Reklama

Dookoła świata

Dowody zbrodni

Siły amerykańskie mają dowody zbrodni popełnionych przez siły tureckie w Rożawie w Syrii podczas ofensywy przeciwko Kurdom. – Nie mamy dowodów na czystki etniczne popełnione przez Turcję, o których słyszeliśmy, ale pojawiły się doniesienia o zbrodniach wojennych – powiedział James Jeffrey, specjalny przedstawiciel USA w Syrii, podczas przesłuchania w Izbie Reprezentantów. Dochodzenie dotyczące m.in. używania bomb fosforowych podczas ofensywy w Syrii trwa.

Wcześniej o oskarżeniu Turcji o zbrodnie wojenne w Rożawie informowało Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka (OHCHR). Apelowano do Ankary o śledztwo w sprawie zabójstw Kurdów, w tym szefowej partii Przyszłość Syrii Hewrin Chalaf, których egzekucje sfilmowano.

Ofensywa turecka w części Syrii kontrolowanej przez kurdyjskie milicje przyniosła śmierć kilkuset osób i exodus ok. 200 tys. mieszkańców rejonu. Wygasła po rozmowach przedstawicieli amerykańskich w Ankarze i spotkaniu prezydentów Rosji i Turcji – Władimira Putina i Recepa Tayyipa Erdogana. Porozumienie, według którego na granicy Syrii z Turcją pojawiły się rosyjska żandarmeria i syryjska straż graniczna (mają one monitorować, czy kurdyjscy bojownicy wycofali się z tworzonej przez Turcję strefy bezpieczeństwa), prezydent USA Donald Trump nazwał „wielkim sukcesem”. – Kurdowie są bezpieczni – stwierdził. Turcy planują przenieść na pogranicze syryjsko-tureckie 1-2 mln uchodźców z Syrii przebywających w Turcji.

Wojciech Dudkiewicz

Dopiero teraz

Władze Hongkongu formalnie wycofały z regionalnego parlamentu projekt nowelizacji prawa ekstradycyjnego, który był bezpośrednią przyczyną trwających od czerwca masowych protestów. Był to jeden z głównych postulatów zgłaszanych przez protestujących. Projekt przewidywał m.in. możliwość ekstradycji podejrzanych do Chin kontynentalnych oraz konfiskaty i zamrażania aktywów w Hongkongu na wniosek chińskich urzędów. Wycofanie projektu raczej nie powstrzyma protestów, ponieważ rząd Hongkongu nie przychylił się do żadnego z czterech pozostałych postulatów, w tym demokratycznych wyborów władz regionu i niezależnego śledztwa w sprawie nadużywania siły przez policję.

Reklama

jk

Franco ekshumowany

Stało się. Szczątki gen. Francisca Franco zostały ekshumowane z bazyliki w Dolinie Poległych – mauzoleum upamiętniającego ofiary wojny domowej w Hiszpanii. Na ekshumację nalegał socjalistyczny rząd Hiszpanii, a zgodę na to we wrześniu br. wydał Sąd Najwyższy Hiszpanii, odrzuciwszy apelację potomków gen. Franco. Ceremonia ekshumacji odbyła się bez udziału mediów, w obecności krewnych dyktatora i przedstawicieli władz. Szczątki generała miały zostać przeniesione na położony na północ od Madrytu cmentarz El Pardo-Mingorrubio, gdzie spoczywają wdowa po generale oraz wielu polityków. Z sondażu dla „El Mundo” wynika, że ekshumację Franco popierało 43 proc. Hiszpanów, a 32,5 proc. było przeciw.

wd

Czas Benny’ego

Misję utworzenia rządu prezydent Izraela Reuwen Riwlin powierzył liderowi centrolewicowego sojuszu Niebiesko-Biali – Benny’emu Gantzowi. Ma to umożliwić wyjście z impasu politycznego po tym, jak jego rywal – premier Beniamin Netanjahu nie zdołał utworzyć rządu po wyborach z 17 września br. Gantz obiecał spróbować utworzyć rząd zgody liberalnej. Ma na to jeszcze ok. trzech tygodni. Jeśli próba się nie powiedzie, prezydent poprosi parlament o wyznaczenie kandydata do sformowania rządu. Jeśli i to się nie uda, w Izraelu powinny się odbyć kolejne wybory, trzecie w tym roku.

jk

Cesarska formalność

Cesarz Japonii Naruhito 22 października br. formalnie ogłosił światu swoje wstąpienie na tron i ślubował wypełniać zapisaną w konstytucji rolę symbolu państwa. W uroczystości w Pałacu Cesarskim w Tokio wzięło udział ok. 2 tys. dostojników z prawie 190 krajów.

59-letni Naruhito, który nie ma władzy politycznej, rozpoczął panowanie w maju, po abdykacji swego ojca – Akihito, któremu zaawansowany wiek utrudniał pełnienie funkcji. Ceremonię skomplikowały tajfun Hagibis, który przeszedł niedawno nad Japonią (spowodował śmierć co najmniej 80 osób), a także padający ulewny deszcz. Planowany na dzień intronizacji uroczysty pochód ulicami Tokio został przełożony na listopad.

wd

2019-10-29 12:47

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ministerstwo Sprawiedliwości sfinansowało budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych

2022-12-08 17:37

[ TEMATY ]

klinika

Ministerstwo Sprawiedliwości

Materiał prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

Przecięcie wstęgi podczas uroczystego zakończenia budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych w Warszawie

– Fundusz Sprawiedliwości, który przekazuje na to piękne dzieło środki w postaci 44 mln zł, przekazuje je w najlepsze ręce. Będą służyły ofiarom przestępstw – powiedział Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas uroczystości zakończenia budowy kliniki „Budzik” dla dorosłych.

Nowa klinika została wzniesiona tuż obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie. Jej budowa była możliwa dzięki środkom z Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Ministerstwo Sprawiedliwości.

CZYTAJ DALEJ

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Oświadczenie w spawie przeniesienia pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego

2022-12-09 09:23

[ TEMATY ]

oświadczenie

Karol Porwich/Niedziela

W imieniu Arcybiskupa Stanisława Budzika, Metropolity Lubelskiego i Wielkiego Kanclerza KUL, oświadczam, że decyzja o przeniesieniu pomnika Księdza Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach.

Zgodnie z obowiązującym statutem Wielki Kanclerz reprezentuje Stolicę Apostolską i inne władze kościelne wobec Uniwersytetu oraz Uniwersytet wobec Stolicy Apostolskiej, a w sprawach szczególnej wagi także wobec władz państwowych. Podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję