Reklama

Z prasy zagranicznej

W łączności z synodem

Papież Franciszek 4 października – w liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu – posadził w Ogrodach Watykańskich dąb. Sadzonka drzewka została przywieziona z Asyżu. Widocznym znakiem łączności z rozpoczętym 2 dni później synodem dla Amazonii była obecność podczas jego sadzenia dwóch małżeństw pochodzących z tego regionu świata, nad którym z troską pochylają się ojcowie synodalni.

The New York Times

Co zmienia Franciszek?

Lewicowy „The New York Times” uważa, że Franciszek prawdopodobnie nie zmieni świata, ale na pewno zmieni Kościół. Jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników twierdzi, że stanie się tak za pośrednictwem kardynałów i biskupów mianowanych przez obecnego Ojca Świętego. Po ostatnim konsystorzu już ponad połowa elektorów pochodzi z jego nadania. Zdaniem nowojorskiej gazety, to duchowni, którzy myślą tak jak sam Papież i widzą Kościół podobnie jak on – Kościół, który nie zamyka się w sobie, ale idzie do świata.

Reklama

Kardynalska większość elektorska ma zagwarantować, że kolejny Ojciec Święty nie zawróci z kursu obranego przez obecnego papieża. Zdaniem „The New York Timesa”, pontyfikat Franciszka różni się od pontyfikatów jego poprzedników tym, że oni kładli nacisk na wierność doktrynie, a on promuje pasterzy, którzy są blisko owczarni, szczególnie tej znajdującej się na peryferiach, stąd większość nominacji kardynalskich otrzymali hierarchowie z Afryki, Azji czy Ameryki Południowej. Tymczasem nawet zwolennicy Papieża podkreślają słabość tej tezy. Za przykład podają, że podczas ostatniego konklawe rzekomo „konserwatywne” grono kardynalskie wybrało „reformatorskiego” papieża. Niekoniecznie więc ludzie wybrani przez niego muszą wybrać następcę, który jota w jotę zgadzałby się z obranym przez niego kursem.

The Tablet

Recepta na laicyzację

Papież znów zaskoczył. Tym razem pewne zdziwienie wywołała nominacja na urząd szefa prałatury terytorialnej w Trondheim w Norwegii. Po kilku latach wakatu na tym stanowisku wkrótce obejmie je przedstawiciel zakonu kontemplacyjnego, trapista z jedynego w Wielkiej Brytanii klasztoru tego zgromadzenia w Leicestershire. Erik Varden przeszedł na katolicyzm, gdy był już dorosły. Studiował filozofię i teologię na Cambridge. Wstąpił do zgromadzenia trapistów, a w wywiadach mówił, że w opactwie w Leicestershire pozostanie do końca życia. Przyjął jednak nominację Papieża i będzie się zajmował duszpasterstwem w swojej ojczystej Norwegii.

Franciszek uznał, że głęboka duchowość jest cechą, która pozwoli dialogować ze zsekularyzowanym światem, a kraje skandynawskie należą do najbardziej zsekularyzowanych na świecie.

BBC

Starożytny „Nowy Jork”

Reklama

Ileż jeszcze skarbów kryje w sobie ziemia izraelska? Jeden Pan Bóg raczy wiedzieć, ale można być raczej pewnym, że mnóstwo. Na północy Izraela odkryto pozostałości miasta sprzed 5 tys. lat. Odkrycie to, jak wiele innych w tym kraju, było przypadkowe. Ruiny odsłoniły się podczas prac przygotowawczych pod budowę drogi, którą wytyczono właśnie w tym miejscu. Ze wstępnych badań wynika, że w miejscowości z epoki brązu mogło żyć nawet 6 tys. osób. Była bardzo rozwinięta. Archeolodzy rozpoznali wśród odkrytych szczątków drogi rytualną świątynię i fortyfikacje. Nowe odkrycie ma o tyle wielkie znaczenie, że zmieni spojrzenie na odległe czasy urbanizacji Izraela. Uczeni są przekonani, że odkryli starożytny „Nowy Jork”. Niestety, zanosi się na to, że turyści nie będą mogli nigdy zwiedzić tego miejsca. Archeolodzy dostaną trochę czasu na zbadanie odkrywki, w tym zebranie najcenniejszych artefaktów, a później w tym miejscu powstanie duży węzeł drogowy.

TimesNowNews.com

Pokazał hipokryzję władz

Pakistański deputowany Naveed Aamir Jeeva, chrześcijanin z Pakistańskiej Partii Ludowej, zapewne nie liczył na to, że zgłoszone przez niego propozycje poprawek do konstytucji zostaną przegłosowane. Chciał nimi pokazać hipokryzję władz, które zapewniają opinię międzynarodową, że w Pakistanie mniejszości religijne mają takie same prawa jak muzułmańska większość, choć w rzeczywistości nie mają. Niemuzułmanin nie może np. zostać premierem rządu czy prezydentem. Jeeva przedłożył w sejmie poprawki do ustawy zasadniczej, które dozwalałyby, aby te funkcje mogli pełnić np. chrześcijanie. Muzułmańska większość odrzuciła te postulaty.

HUFFPOST

Spadający tynk

Bazylika św. Piotra wymaga nieustannej konserwacji oraz napraw. Ostatnio w czasie jednej z celebracji papieskich z sufitu transeptu oderwało się kilka kawałków tynku. Spadły na posadzkę po lewej stronie ołtarza. Służby natychmiast przesadziły siedzących w tej części uczestników liturgii. Zarządzający podkreślają, że Bazylika św. Piotra jest w dobrym stanie technicznym, a ubytki w suficie zostaną szybko uzupełnione.

2019-10-16 12:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: w niedzielę beatyfikacja Jana Fornasiniego – kapłana, męczennika II wojny światowej

2021-09-24 12:25

[ TEMATY ]

beatyfikacja

Jan Fornasini

pl.wikipedia.org

Giovanni Fornasini

Giovanni Fornasini

W niedzielę 26 września w bazylice katedralnej św. Petroniusza w Bolonii prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro ogłosi błogosławionym Jana Fornasiniego – pochodzącego z tych stron kapłana, który zginął jako męczennik pod koniec 1944 roku. Miał wówczas zaledwie 29 lat, z których jedynie 3 przeżył w stanie duchownym. Ze względu na jego zaangażowanie na rzecz ofiar wojny nazywano go "aniołem z Marzabotto".

Przedstawiamy krótki życiorys Jana Fornasiniego:

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Papież do nowego patriarchy katolickich Ormian

2021-09-24 20:36

[ TEMATY ]

Ormianie

papież Franciszek

patriarcha

Vatican News

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Rafał Piotr XXI Minassian, nowy patriarcha katolickich Ormian

Franciszek skierował list do nowego patriarchy katolickiego Kościoła ormiańskiego, Rafała Piotra XXI Minassiana. Kościół ten – jak pisze Papież - jest w pełni zaangażowany w sprawy narodu ormiańskiego, zachowuje jego pamięć i tradycje, a jednocześnie jest głęboko związany z Następcą Apostoła Piotra.

Franciszek zauważa, że Ormianie to naród obyty z cierpieniem z powodu licznych prób, których doświadczyli w ciągu 1700 lat swej chrześcijańskiej historii, ale odznaczają się oni również niewyczerpaną zdolnością do rozkwitu i wydawania owoców, dzięki świętości i mądrości swych świętych i męczenników, kulturze jego lekarzy i myślicieli oraz sztuce, która umie wyryć w skale znak krzyża jako drzewa życia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję