Reklama

Niedziela Wrocławska

Dzień skupienia dla kapłanów

Od Mszy św., której we wrocławskiej katedrze przewodniczył abp Józef Kupny, księża z całej archidiecezji rozpoczęli swój wielkopostny dzień skupienia. Towarzyszyły im słowa: "Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię", a głównym tematem był sakrament pojednania.

[ TEMATY ]

kapłan

dzień skupienia

Tomasz Lewandowski

W czasie spotkania wykład do duchownych wygłosił ks. Aleksander Radecki, wikariusz biskupi ds. formacji kapłanów, który już we wstępie zwrócił uwagę, iż współczesny człowiek od księży oczekuje przede wszystkim Chrystusa, bo o wszystko inne może się zwrócić do innych ludzi. Drugie oczekiwanie - zdaniem prelegenta - dotyczy sakramentu pojednania. - Kapłan jest świadkiem Bożego Miłosierdzia, a w konfesjonale realizuje się najpełniej jego ojcostwo duchowe - mówił ks. Radecki.

Przypomniał przy tym normy Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczące sakramentu pokuty oraz zachęcił duchownych do regularnego przystępowania do spowiedzi świętej. - Aby kapłan był dobrym spowiednikiem, musi najpierw być dobrym penitentem - zaznaczył wikariusz biskupi, a cytując adhortację "Reconciliatio et paenitentia" puentując, że gdyby ksiądz nie spowiadał się lub spowiadał się źle, szybko odbije się to negatywnie na jego kapłaństwie.

2015-03-14 16:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan wezwał ich po imieniu

Niedziela łódzka 43/2012, str. 1

[ TEMATY ]

modlitwa

kapłan

Ks. Mariusz Wojturski

Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, od prawej: abp Władysław Ziółek, od lewej: bp Ireneusz Pękalski i bp Adam Lepa

Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski, od prawej: abp Władysław Ziółek, od lewej: bp Ireneusz Pękalski i bp Adam Lepa

Dzisiejsze zgromadzenie jest okazją do powrócenia pamięcią do chwili, w której każdy z nas uświadomił sobie, że Pan jest i woła, i wzywa, właśnie nas po imieniu. Ta chwila jednoczy nas we wspomnieniu tego niezwykłego dnia, kiedy każdy z nas stał się uczestnikiem Chrystusowego kapłaństwa, dla budowania Jego mistycznego ciała, Kościoła. Ta chwila jest także koniecznym momentem żalu wobec własnych słabości i niewierności, zwłaszcza wobec tego, że pierwotny zapał i żar przemieniały się tak często w rutynę i obojętność” - mówił metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski na rozpoczęcie Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów archidiecezji łódzkiej.
W czwartek 4 października kapłani łódzkiego prezbiterium zgromadzili się w bazylice archikatedralnej na modlitwie o świętość życia i pełnionej posługi duszpasterskiej. Gościem uroczystości był ks. Artur Godnarski, przewodniczący Katolickiego Stowarzyszenia w Służbie Nowej Ewangelizacji „Wspólnota św. Tymoteusza” z Gubina, który wygłosił konferencję i homilię.
„Zobacz, co rodzi przebywanie z żywym Chrystusem. Nawet wtedy, gdy jesteśmy zamknięci w tajemnicy naszego grzechu, śmierci, niewierności, upadków. Kiedy pojawia się pokusa, byśmy byli nieaktywni w tej duchowej walce, która toczy się dzisiaj przez świat. Byśmy już nie wierzyli w to, że możemy być przyjaciółmi Chrystusa - Duch Święty rodzi pragnienie. Właśnie to pragnienie powoduje, że uczniowie proszą: zostań z nami (...) Św. Jan Apostoł w swoim Liście napisze: «Myśmy poznali i doświadczyli miłości, jaką Bóg ma ku nam». Bóg jest Miłością” - mówił ks. Godnarski do zebranych kapłanów i przypomniał: „Wiara to nie jest sprawa intelektu. Wiara to jest sprawa serca. I jeśli dzisiaj dotykamy tematu świętości kapłanów, to nie jest sprawa tylko naszego intelektu i wiedzy. Ale czy ja mam osobiste doświadczenie spotykania z Chrystusem?”.
Światowy Dzień Modlitw o Uświęcenie Kapłanów, obchodzony oficjalnie w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, to dzień wprowadzony przez Jana Pawła II w 1995 r. Może być celebrowany w innym dniu, wyznaczonym przez biskupa diecezji. Kapłani z terenu archidiecezji łódzkiej spotykają się na Dniu Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów w każdy pierwszy czwartek października. Przed południem modlą się w katedrze, a wieczorem - w parafiach, wraz z wiernymi.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji

2021-09-18 09:38

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

księża

ks. Paweł Kłys

W trzecim i ostatnim dniu tegorocznych rekolekcji kapłańskich, którym w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi przewodniczy arcybiskup Grzegorz Ryś, duchowni diecezjalni i zakonni wysłuchali nauki rekolekcyjnej oraz przystąpili do sakramentu pokuty i pojednania. - Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji – mówił abp Ryś.

- Jeśli w nas nie ma tego pragnienia - które Jezus objawia – tego wyjścia poza, tego wyjścia ku innym - jak nie ma w nas tego pragnienia, to boję się, że się nie modlimy. Miarą prawdziwości naszej modlitwy, jest inspiracja do misji. Prawdziwa modlitwa zawsze otworzy nam oczy na to powołanie, którym nas Jezus obdarzył – mówił abp Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Paradyż. Spotkane diecezjalnej diakonii liturgicznej

2021-09-19 10:49

archiwum DDL

Diecezjalna diakonia liturgiczna Ruchu Światło-Życie przyjechała do Paradyża, by w dniach 17-18 września spotkać się na wspólnej modlitwie i planowaniu pracy rocznej.

- Dziękowaliśmy za miniony rok posługi i zastanawialiśmy się, czego najbardziej nam potrzeba w tym czasie. Doszliśmy do wniosku, że priorytetem jest wspólnota, więc będziemy starać się przyjrzeć naszej posłudze pod kątem oazy młodzieżowej, dorosłych i rodzin – wyjaśnia ks. Bartosz Warwarko, moderator diakonii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję