modlitewne dla duszpasterzy. W każdej parafii jest potrzeba, by Matka Boża dotknęła tych, którzy przeżywają kryzysy wiary, małżeńskie, rodzinne… – mówił Pasterz. W homilii wskazał na Maryję jako nową Ewę. – To, co zatraciła Ewa w raju, Maryja przez swą wiarę i wierność przyniosła światu. W Maryi Dziewicy dostrzegamy nową Ewę; Ona przywraca światu to, co ludzkość utraciła w wymiarze duchowym i społecznym. Jej objawienia w Guadalupe w 1531 r. przyczyniły się do nawrócenia z pogaństwa Indian, oddających cześć bożkom. Maryja przychodzi, by ocalić człowieka od pogaństwa, które depcze godność człowieka, a taki charakter mają ruchy odrzucające Boga. Wyrażamy wdzięczność tym, którzy przez modlitwę rozpościerają płaszcz Maryi nad wspólnotą Kościoła i całym światem – mówił bp Wróbel.

Na zakończenie uroczystości E. Moczulska złożyła podziękowania Księdzu Biskupowi, duchowym kierownikom LM oraz gospodarzowi miejsca, ks. Sławomirowi Laskowskiemu. Słowa wdzięczności za 40 lat służby pod sztandarem Matki Bożej popłynęły do wszystkich legionistów.

– Niech błogosławieństwo Boże zaowocuje w nas wzrostem wiary, a owoce Ducha Świętego towarzyszą przez kolejne lata służby – mówiła. Przynależność do LM to wielka łaska, ale i wielkie wyzwanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: dziś wieczorem rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-19 13:15

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

informacja prasowa

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem