Reklama

Niedziela Legnicka

Niezwykłe wydarzenie

Trwa Festiwal Chóralny Legnica Cantat 50. Wydarzenie, które zostało objęte Honorowym Partronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, rozpoczęło się uroczystą inauguracją w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej. Za nami również Age of Sing – projekt muzyczny z udziałem Katie Melua, Kamila Bednarka, Krzysztofa Cugowskiego oraz Renaty Przemyk. To zaledwie niewielka część z zaplanowanych na czas festiwalu wydarzeń. Co jeszcze nas czeka?

Męczeństwo Joanny d’Arc

Szczególną uwagę warto poświęcić koncertowi „Voices of Light. Passion of Joan of Arc”. Polska premiera światowego hitu prosto ze Stanów Zjednoczonych w wyjątkowo poruszający sposób opowiada historię męczeństwa św. Joanny d’Arc. Jej biografia fascynuje do dziś – prosta dziewczyna z ludu, w zbroi i ze sztandarem w dłoni, prowadziła Francję do zwycięstwa. Ta sama Francja wydała ją swoim wrogom, a ci przygotowali dla niej stos, na którym spłonęła 30 maja 1431 r. Legnicki koncert odbędzie się zatem dokładnie w 588. rocznicę jej męczeńskiej śmierci. Po 24 latach od spalenia rozpoczął się proces rehabilitacyjny bohaterskiej dziewczyny. Papież Kalikst VI całkowicie oczyścił ją z zarzutów. Za świętą uznano ją w 1920 r. Dziś jest jedną z patronek Francji. Jej historia od wieków stanowi inspirację dla twórców i artystów. Zainspirowała również amerykańskiego kompozytora Richarda Einhorna do stworzenia monumentalnego, przejmującego dzieła muzycznego, stanowiącego dopełnienie niemego filmu o Joannie. W koncercie udział wezmą 100-osobowy chór, soliści oraz orkiestra symfoniczna.

Reklama

Koncert odbędzie się w Kościele Ewangelickim Marii Panny w Legnicy, 30 maja o godz. 21.00 oraz 31 maja o godz. 19.00.

Msza z Buenos Aires

„Misatango – Misa a Buenos Aires” jest piękna i porywająca. Dzieło stanowi połączenie tradycji Mszy św. z rytmami tanga argentyńskiego. Kombinacja taka w pierwszym zetknięciu może wydawać się wprawdzie niemożliwa, a może nawet kontrowersyjna, jednak w efekcie powstało przepiękne dzieło wokalno-instrumentalne, od czasu premiery w 1996 r. wykonywane na całym świecie.

Autor tej kompozycji – Martin Palmeri jest argentyńskim pianistą, chórmistrzem, dyrygentem i kompozytorem. Aranżując muzykę tango i pracując z chórami, chciał stworzyć coś, co połączy ogień i wodę – gorące rytmy tanga oraz podniosłe i uroczyste brzmienia tak dobrze znane właśnie ze Mszy św. Większości ludzi wychowanych w chrześcijańskiej Europie słowo „msza” przywodzi na myśl katolicką liturgię. Msza jest również formą muzyczną podporządkowaną tejże liturgii. W sposób charakterystyczny olbrzymią rolę odgrywa tu chór. Utwór składa się z sześciu części typowych dla formy Mszy św.: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus, Benedictus i Agnus Dei i już od pierwszych dźwięków porywa niespokojnym, przejmującym i typowo argentyńskim charakterem. Tym samym łączy w sobie sakralny spokój z temperamentem tanga wywodzącego się z Buenos Aires.

W drugiej części koncertu usłyszymy natomiast prawykonanie utworu skomponowanego specjalnie z okazji 50-lecia legnickiego festiwalu. Będzie to Missa Choralis autorstwa Pawła Łukaszewskiego – znakomitego współczesnego kompozytora, specjalizującego się w muzyce sakralnej i chóralnej, prorektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderka Chopina w Warszawie. Po koncercie, podczas ceremonii ogłoszenia wyników, dowiemy się, który z chórów konkursowych wyjedzie w tym roku z Legnicy z nagrodą Grand Prix – Lutnią im. Jerzego Libana.

2019-05-21 13:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miechowskie Nieszpory z ks. Leonem Postawką

Niedziela kielecka 10/2018, str. I

[ TEMATY ]

wydarzenie

TD

Nieszpory z ks. Leonem Postawką

Nieszpory
z ks. Leonem Postawką

Miechów był miejscem jednej z najkrwawszych bitew powstania styczniowego. Militarna klęska paradoksalnie umocniła determinację patriotów, co kolejne pokolenia doprowadziło do wymarzonej wolności w 1918 roku. W tym duchu w Miechowie została przypomniana i zaprezentowana postać ks. Leona Postawki, uczestnika bitwy miechowskiej, działacza narodowego, pamiętnikarza, dyrektora Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu, kapłana o ogromnym doświadczeniu i bogatym życiorysie

Na wydarzenie pn. „Nieszpory z ks. Leonem Postawką” 16 lutego 2018 r. zaprosili wspólnie: Towarzystwo Przyjaciół Archiwum Diecezjalnego im. Wincentego Kadłubka w Kielcach oraz Towarzystwo Przyjaciół Sztuki w Miechowie. Spotkanie miało miejsce w BWA „U Jaksy”, a poprowadziła je dyrektor instytucji Krystyna Olchawa. Wyjątkową, iście patriotyczną atmosferę nadał „Nieszporom” koncert chopinowski w wykonaniu młodego wirtuoza (był to Paweł Sopel, pianista, student Akademii Muzycznej w Krakowie) i obrazy królujące w każdym zakątku tej „świątyni sztuki”.

CZYTAJ DALEJ

Kościół w Brazylii dzieli się misjonarzami z Haiti

2021-07-23 16:58

[ TEMATY ]

Haiti

Brazylia

misjonarze

Vatican News/AFP

Haili

Haili

Piękny przykład kościelnej wrażliwości płynie z Brazylii, która dzieli się misjonarzami z dużo biedniejszym Haiti. Od ponad dekady misja realizowana jest w ramach międzyzakonnego projektu Nazaret. W jego ramach budowany jest właśnie dom pomocy w tej części haitańskiej stolicy, która została najbardziej doświadczona w katastrofalnym trzęsieniu ziemi w 2010 roku.

Właśnie ta tragedia była punktem wyjścia do zainicjowania przez Brazylijczyków misji, której ważnym elementem jest niesienie pomocy humanitarnej najuboższym. Projekt miał być realizowany przez dekadę, ale właśnie postanowiono o jego kontynuacji. W jego realizację finansowo włączyło się 90 instytutów zakonnych, a na miejscu pracowały siostry z 19 zgromadzeń. Za ich posługę dziękowano podczas uroczystej Mszy w siedzibie episkopatu Brazylii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję