Reklama

Polanica-Zdrój

Ojczyzna dobrem duchowym

2019-11-19 12:18

Marek Zygmunt
Edycja świdnicka 47/2019, str. 7

Marek Zygmunt

W polanickich obchodach 101. rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości wzięli licznie udział nie tylko mieszkańcy, ale i kuracjusze przebywający na leczenie w tym uzdrowisku. Zainaugurowała je Msza św. sprawowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny pod przewodnictwem miejscowego proboszcza i zarazem dziekana dekanatu Polanica ks. prał. Antoniego Kopacza. W Eucharystii wzięły udział poczty sztandarowe polanickich organizacji kombatanckich, placówek oświatowych, przedstawiciele władz samorządowych.

Zamknięta karta

Witając wszystkich jej uczestników, ks. prał. Kopacz wskazał, że wiek XX jest już zamkniętą kartą w historii Polski, ale dla naszej Ojczyzny było to stulecie zmagań o prawa do suwerennego istnienia, o wolność i niepodległość naszego państwa.

– Dzisiaj na początku XXI wieku wszyscy możemy się cieszyć wolnym państwem. Ale trzeba nam ciągle pamiętać o faktach i procesach historycznych, o ludziach i wydarzeniach, dzięki którym odzyskaliśmy wolność. To doświadczenie życia w prawdziwie wolnej Ojczyźnie, po okresie heroicznych walk na frontach I i II wojny światowej, po latach zmagań z komunistycznym zniewoleniem, zobowiązuje nas szczególnie mocno do poznawania ojczystych dziejów, zwłaszcza tych czasów, w których bezpośrednio tworzyło się to, co stanowi naszą tożsamość. I temu poznawaniu dróg do wolności służy dzisiejsze święto narodowe – podkreślił ks. prał. Antoni Kopacz.

Reklama

W okolicznościowej homilii o. Stanisław Fudala OCD z Krakowa podkreślił, że Ojczyzna jest przede wszystkim dobrem duchowym trudno poddającym się jednoznacznej definicji, gdyż wchodzi tu w grę język, historia, kultura, tradycja i co jest najważniejsze – ludzie tworzący te wartości. Jest dobrem duchowym, dlatego można być jej fizycznie pozbawionym, zachowując ją w sercu, tak jak czyniło to wiele pokoleń Polaków.

Dziedzictwo

Św. Jan Paweł II określał Ojczyznę, mówiąc, że jest to dziedzictwo, a równocześnie jest to wynikający z niego stan posiadania ziemi, terytorium, ale jeszcze bardziej wartości i treści duchowych, jakie składają się na kulturę danego narodu.

– Umiłowanie tego, co ojczyste kierowało wszystkimi, którzy na przestrzeni wieków poświęcili swe siły i zdolności, a nie rzadko również i życie. Także i my niesiemy w swym sercu żar miłości do Boga, Ojczyzny i drugiego człowieka. I gromadzimy się tutaj, aby dziękować Bogu za dar wolności, wierząc, że praktyka miłości do Ojczyzny zaowocuje wejściem do niebieskiej Ojczyzny, do której zaprasza nas Jezus Chrystus – apelował o. Stanisław Fudala OCD.

Po Eucharystii w polanickim Teatrze Zdrojowym uczniowie tamtejszych placówek oświatowych zaprezentowali program artystyczny.

Tagi:
święto niepodległości uroczystości

Reklama

Święto odzyskania niepodległości

2019-11-26 12:50


Edycja rzeszowska 48/2019, str. 4-5

Archiwum Szkoły

W Zaczerniu

Obchody Święta Niepodległości na trwałe wpisały się w tradycje Zaczernia. Od kilkunastu już lat posiadają one charakter gminny. W tym roku główne uroczystości, przygotowywane wspólnie przez społeczność Zespołu Szkół, parafię i jednostkę OSP, odbyły się 7 listopada. Rozpoczął je przemarsz uczniów i nauczycieli wraz z pocztem sztandarowym ze szkoły do kościoła. Na trasie przemarszu dołączyły poczty sztandarowe szkół z terenu gminy Trzebownisko oraz OSP w Zaczerniu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Rekolekcje adwentowe z ks. Pawlukiewiczem

2019-12-02 15:38

Salve NET

Czekamy na Pana Jezusa. Jakieś sprytne dziecko zauważyło, że przecież Pan Jezus jest cały czas w Kościele: i w tabernakulum, i jak ksiądz mówi kazanie. I jak ksiądz czyta Ewangelię, to czyta słowo Chrystusa. Chrystus jest obecny. Jak to więc jest, że my czekamy na kogoś, kto jest obecny? To jest wielka tajemnica, że Bóg jest i Bóg przychodzi - mówi ks. Piotr Pawlukiewicz.

youtube.com

Zapraszamy na pierwszy odcinek rekolekcji ks. Piotra, kolejne będą ukazywały się w każdy poniedziałek adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów” na wzór rzymski

2019-12-08 11:44

it / Jasna Góra (KAI)

Dziś na Jasnej Górze „Hołd z kwiatów”. Uroczystość stanowi nawiązanie do rzymskiego zwyczaju tzw. omaggio floreale (hołdu z kwiatów), który sięga 1938 r., kiedy to papież Pius XI polecił Papieskiej Akademii Niepokalanej przygotować 8 grudnia na placu Hiszpańskim w Rzymie uroczysty akt oddania czci Maryi Niepokalanej. Odtąd każdego roku Ojciec Święty składa Maryi wieniec z kwiatów. W częstochowskim sanktuarium kwiaty składa nie tylko arcybiskup, ale i pielgrzymi.

Krzysztof Świertok

Na Jasnej Górze hołd Maryi składany jest pod figurą Niepokalanej na placu przed szczytem. Figura stoi pośrodku placu, gdzie do 1917 r. znajdował się pomnik cara Aleksandra II. W stanie wojennym pod tą figurą układany był krzyż z kwiatów i zniczy na znak jedności Polaków, pamięci o aresztowanych i prześladowanych, z prośbą o wyzwolenie z komunistycznej niewoli. Pod rzeźbą Niepokalanej przez cały rok trwa modlitwa pielgrzymów, którzy wchodzą na Jasną Górę od strony Alei NMP. W sezonie pielgrzymek pieszych pątnicy składają Maryi tysiące kwiatów.

Tegoroczne uroczystości „Hołdu z kwiatów” upływają nie tylko w łączności z papieżem Franciszkiem, ale i z kościołem Ducha Świętego w Warszawie, skąd wyrusza Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę i gdzie rozpoczęła się modlitwa w obronie życia, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego. Świątynia od dziś stanie się Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Życia.

Jak powiedział przeor Jasnej Góry, o. Marian Waligóra „w hołdzie z kwiatów będziemy dziękować za Maryję, która jest Matką Życia, i która zaprasza nas do tego, byśmy byli świadkami życia”.

8 grudnia to na Jasnej Górze od 10 lat dzień łączności Wzgórza Jasnogórskiego ze Wzgórzem Watykańskim. - W jakimś sensie ten nasz hołd jest przedłużeniem tego papieskiego w Rzymie. Stamtąd zaczerpnęliśmy wzór, ale tu na Jasnej Górze nie tylko ks. Arcybiskup składa białe róże, lecz czynią to wszyscy, to jest taki jasnogórski zwyczaj, który ma szczególną wymowę - wyjaśnia o. Przeor. Podkreśla, że „w tym symbolicznym kwiecie każdy z nas składa swoje życie Niepokalanej”. - Chcemy wspierać też papieża w jego zmaganiach, w trudnych dla Kościoła czasach, naszą solidarną, wspólną modlitwą - zapewnia o. Waligóra.

Uroczystości jasnogórskie rozpocznie o godz. 16.15 Akatyst w Kaplicy Matki Bożej, po czym w procesji światła pielgrzymi i wierni arch. częstochowskiej przejdą na plac jasnogórski pod figurę Niepokalanej.

Tam ok. godz. 17.15 dokonany zostanie akt zawierzenia Kościoła, Ojczyzny i świata. Po czym na wzór rzymski, główny celebrans w koszu drabiny strażackiej zostanie wyniesiony w górę i złoży u stóp figury Maryi Niepokalanej wiązankę białych róż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem