Reklama

Niedziela Częstochowska

Modlitwa za Żołnierzy Wyklętych w parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie

[ TEMATY ]

Częstochowa

żołnierze wyklęci

Ks. Mariusz Frukacz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych wieczorem w niedzielę 1 marca w kościele pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie odbyła się Msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych, której przewodniczył ks. Stanisław Mendakiewicz proboszcz parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie.

„Żołnierze Wyklęci mieli odwagę wytrwać w walce o wolną i suwerenną Polskę” - mówił na początku Mszy św. ks. Mendakiewicz i dodał, że „zmieniają się lata i czasy, ale Ojczyzna powinna być zawsze największą wartością”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Żołnierzom Wyklętym, którzy nie mogli pogodzić się z porządkiem narzuconym siłą ze Wschodu należy się nasza pamięć” - kontynuował ks. Mendakiewicz.

Reklama

Następnie w homilii ks. Wojciech Torchalski, wikariusz w parafii św. Jakuba Ap. w Częstochowie przypominając słowa psalmu: „Nawet wtedy ufałem, gdy mówiłem: «Jestem w wielkim ucisku», podkreślił, że „opisują one życie Żołnierzy Wyklętych”. - To ludzie, którzy przeżyli wielki ucisk. Byli ludźmi, którzy ufali, że ich walka ma sens. W ich sercu była miłość do Ojczyzny.- mówił ks. Torchalski.

Kaznodzieja nawiązując do liturgii słowa wskazał na „próbę Abrahama”. - On zawierzył obietnicy i zmienił całe swoje życie. Całkowicie zaufał Bogu - mówił kaznodzieja.

Wskazując na scenę Przemienienia Pańskiego na górze Tabor ks. Torchalski podkreślił, że „Słowo Ojca dało Jezusowi siłę, aby przejść z Taboru na Golgotę” - Słowo Ojca dźwięczało także w sercach Żołnierzy Wyklętych, którzy czerpali siłę z tego, że Bóg jest blisko - mówił ks. Torchalski.

Podczas Mszy św. wystąpił chór Colegium Musicum z parafii św. Urszuli Ledóchowskiej pod dyrekcją p. Marcina Głąba oraz wokaliści jasnogórscy. Po Mszy św. odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych.

Mianem „żołnierzy wyklętych” określani są żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963.

2015-03-02 08:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: tona bigosu dla pielgrzymów

[ TEMATY ]

Częstochowa

pielgrzymka

Jolanta Kobojek

Pallotyni z częstochowskiej Doliny Miłosierdzia zaczynają już od dzisiaj (18 lipca) gościć grupy przybywające do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Zakonnicy przygotowują ponad 100 kg bigosu na każdy dzień. Daje to w sumie prawie tonę ciepłego posiłku. W przygotowywaniu i rozdysponowaniu ok. 500 porcji dziennie pomagać będą wolontariusze z Fundacji Ufam Tobie działającej przy tamtejszej parafii.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Cantalamessa kończy 90 lat: głoszenie Słowa jest najpiękniejszą rzeczą

2024-07-22 14:26

[ TEMATY ]

Cantalamessa

flickr.com

Katedrę uniwersytecką zamienił na ambonę, ponieważ jak mówi nie ma piękniejszej rzeczy niż głoszenie Słowa. Ta misja naznaczyła całe kapłańskie życie kard. Raniero Cantalamessy, który kończy właśnie 90 lat. Ten włoski kapucyn na swym koncie ma niezwykły rekord - od 44 lat jest kaznodzieją Domu Papieskiego. W praktyce oznacza to, że w czasie Adwentu i Wielkiego Postu, jak sam policzył, wygłosił 352 kazania dla Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka.

W świat ze Słowem

CZYTAJ DALEJ

III Narodowa Modlitwa za Ojczyznę w Strachocinie

2024-07-23 10:33

Sanktuarium w Strachocinie

Rzesze wiernych modliły się za Ojczyznę

Rzesze wiernych modliły się za Ojczyznę

Św. Andrzej Bobola – znak prorocki – pod taki hasłem odbywało się sympozjum o św. Andrzeju Boboli – patronie Polski w Strachocinie, następnie 20 lipca odbywała się III Narodowa Modlitwa za Ojczyznę.

Już od kilku lat Strachocina i sanktuarium św. Andrzeja Boboli stało się centrum kultu świętego męczennika oraz modlitwy w intencji Ojczyzny. Co miesięczna modlitwa w intencji Ojczyzny wciąż gromadzi rzesze ludzi, a postać św. Andrzeja Boboli inspiruje do rozumnej troski o losy Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję