Reklama

Wiara

Poznań: rozpoczął się XI Maraton Biblijny

Tradycyjnie w trzecią niedzielę Wielkiego Postu rozpoczął się w Poznaniu najstarszy, XI Maraton Biblijny. W publicznym czytaniu Biblii, które potrwa do 29 marca, weźmie udział 1,5 tys. osób w 22 kościołach archidiecezji poznańskiej. Publiczne czytanie Pisma Świętego zainaugurował w kościele pw. Wszystkich Świętych ks. Maciej Karol Kubiak, redaktor naczelny Radia Emaus, które w tym roku obchodzi 20. rocznicę powstania.

[ TEMATY ]

Biblia

maraton

www.WeisserPhotography.com / photo on flickr / foter.com

Maraton Biblijny poprzedziła Msza św., podczas której konferencję „Wiara - łaska Boża czy dzieło człowieka?”, w ramach cyklu „Społeczeństwo myślące - Wielki Post 2015”, wygłosił ks. prof. Wiesław Przyczyna.

- Aby mieć prawdziwą wiarę, potrzebna jest łaska Boża uprzedzająca i wspomagająca oraz wewnętrzne dary Duch Świętego, który porusza serce człowieka i zwraca je ku Panu Bogu - przypomniał słowa Soboru Watykańskiego II kierownik Katedry Komunikacji Religijnej Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Zauważył, że człowiek jest wewnętrznie wyposażony i uzdolniony do uwierzenia w Boga.

Reklama

Do przyjęcia objawienia przygotowuje słowo Boże, które jest zawarte w Biblii i w Tradycji Kościoła. - Ono musi rozbrzmiewać w każdej liturgii. Jeśli człowiek to słowo przyjmie, to staje się człowiekiem wierzącym - podkreślił przewodniczący Stowarzyszenia Homiletów Polskich. Funkcją głoszonego słowa jest to, że dopełnia ono zdolność do uwierzenia, sprawia, że akt wiary staje się pełnią.

- Tegoroczny Maraton Biblijny odbywa się pod hasłem: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”, aby usłyszane słowo stało się naszym życiem, a nasze życie prawdziwym słowem - zaznaczył ks. Arkadiusz Szady, diecezjalny duszpasterz młodzieży, na wstępie publicznego czytania Biblii. Przywołał też słowa papieża Franciszka wypowiedziane z okazji XXX Światowego Dnia Młodzieży: „Przeczytajcie codziennie jakiś fragment, pozwólcie, by słowo Boże przemawiało do waszych serc, oświecało wasze kroki. Przekonacie się, że można zobaczyć Boga. Spotkanie z Bogiem na kartach Biblii pomoże wam lepiej poznać Pana i samych siebie”.

Zaraz po Eucharystii ks. Maciej Karol Kubiak, redaktor naczelny radia diecezjalnego w Poznaniu, przeczytał pierwsze wersy Ewangelii wg św. Marka. Kolejne fragmenty Pisma Świętego odczytali prof. Halina Lorkowska - rektor Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz prof. Tomasz Łodygowski - rektor Politechniki Poznańskiej.

Reklama

- Po raz pierwszy uczestniczyłam w publicznym czytaniu Biblii kilka lat temu, z rodzicami, właśnie w kościele pw. Wszystkich Świętych - powiedziała KAI Marta Kozber z Duszpasterstwa Młodzieży Jordan, która przeczytała ostatni fragment Ewangelii wg św. Marka. - Uczestnictwo w maratonie bardzo mnie ubogaca i otwiera serce na słowo Boże - podkreśliła. Przyznała, że w ciągu roku nie zawsze jest czas, by sięgnąć po tekst Ewangelii przed pójściem na Mszę św., a maraton daje możliwość bliższego obcowania ze słowem Bożym i zagłębienia się w jego treść.

W publicznym czytaniu Biblii, które potrwa do 29 marca, weźmie udział 1,5 tys. osób w 22 kościołach archidiecezji poznańskiej. W tym roku Biblia nie będzie odczytywana - jak dotychczas - od pierwszych wersów Księgi Rodzaju do ostatnich Apokalipsy, ale księgi Starego i Nowego Testamentu będą przeplatać się między sobą.

Tradycyjnie księgi Pisma Świętego zostały podzielone na pięciominutowe fragmenty, które będą czytane przez osoby zapisane w parafii.

Oprócz parafii poznańskich maratończycy odwiedzą m.in.: Kościan, Szamotuły, Otorowo, Swarzędz, Oborniki i Luboń.

Po raz pierwszy Pismo Święte czytane było w 2005 roku przez 876 osób. Maraton trwał wtedy bez przerwy 120 godzin. Od roku 2006 fragmentów Biblii jest 1500, a od roku 2007 Maraton Biblijny przyjął formę „wędrowną” i każdego dnia czytanie Pisma Świętego odbywa się w innym kościele. Maratończycy czytają tzw. Biblię Poznańską, czyli tłumaczenie Pisma Świętego opublikowane w Poznaniu w latach 80. ub. wieku. Specjalnie wydany na maraton egzemplarz Biblii Poznańskiej waży 18 kg.

Szczegółowy plan maratonu znajduje się na stronie jordan.pl

Organizacją Poznańskiego Maratonu Biblijnego zajmuje się Duszpasterstwo Młodzieży „Jordan”.

2015-03-08 21:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jezus i niewiasta cudzołożna

Ewangelia piątej Niedzieli Wielkiego Postu przywołuje kobietę, którą pochwycono na grzechu cudzołóstwa (J 8,1-11). Według starotestamentalnego Prawa (Kpł 20,10), czyn ten podlegał karze śmierci przez ukamienowanie. Kara ukamienowania świadczy o tym, że chodziło w tym przypadku o młodą kobietę (13-16 lat), która sprzeniewierzyła się więzi małżeńskiej w pierwszej fazie tego związku, w okresie narzeczeństwa. Przyprowadziwszy ją do Jezusa, uczeni w Piśmie i faryzeusze zadają pytanie: „Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty, co mówisz?”. Oto pytanie pułapka. Sąd odbywał się w obrębie murów świątyni, w pobliżu miejsca, gdzie Jezus nauczał. Tam też zbierał się żydowski trybunał (Bet Din), który wcześniej prawdopodobnie wydał wyrok na kobietę. Pułapka zastawiona na Jezusa jest szczególnie subtelna. Gdyby próbował uwolnić kobietę, sprzeciwiłby się Prawu Mojżeszowemu i wyrokowi Bet Din, co byłoby nie do pomyślenia. Gdyby potwierdził wyrok trybunału, jak miałoby się to do Jego nauczania o Bożej miłości i miłosierdziu. Jezus jednak schyliwszy się, pisał palcem po ziemi. Egzegeci wciąż zastanawiają się, co takiego Jezus pisał lub rysował na ziemi. Jedno z wyjaśnień proponuje takie oto rozwiązanie. W Starym Testamencie Bóg na Synaju wypisał swoim palcem Dziesięć Słów (Dekalog) na twardym kamieniu. Jezus zaś pisze na świątynnej ziemi, świętym prochu, takim, jakim posłużył się Bóg, aby stworzyć człowieka. Jezus pisze więc Torę w nowy sposób, na miękkim materiale, czyli w sercu człowieka, a jest to Prawo miłości: „odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała” (Ez 36,26). Następnie Jezus powstawszy, zwraca się do faryzeuszy: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień”. Kiedy wszyscy zaczęli powoli odchodzić, poczynając od najstarszych, na placu zostali tylko Jezus i kobieta. Jezus wypowiada najważniejsze słowa: „Kobieto, nikt cię nie potępił?... I Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz”. Tajemnica kobiety odsłania tajemnicę miłosierdzia i odkupienia. Pozostaje nakaz: nie grzesz więcej i mocne postanowienie nieobrażania Boga z miłości do Tego, który przybył, aby nas zbawić.

CZYTAJ DALEJ

Ogólnopolskie czuwanie Odnowy w Duchu Świętym trwa na Jasnej Górze

2021-09-25 13:02

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Krzysztof Świertok

Zdjęcie archiwalne

Zdjęcie archiwalne

Modlitwa o jedność w różnorodności i o nową iskrę nie tylko dla wspólnot, ale dla całego Kościoła, towarzyszy ogólnopolskiemu czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym. 25. spotkanie trwa na placu przed Szczytem. Z powodu pandemii przeniesione z maja, jest też okazją do przypomnienia wezwania papieża, by budować Charis czyli służbę jedności.

- Ze względu na różnorodność naszych wspólnot bardzo tego ogólnopolskiego czuwania potrzebujemy, by stworzyć jeden strumień światła, który oświetli cały Kościół we wszystkich jego wymiarach - powiedział bp Andrzej Przybylski z Częstochowy, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Odnowy w Duchu Świętym. Podkreślił, że zwłaszcza po pandemii budowanie i manifestowanie tej jedności jest bardzo oczekiwane. - Chcemy też, by z tego spotkania poszła nowa iskra, że jesteśmy potrzebni Kościołowi, że Odnowa się nie zestarzała, ale także by ta iskra dotknęła nas, byśmy byli iskrą Ducha, bo wszyscy potrzebujemy odnowy - zauważył bp Przybylski. Przypomniał, że w każdej rzeczywistości Kościoła najbardziej potrzeba mocy Ducha, „bez niej nic nie zrobimy, choć byśmy mieli wiele środków, mnóstwo pomysłów, nawet i duszpasterskich”. - Dlatego prosimy o ogień Ducha Świętego nie tylko dla wspólnot Odnowy, bo my się czujemy sługami całego Kościoła, ale o moc dla wszystkich ludzi w Kościele i dla tych, którzy są poza Kościołem - podkreślił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: rozpoczęła się 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin

2021-09-25 18:46

Salwatorianie Cygański Las

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Plakat zapraszający na dzień skupienia dla małżeństw.

Konieczna jest promocja wartości małżeństwa i rodziny - mówił na Jasnej Górze na rozpoczęcie Pielgrzymki Małżeństw i Rodzin bp Wiesław Śmigiel. Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP w homilii zwrócił uwagę na potrzebę troski o starszych, która jest „dialogiem z własnymi korzeniami”, a zadaniem seniorów jest szeroko rozumiana posługa katechetyczna w rodzinie oraz parafii. Dwudniowa 37. Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin odbywa się pod hasłem: „Pójdźcie do Józefa” i stanowi centralne obchody w Polsce Roku św. Józefa i Roku Rodziny Amoris Laetitia.

- W tych trudnych czasach rodzina jest najważniejsza - podkreślił bp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI i @JasnaGóraNews.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję