Reklama

Zaproszenia

Na coroczne Dożynki Jasnogórskie i Ogólnopolską Pielgrzymkę Rolników zapraszają bp Edward Białogłowski, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy, oraz ks. prof. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników.
Poniżej – szczegółowy program spotkania:

Niedziela Ogólnopolska 34/2019, str. 57

Pod patronatem „Niedzieli”

DO MATKI PEŁNEJ DARÓW DUCHA ŚWIĘTEGO

Program
Sobota, 31 sierpnia 2019 r.

19.00 – Msza św. w bazylice na rozpoczęcie Pielgrzymki Rolników – bp Grzegorz Olszowski

21.00 – Apel Jasnogórski w Kaplicy Cudownego Obrazu – abp Wacław Depo

Reklama

21.45 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich – ks. prał. Zbigniew Wysiecki

23.00 – Czuwanie modlitewne

24.00 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu – ks. Paweł Mysłowski.

Reklama

Po Mszy św. – czuwanie modlitewne.

Niedziela, 1 września 2019 r.

4.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny

8.00-10.45 – Wspólne modlitwy na placu przed Szczytem z udziałem orkiestr i zespołów śpiewaczych

11.00 – Uroczysta Suma z błogosławieństwem wieńców żniwnych. Koncelebrze przewodniczy i homilię głosi bp Wiesław Mering.

Dożynkom towarzyszy Krajowa Wystawa Rolnicza – III aleja Najświętszej Maryi Panny.

Powitanie gości – stoisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, 31 sierpnia godz. 9.30-10.15.

Przemarsz do Auli św. Jana Pawła II na uroczyste otwarcie wystawy o godz. 11.15.

Organizator: Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie Marek Dziubek.

Uroczystość będzie transmitowana przez TVP1 i TVP Polonia.

Rekolekcje maryjnego bractwa

Uroczystość Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8 września) to szczególny dzień dziękczynienia za dar życia Maryi. Przeżywając radość z narodzin Maryi, wchodzimy także w radość z narodzin Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które zostało powołane do życia 8 września 1718 r. Miało ono za zadanie pomnażać cześć Matki Bożej Królowej Polski – fakt koronacji Maryi na tle ówczesnych warunków politycznych i ogólnej sytuacji narodowej miał właśnie takie uwarunkowania. Okoliczność ta sprawiła, że bractwo stało się Bractwem Koronacji Matki Bożej Jasnogórskiej.

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Jasnogórskiej znalazło się niejako w centrum kultu maryjnego, gdzie od ślubów Jana Kazimierza oficjalnie uznawano Matkę Bożą za Królową Korony Polskiej. Stało się pierwszym bractwem na ziemiach polskich o tak ujętym tytule. Miejsce, w którym powstało, fakt koronacji Maryi i formy Jej kultu były czynnikami decydującymi o przybraniu przez bractwo takiego właśnie tytułu.

Reaktywowane po latach bractwo ma przed sobą inne wyzwania i zadania, ale zawsze służy rozwijaniu i pogłębianiu kultu maryjnego wśród pielgrzymów, tak licznie przybywających do Matki Bożej na Jasną Górę.

Dlatego aby mogło dobrze wypełniać swoje zadania, zaprasza swoich członków i wszystkich, którzy pragną służyć rozwojowi kultu Matki Bożej Jasnogórskiej, na rekolekcje, które w dniach 6-8 września br. poprowadzi abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, a których temat brzmi: „Tylko pod Krzyżem...”.

Na to wyjątkowe spotkanie oraz do budowania osobistych więzi z Maryją Matką i Królową Polski serdecznie zapraszam – O. Roman Wit, paulin Opiekun Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Legion Maryi u swej Pani

Już po raz 25. międzynarodowe rzymskokatolickie stowarzyszenie apostolstwa świeckich Legion Maryi (LM) będzie pielgrzymować do swojej Królowej i Matki na Jasną Górę Zwycięstwa

Doroczna Ogólnopolska Pielgrzymka Legionu Maryi odbędzie się w dniach 13-14 września br. – zwykle nasze pielgrzymki odbywają się w okolicy rocznicy powstania LM na świecie (7 września 1921 r., w wigilię święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny), z czuwaniem nocnym.

Temat przewodni rozważań, a zarazem całej pielgrzymki brzmi: „W mocy Ducha Świętego”. Rozważania prowadzić będą poszczególne wyższe rady LM w Polsce.

Nasze świętowanie rozpocznie się w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Apelem Jasnogórskim 13 września o godz. 21. Apel poprowadzi i Mszy św. koncelebrowanej 14 września br. o godz. 11.00 na Wałach Jasnogórskich przewodniczyć będzie, a także wygłosi homilię bp Roman Marcinkowski, krajowy opiekun duchowy LM.

Pasterce Maryjnej o godz. 24 w nocy z 13 na 14 września w Kaplicy Cudownego Obrazu będzie przewodniczył ks. Michał Kamiński FDP – opiekun duchowy Kurii LM Wołomin.

Na uroczystość przybędą: ks. Janusz Węgrzecki – ogólnopolski kierownik duchowy LM oraz ks. Józef Sarzyński – kierownik duchowy Regii LM pw. Matki Bożej Gietrzwałdzkiej w Lublinie, a także kierownicy duchowi poszczególnych grup i wyższych rad LM w Polsce, członkowie aktywni i pomocniczy wspólnoty z całego kraju, również sympatycy i zaproszeni goście.

14 września Regia LM z Lublina poprowadzi rozważania Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich.

Jak każdego roku, członkowie LM przybędą na uroczystość ze swoimi proporczykami, niosąc swe dary duchowe.

Będą wypraszać u Maryi łaski dla Ojczyzny, umacnianie wiary i jedności Polaków, a także modlić się o rozwój duchowy i liczebny naszej wspólnoty.

Serdecznie zapraszamy na tę uroczystość.

2019-08-21 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym-Wiedeń: deszcz płatków róż w uroczystość Zesłania Ducha Świętego

2020-05-31 10:52

[ TEMATY ]

Rzym

Wiedeń

Zesłanie Ducha św.

deszcz róż

Włodzimierz Rędzioch

Deszcz róż w Panteonie

W rzymskim Panteonie każdego roku w uroczystość Zesłania Ducha Świętego ma miejsce szczególna ceremonia: kiedy podczas mszy św. chór śpiewa hymn „Veni Creator Spiritus” (O Stworzycielu Duchu, przyjdź), z góry spływa na obecnych deszcz płatków czerwonych róż. Symbolizują one języki ognia jakie – według Dziejów Apostolskich – spłynęły na Maryję i Apostołów w momencie Zesłania Ducha Świętego.

Zapomniany przez wiele lat zwyczaj „ożywił” przed blisko 25 laty włoski ksiądz Antonio Tedesco, który w tamtym czasie kierował ośrodkiem dla pielgrzymów niemieckich w Rzymie. Ale – jak przypomina ks. Daniele Micheletti z rzymskiego Panteonu – tradycja ta pochodzi z pierwszych wieków Kościoła. Na powitanie Ducha Świętego rzucano kwiaty, w nabożeństwie uczestniczył papież i ogłaszał datę Zesłania Ducha Świętego w następnym roku. Fakt, dlaczego to szczególne święto odbywało się w Panteonie, kapłan uzasadnia prosto: „w tamtym czasie był to najbardziej znany kościół Rzymu i jedyny, który miał otwór w dachu”.

Panteon zbudowany na Polu Marsowym za czasów cesarza Hadriana (117-138) na chwałę bogów Rzymu, poświęcił papież Bonifacy IV (608-615) oddając go na użytek chrześcijan. Znajdujący się w kopule „opaion” – ośmiometrowej szerokości otwór – jest jedynym źródłem światła: „Bożym okiem”. Róże dostarcza od lat na ceremonie niewielkie miasteczko włoskie Giffoni Valle Piana, położone na południe od Neapolu, które słynie z upraw kwiatowych.

Zazwyczaj uroczysta Msza św. Zesłania Ducha Świętego rozpoczyna się o godz. 10.30, ale „zawsze już na godzinę wcześniej nie było wolnych miejsc”, powiedział ks. Micheletti w rozmowie z niemiecką agencją katolicką KNA. Tradycyjnie liturgii przewodniczy biskup polowy, który jest także honorowym opiekunem Panteonu.

Inną wyjątkową cechą liturgii Zesłania Ducha Świętego w rzymskim Panteonie jest używanie w modlitwach i śpiewie języka aramejskiego – oryginalnego języka, którym posługiwali się Jezus i Apostołowie. W ceremonii uczestniczy także 12 dzieci z różnych grup etnicznych, które uczestnikom nabożeństwa, jako znak pokoju, wręczają róże.

Jeśli jednak ktoś nie będzie miał okazji znaleźć się tego dnia w Rzymie, może jeszcze wybrać się 5 sierpnia do rzymskiej bazyliki Matki Bożej Większej, która tego dnia „tonie w powodzi białych róż” na pamiątkę „cudu śniegu”, jaki legł u podstaw budowy tej świątyni.

Panteon, położony między Piazza Navona i Via del Corso, należy do ulubionych celów wędrówek turystycznych po Rzymie. Znajdują się w nim grobowce m.in. Rafaela (1483-1520), Taddeo Zuccariego (1529-1566), Annibale Carracciego (1560-1609) oraz królów Wiktora Emanuela II (1820-1878) i Humberta I (1844-1900).

Tysiące płatków róż spada na wiernych również w romańskim kościele św. Michała w Wiedniu, z otworu w dachu zwanego także „dziurą Ducha Świętego”. Ojcowie salwatorianie sprawujący opiekę duszpasterską w tym zabytkowym kościele powrócili przed kilkoma laty do zapomnianej tradycji zielonoświątkowej.

Proboszcz parafii, o. Erhard Rauch wyjaśnił mediom, że salwatorianie nieco zmodyfikowali dawny zwyczaj. W sklepieniach wielu starych kościołów są „dziury Świętego Ducha” - otwory, przez które w uroczystość Zesłania Ducha Świętego wpuszczano do świątyni gołębie - symbol Ducha Świętego. Do takich symboli należy też róża. Stara legenda mówi o kobiecie, która płakała w swoim ogrodzie różanym, słysząc o okrutnej śmierci Jezusa. Wtedy zauważyła, że z jej róż opadły kolce, gdyż Bóg przemienił swoje cierpienie w radość.

CZYTAJ DALEJ

Maryja patrząca na mnie - wizerunek Matki Bożej Skępskiej

W święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła przedstawiamy Jej kolejny, niezwykły wizerunek. Dziś przenosimy się na Ziemię Dobrzyńską do miejscowości Skępe. Skępe otrzymało prawa miejskie już w 1445 roku. W 1496 roku Zofia Kościelecka fundatorka kościoła, jako wotum za uratowanie nóg sprowadziła z Poznania do Skępego drewnianą figurę Matki Bożej.

Była to późnogotycka figura przedstawiająca stojącą, młodziutką, lekko uśmiechniętą Matkę Bożą ze złożonymi do modlitwy rękami. Już dwa lata później w 1498 roku do Skępego zostali sprowadzeni ojcowie bernardyni, którzy przez kolejne dziesięciolecia zbudowali okazały klasztor i bazylikę. Sława Patronki Ziemi Dobrzyńskiej spowodowała, że w dzień zesłania Ducha Świętego – 18 V 1755, figura Matki Bożej Skępskiej została ukoronowana koronami papieskimi przez bp. Fabiana Pląskowskiego. Była to 14 koronacja wizerunku Matki Bożej w Rzeczypospolitej. Wraz z koronami, figura została okryta srebrnymi, pozłacanymi barokowymi szatami, a całość umieszczona na półksiężycu. Jest to istotna informacja bowiem od tego czasu oryginalna figura była przez 200 lat zakryta.

Stąd też w licznych rzeźbach, obrazkach, plakietach, medalikach czy w końcu nielicznych obrazach jest tak właśnie przedstawiana. Dopiero w 1954 r. zdjęto srebrną sukienkę i oczom wiernych ukazała się oryginalna rzeźba. Odsłonięcie późno gotyckiej rzeźby Matki Bożej Skępskiej ukazało charakterystyczne wybrzuszenie sukni Maryi. Współcześni badacze skłaniają się do uznania, że mamy do czynienia z wizerunkiem Matki Bożej Brzemiennej. Nie podlega natomiast żadnej wątpliwości, że jest to przedstawienie Maryi jako Służebnicy Pańskiej znanej z licznych obrazów i rzeźb Zwiastowania. Można więc podsumować, że jest to rzeźba przedstawiającą młodą Maryję obdarowaną przez Ducha Świętego w tajemnicy Zwiastowania, a następnie będącą w stanie brzemiennym.

Na przestrzeni wieków powstało wiele kopii cudownej figury ze Skępska, które są rozsiane po Ziemi Dobrzyńskiej w kapliczkach i wiejskich kościółkach (kościół w Rużu, kapliczka w Chrostkowie i Janiszewie). Wszystkie one ukazują Matkę Bożą w barokowej obszernej sukni z półksiężycem u stóp. Zdecydowana większość z tych kopii to rzeźby o różnym poziomie artystycznym. Warto wspomnieć o rzeźbiarskim rodzie Mikołowskich z XIX w. tworzących drewniane kopie Królowej ze Skępna. Kopią malarską jest zaś obraz z kościoła w Żurawinie koło Sierpca. Jak wspomniałem do rzadkości należą obrazy, stąd tym większa radość z możliwości przedstawienia tak unikalnego płótna w Tygodniku Katolickim Niedziela.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję