Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 8

Nowe wyzwania

Ludzie pracy u Matki

Pod hasłem: „Matko, która nas znasz, z dziećmi swymi bądź” przebiegała 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Ludzi Pracy (14-15 września). Na niedzielną Mszę św. przybyło ok. 20 tys. osób. Po raz pierwszy z ludźmi pracy modlił się premier RP Mateusz Morawiecki. – Życzę wam wszystkim, ale życzę wszystkim rodakom, życzę naszej Ojczyźnie, byśmy szanowali te arcypolskie wartości, którymi są praca i solidarność, byśmy nie byli mali, byśmy nie byli jak ten ptak drepczący po ziemi z jednym skrzydłem, byśmy byli jak wielki biały orzeł, który na dwóch skrzydłach wznosi się ku lepszej przyszłości, ku wielkiej Rzeczypospolitej – powiedział premier. Prezydent RP Andrzej Duda w liście do ludzi pracy napisał: „Jestem przekonany, że po dzisiejszych uroczystościach powrócą Państwo do swoich domów i zakładów pracy napełnieni dumą z przynależności do tej wielkiej, ponadczasowej wspólnoty – a także nową nadzieją. To ważne, bo przed naszą Ojczyzną, przed wielkim ruchem związkowym i NSZZ «Solidarność» oraz przed wszystkimi ludźmi pracy w Polsce stoją dzisiaj nowe nadzieje i perspektywy, a jednocześnie nowe wyzwania. Nie mam wątpliwości, że działając razem, w duchu narodowej zgody, świadomi naszej tożsamości oraz jej głębokich, autentycznych korzeni – potrafimy im sprostać” – napisał prezydent RP.

Eucharystii odprawionej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Józef Kupny, krajowy duszpasterz Ludzi Pracy. Homilię wygłosił abp Adam Szal, metropolita przemyski. Mszę św. koncelebrowali duszpasterze Ludzi Pracy i kapelani NSZZ „Solidarność” na czele z ks. kan. Krzysztofem Hajdunem, sekretarzem krajowym Duszpasterstwa Ludzi Pracy.

W modlitwie udział wzięli m.in.: przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, posłowie, senatorowie i samorządowcy. Obecni byli m.in.: Bożena Borys-Szopa – minister rodziny, pracy i polityki społecznej; Wiesław Łyszczek – główny inspektor pracy, a także rodzina bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Reklama

* * *

Krótko

6 września na modlitwę ekumeniczną przybyli uczestnicy IV Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego „Silesia”, zorganizowanego przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie. Na Jasną Górę przyjechały zespoły folklorystyczne ze Słowacji, Serbii, Ekwadoru, Hiszpanii i Argentyny.

7 września w Sali Papieskiej został zaprezentowany musical „Życie Maryi”, przygotowany przez zespół ewangelizacyjny Guadalupe z Lublina wraz ze Wspólnotą Najświętszego Imienia Jezus. Organizatorami wydarzenia byli: Jasnogórski Instytut Maryjny, Kustosz Jasnej Góry oraz Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

8 września z Jasnej Góry szlakiem 12 europejskich sanktuariów do Watykanu wyruszyła 1. Emobilna Pielgrzymka „Laudato si’”. Grupa 16 polskich pielgrzymów przemierzyła trasę liczącą ponad 4 tys. km wyłącznie elektrycznymi samochodami. Do Rzymu dotarli 15 września br. Pielgrzymkę zorganizował Instytut Elektromobilności i Zrównoważonego Transportu Emobi z Katowic z prezesem Marcinem Piaskowskim. Jednym z celów pielgrzymki jest promowanie programu edukacji ekologicznej. Pielgrzymka otrzymała specjalne błogosławieństwo papieża Franciszka.

8 września odbyła się jubileuszowa, 10. Pielgrzymka Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przybyli dyrektorzy, kierownicy i pracownicy wielu oddziałów ZUS-u w Polsce wraz z rodzinami. Obecna była prezes ZUS Gertruda Uścińska. Mszy św. przewodniczył ks. prał. Jarosław Sroka, duszpasterz tej grupy zawodowej.

13 września ponad 3 tys. dzieci i młodzieży ze szkół i przedszkoli zrzeszonych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich po raz 21. modliło się na Jasnej Górze. W spotkaniu uczestniczyli także nauczyciele, wychowawcy, katecheci i rodzice. W SPSK skupione są 123 placówki: przedszkola, szkoły podstawowe oraz ponadpodstawowe (20 szkół) w 11 województwach.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: z pomocą Maryi wybierajmy dobro

2022-12-08 12:10

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Maryja, jedyne ludzkie stworzenie w dziejach wolne od grzechu, jest z nami w walce, jest dla nas siostrą, a przede wszystkim naszą Matką. A my, którzy z trudem wybieramy dobro, możemy się jej powierzyć” – przypomniał papież 8 grudnia w rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”.

Ojciec Święty zwrócił uwagę, że archanioł Gabriel nazywa Maryję „pełną łaski” – wolną od grzechu. Franciszek podkreśłił, że także każdy z nas otrzymał w dniu naszego chrztu pierwotną łaskę, z której jednak często nie zdajemy sobie sprawy. Bóg bowiem zstąpił w nasze życie, staliśmy się na zawsze Jego umiłowanymi dziećmi. „Dziś Maryja, zadziwiona łaską, która uczyniła Ją piękną od pierwszej chwili życia, prowadzi nas do zachwytu nad naszym pięknem” – stwierdził papież. Zauważył, że pod skorupą zła, którym splamiliśmy się przez lata, jest w nas większe dobro. Jednak jego strzeżenie wymaga od nas walki, bowiem jego wybór nie jest czyś łatwym, czy oczywistym.

CZYTAJ DALEJ

W „Godzinie łaski” 8 grudnia możesz uprosić wszystko. Będą transmisje online

[ TEMATY ]

objawienia

Godzina łaski

Monika Jaworska

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Pierwsze nabożeństwo Godziny łaski w Pogórzu.

Czym jest Godzina łaski? W objawieniu pielęgniarce Pierinie Gilli z Włoch (8 grudnia 1947 r.) Maryja powiedziała, że w dniu 8 grudnia w południe będzie miała miejsce „Godzina łaski” dla całego świata i w tej godzinie Bóg ześle łaski modlącym się. Maryja prosiła, aby ta Godzina była praktykowana na całym świecie.

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP 8 grudnia wiąże się też z nabożeństwem „Godziny łaski”, które odbywa się w godz. 12-13.

CZYTAJ DALEJ

Parafia św. Jana Pawła II we Lwowie – jak radzić sobie w czasie wojny

2022-12-09 11:25

[ TEMATY ]

Ukraina

Karol Porwich/Niedziela

„Nie wiadomo, kiedy i co spowoduje zakończenie wojny w Ukrainie, robimy wszystko, aby godnie ją przetrwać i mimo wszystko myślimy perspektywicznie” – zapewnia ks. Grzegorz Draus, proboszcz parafii pw. św. Jana Pawła II w podlwowskich Sokolnikach. Na jej terenie znajduje się Centrum im. Jana Pawła II, które od początku rosyjskiej agresji stało się domem dla 80 uchodźców, wśród których są rodziny Romów.

Parafia jest miejscem symbolicznym, upamiętnienia św. Jana Pawła II, który po drugiej stronie ulicy Stryjskiej, na lwowskim hipodromie odprawił Mszę św. w 2001 r., w której uczestniczyło blisko 1,5 mln wiernych. Było to jak dotychczas największe zgromadzenie ludzi w jednym miejscu w historii Ukrainy. „Stąd jest siedemset metrów do miejsca, gdzie na hipodromie stał ołtarz. Przed kościołem jest krzyż, wokół którego zbierała się na modlitwie grupa wiernych modląca się w intencji budowy świątyni. Dzięki amerykańskim katolikom kupiliśmy działkę i w 2016 r. postawiliśmy kaplicę. Po dwóch latach ruszyła budowa kościoła” – opowiada ks. Grzegorz Draus pochodzący z lubelskiej parafii pw. pw. Niepokalanego Serca Maryi na Poczekajce. Przez 11 lat pracował w Równem. Jest też naczelnym rzymskokatolickim kapelanem więziennictwa w Ukrainie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję