Reklama

Śladami misjonarza męczennika

Pierwsza w historii Pielgrzymka Śladami Ojca Michała Tomaszka przeszła z Rychwałdu do Łękawicy. W zorganizowanym przez Młodzieżowy Wolontariat Misyjny Ziemi Żywieckiej wydarzeniu wzięło udział blisko 170 osób

Niedziela bielsko-żywiecka 42/2019, str. V

PB

Pielgrzymi uczcili pamięć bł. o. Michała Tomaszka

Pielgrzymi uczcili pamięć bł. o. Michała Tomaszka

Klasztor Ojców Franciszkanów w Rychwałdzie, parafialny kościół w Łękawicy oraz rodzinny dom błogosławionego nawiedzili uczestnicy pielgrzymki, którą zorganizowano po raz pierwszy z okazji Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego. Centralnym punktem pielgrzymki była Eucharystia celebrowana w łękawickim kościele św. Michała Archanioła. Mszy św. przewodniczył proboszcz katedralnej parafii w Żywcu ks. Grzegorz Gruszecki, a homilię wygłosił dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Janusz Talik. Przywołując misyjną posługę błogosławionych męczenników z Pariacoto, ks. Talik podkreślił, że wyniesieni w 2015 r. do chwały ołtarzy franciszkanie byli ewangelicznymi „sługami nieużytecznymi”.

– Podążając śladami bł. Ojca Michała i wspominając jego współbrata, pragniemy wpatrywać się w te ślady. One pokazują nam, że trzeba w swoim życiu iść śladami Jezusa Chrystusa. A Jezus mówi nam dziś w Ewangelii, abyśmy służyli – mówił ks. Talik i zachęcił, by w Nadzwyczajnym Miesiącu Misyjnym jak najczęściej myśleć o sobie jako o „ochrzczonych i posłanych misjonarzach” zanoszących Jezusa bliźnim. Na zakończenie modlitwy pątnicy uczcili relikwie błogosławionego.

Reklama

Po Mszy św. pielgrzymka wyruszyła do rodzinnego domu o. Michała Tomaszka. Na miejscu najbliższa rodzina o. Tomaszka przygotowała dla pielgrzymów poczęstunek – „murzynek”, czyli ulubione ciasto o. Michała i gorącą herbatę. – Obydwie kończyłyśmy gastronomię. Michał był jeszcze w podstawówce i kiedy piekłyśmy samodzielnie to ciasto, to on nam pomagał je przygotowywać. Kiedy poszedł do niższego seminarium, to na każdy wyjazd piekłyśmy „murzynka”. Wszyscy jego koledzy cieszyli się tym naszym ciastem – wspominała Maria Kozioł, siostra o. Michała, mówiąc o sobie i drugiej siostrze.

O eksponatach w izbie pamięci opowiedział przybyłym siostrzeniec błogosławionego Jacek Raczek. Wśród osobistych pamiątek związanych z o. Michałem w tym domowym muzeum zobaczyć można garnitur, w którym zdawał maturę, uszyte własnoręcznie spodenki sztruksowe, czarny habit, stułę prymicyjną, krzyż misyjny, aparat fotograficzny, którym wykonywał zdjęcia na misjach, gitarę. Są dokumenty, a nawet usłyszeć można z nagrania głos błogosławionego. Jacek Raczek przypomniał, że szczególne miejsce na wystawie zajmują relikwie I stopnia – m.in. peruwiańska ziemia nasączona krwią polskich męczenników, zachowana i przekazana mamie o. Michała przez jednego z miejscowych gospodarzy. Na wystawie zgromadzono unikalne zdjęcia, materiały wideo i publikacje nt. błogosławionych męczenników.

Michał Tomaszek urodził się w Łękawicy w 1960 r. Niedługo po święceniach wyjechał na misję do Peru i razem ze współbratem o. Zbigniewem Strzałkowskim przez dwa lata pracował w parafii Pariacoto (diecezja Chimbote). 9 sierpnia 1991 r. obaj franciszkanie ponieśli śmierć męczeńską z rąk partyzantów organizacji komunistycznej „Świetlisty Szlak”. Decyzją papieża Franciszka 5 grudnia 2015 r. franciszkanie zostali wyniesieni na ołtarze i ogłoszeni błogosławionymi.

2019-10-16 12:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Zgromadzenie plenarne CCEE: głoszenie Chrystusa odpowiedzią na problemy Europy

2021-09-24 12:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

CCEE

Włodzimierz Rędzioch

Głoszenie Ewangelii jest odpowiedzią Kościoła na problemy Europy – mówiono o tym podczas inauguracyjnej sesji zgromadzenia plenarnego Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), obchodzącej 50-lecie istnienia.

Odbywa się ono od 23 do 26 września w Rzymie pod hasłem: „50 lat służenia Europie. Pamięć i perspektywy w kontekście encykliki «Fratelli tutti»”. Otworzyła je wczoraj wieczorem Msza św. w bazylice św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

”Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc osobom niepełnosprawnym” - premier Mateusz Morawiekci podczas otwarcia Milickiego Centrum Wsparcia “Capitol”

2021-09-24 17:52

ks. Łukasz Romańczuk

W obecności premiera Mateusza Morawieckiego odbyło się uroczyste otwarcie i poświęcenie Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”, którego głównym celem będzie wsparcie najmłodszych podopiecznych Milickiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom i Osobom Niepełnosprawnym.

Przed przecięciem wstęgi oraz poświęceniem odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Premier Mateusz Morawiecki, Paweł Wdówik z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Alicja Szatkowska, prezes MSPDiON, Edyta Defratyka, właścicielka firmy “Deftrans” oraz Agnieszka Szatkowska - Paterek, dyrektor Milickiego Centrum Wsparcia „Capitol”

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję