Reklama

Niedziela Sosnowiecka

20 drzew na 20. rocznicę

Niedziela sosnowiecka 38/2019, str. 2

[ TEMATY ]

rocznica

Piotr Lorenc

Ostatnie dwudzieste drzewo zasadził bp Grzegorz Kaszak

Ostatnie dwudzieste drzewo zasadził bp Grzegorz Kaszak

Każdy z nas wiele zawdzięcza św. Janowi Pawłowi II. Oczywiście, najlepszym wyrazem wdzięczności jest modlitwa, ale potrzebne są też widzialne znaki. Jako że w tym roku minęła 20. rocznica wizyty św. Jana Pawła II w naszej diecezji, zrodził się pomysł, by w symboliczny sposób tę wizytę wspomnieć i zapisać w pamięci przyszłych pokoleń. Dlatego ks. Micha Borda – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu – postanowił posadzić 20 drzew owocowych na 20. rocznicę pielgrzymki Ojca Świętego.

Ostatnie dwudzieste drzewo, czereśnio-wiśnię, posadził 4 września biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak na terenie II Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej. – Gratuluję wszystkim inicjatywy, by w ten sposób upamiętnić jednego z największych, a niektórzy mówią – największego Polaka, jakiego dała nam Opatrzność Boża w historii naszej Ojczyzny. Niech to drzewko zawsze przypomina tę postać. Chciałbym, by każdy, kto spojrzy na nie, zainteresował się tym, czego nauczał nasz papież. By spojrzał na jego postawę, by wyciągnął wnioski dla swojego życia. I myślę, że to będzie najwspanialszy owoc tego drzewka – powiedział bp Grzegorz Kaszak. W wydarzeniu uczestniczyli dyrekcja szkoły, nauczyciele i oczywiście uczniowie, którzy przygotowali krótki program artystyczny pod kierunkiem Anny Zawadzkiej, katechetki. Goście mogli także zobaczyć wystawę zdjęć z wiekopomnej wizyty Jana Pawła II w stolicy Zagłębia. – Dziękujemy za to drzewko, będziemy się o nie troszczyć. I już dziś zapraszamy na pierwsze zebrane owoce – podkreślił Piotr Pakuła, dyrektor II LO im. S. Żeromskiego w Dąbrowie Górniczej.

Dlaczego drzewa owocowe? – Otóż przez 20 ostatnich lat ta pielgrzymka przynosi ciągle błogosławione owoce. Te drzewa będą nas inspirować, by wracać do tych wydarzeń, które dokonały się w Sosnowcu za przyczyną św. Jana Pawła II – wyjaśnił ks. Borda. Przez cały rok drzewa sadzone były w miejscach diecezji związanych z papieżem – na terenach parafii, a zwłaszcza na terenach szkół szczególnie współpracujących z Wydziałem Katechetycznym przy organizacji konkursów religijnych, m.in. w: Będzinie, Bydlinie, Sławkowie, Sosnowcu, Bukownie, Wolbromiu, Jaworznie, Jaroszowcu, Rodakach i Sułoszowej. Drzewka posadzili m.in.: bp Piotr Skucha, ks. Michał Knapik, ks. Józef Gut.

2019-09-17 14:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Lipiec przed Powstaniem

Niedziela warszawska 27/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

rocznica

Marcin Żegliński

Na początku lipca jeszcze nic nie wskazywało, że miesiąc później wybuchnie w Warszawie powstanie. Nie minęły jednak trzy tygodnie, a atmosfera w stolicy zupełnie się zmieniła

Niemieckie zdjęcia lotnicze Warszawy, od Woli po Pragę, od Żoliborza po Mokotów, wykonane podczas lotu zwiadowczego, na przełomie czerwca i lipca 1944 r., pokazują place, ulice i parki pełne ludzi i pojazdów. Dzięki dobrej pogodzie oraz dużym umiejętnościom fotografa powstały zdjęcia o wyjątkowo dobrej jakości.

CZYTAJ DALEJ

Jutro XXIII Dzień modlitwy i Pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie

2022-12-03 10:43

[ TEMATY ]

Pomoc Kościołowi na Wschodzie

Adobe.Stock

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

Średniowieczna wizja nowego Jeruzalem (miniatura z Apokalipsy bamberskiej)

W II niedzielę Adwentu 4 grudnia przypada Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, któremu w tym roku towarzyszy hasło: „Posłani w pokoju Chrystusa”. W akcji wspierania Kościoła za naszą wschodnią granicą aktywnie, od przeszło 30 lat, uczestniczy Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie, działający przy Konferencji Episkopatu Polski.

Celem Dnia modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, który po raz 23. będzie obchodzony w Kościele w II niedzielę Adwentu, jest duchowe i materialne wsparcie Kościoła katolickiego w krajach Europy Wschodniej i Azji Środkowej, czyli na Białorusi, Litwie, Łotwie i Estonii, w Ukrainie w Mołdawii, Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji, Kazachstanie oraz w Tadżykistanie, Kirgizji i Uzbekistanie.

CZYTAJ DALEJ

Dwa nieoczywiste znaczenia biblijnego „nawracajcie się”

2022-12-03 16:31

[ TEMATY ]

ks. Paweł Rytel‑Andrianik

rozważanie

S. Amata CSFN

Rozważanie do Ewangelii: Mt 3:1-12

1.  Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję