Reklama

Głos z Torunia

Biblia w czasie epidemii

Sytuacja społecznej kwarantanny i powszechnej izolazji zmienia wiele rzeczy – ale nie zwalnia nas ze zgłębiania Pisma Świętego i bycia we wspólnocie.

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 61

[ TEMATY ]

Biblia

Renata Czerwinska

W ubiegłych latach Narodowe Czytanie Pisma Swietego gromadziło wiele osób, w tym odbywa sie on-line

W ubiegłych latach Narodowe Czytanie Pisma Swietego
gromadziło wiele osób, w tym odbywa sie on-line

Od ponad 3 lat należę do toruńskiej wspólnoty „Słowo Życia”. Pismo Święte wpisane jest nie tylko w naszą nazwę, ale także – a raczej przede wszystkim – w nasze działania. Podczas cotygodniowych spotkań wspólnoty, które przypadają w piątki, zazwyczaj rozważamy fragment Ewangelii, który jest czytany w danym tygodniu na niedzielnej Eucharystii. Dzięki temu Słowo może w nas „pracować” przez cały weekend, a my jesteśmy w ten sposób dobrze przygotowani do odbioru Ewangelii podczas niedzielnej Mszy św.

Modlitwa Słowem i śpiewem

Pismo Święte jest także obecne w naszej modlitwie. Gdy spotykamy się w piątki (a także podczas otwartych modlitw, jakie raz w miesiącu prowadzimy w toruńskim kościele Ojców Jezuitów), modlimy się pieśniami z Taizé, czyli śpiewając po wielokroć to samo zdanie. Często są to fragmenty z Pisma Świętego, np. „Jezu, w królestwie Twym wspomnij na swojego sługę” czy „Szczęśliwi ubodzy, bo królestwo Boże do nich należy”. Śpiew tej samej frazy przez kilka minut sprawia, że przenika ona do głębi serca, jest to naprawdę piękna forma modlitwy.

Wspólnota w czasie pandemii

Reklama

Członkom wspólnoty „Słowo Życia” trudno jest wyobrazić sobie piątek bez naszego spotkania. Gdy z powodu ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa musieliśmy zaprzestać spotkań, zaczęliśmy się zastanawiać, co możemy zrobić, by mimo zakazu zgromadzeń pozostać wspólnotą i zachować więzi między sobą. Jednym z pomysłów, które wcieliliśmy w życie, było przeniesienie cotygodniowych spotkań do przestrzeni wirtualnej. Kolejny tydzień spotykamy się więc za pośrednictwem internetu – transmisji online i wideokonferencji, by kontynuować naszą wspólną refleksję nad Ewangelią.

Także „Spotkania ze Słowem”, czyli otwarte spotkania poświęcone rozważaniu Słowa Bożego, odbywające się raz na miesiąc, zmuszeni zostaliśmy przenieść do internetu. Najbliższe spotkanie odbędzie się 4 maja, a tematem będzie VI przykazanie – „Nie cudzołóż”. Do spotkania będzie można dołączyć za pośrednictwem wydarzenia na naszej stronie na Facebooku: facebook.com/SlowoZyciaTaizeTorun.

Narodowe Czytanie on-line

Tydzień Biblijny, który rozpoczyna się 26 kwietnia, oraz Narodowe Czytanie Pisma Świętego stawiają przed nami nowe wyzwania. Co roku organizowaliśmy tego dnia publiczne czytanie Pisma Świętego w jakimś ogólnodostępnym miejscu Torunia, na Bulwarach przy Kotwicy czy koło bramy Klasztornej. W tym roku to także będzie niemożliwe – dlatego chcemy zaprosić wszystkich chętnych na wirtualne czytanie Pisma Świętego. Codziennie przez tydzień będziemy transmitować za pośrednictwem Facebooka lekturę kolejnych fragmentów Ewangelii wg św. Mateusza. Przygotowujemy także filmik, na którym podzielimy się ulubionymi fragmentami z tej Ewangelii. Film oraz transmisje będą dostępne także na stronie diecezji toruńskiej www.diecezja-torun.pl.

Zapraszamy do wspólnego przeżywania Tygodnia Biblijnego!

2020-04-21 12:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstaje pierwszy w województwie świętokrzyskim Ogród Biblijny

[ TEMATY ]

Biblia

Pismo Święte

ogród

JANUSZ ROSIKOŃ/ROSIKON PRESS

W Gorzkowie k. Kazimierzy Wielkiej na dawnym boisku przy Dziennym Domu Seniora powstaje Ogród Biblijny. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w województwie świętokrzyskim, a drugi – po Proszowicach - w diecezji kieleckiej. Oba związane są z placówkami Caritas kieleckiej.

Ogród jest tworzony na obszarze 16 arów, obok domu diecezjalnej Caritas. Pomysłodawczynią jest Agnieszka Kula-Kielian, kierownik placówki Caritas w Gorzkowie. Będzie służył krzewieniu wiedzy biblijnej, terapii, relaksowi. – Poszczególne sekcje ogrodu będą odpowiadały scenom z życia Jezusa, znajdą się tam cytaty z Biblii, rzeźby, które wykona rzeźbiarz Wojciech Garnek oraz głośniki emitujące muzykę i komentarze – mówi KAI Agnieszka Kula–Kielian.

CZYTAJ DALEJ

Dolnośląskie: Mężczyzna, który zmarł dzień po podaniu szczepionki to 73-letni podopieczny DPS-u

2021-01-25 09:30

Karol Porwich /Niedziela

73-letni mężczyzna, który zmarł 20 stycznia, dzień po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19, był podopiecznym Powiatowego Domu Pomocy Społecznej w Ostrowinie (Dolnośląskie). Przyczyny zgonu nie są jeszcze znane.

W rządowym raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych z 23 stycznia znalazła się informacja, że 20 stycznia w Oleśnicy zanotowano zgon mężczyzny. W opisie wskazano, że pacjent miał: "gorączkę, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardię, trzy razy wzywano ZRM (zespół ratownictwa medycznego – PAP)". Zaznaczono, że pacjenta nie hospitalizowano, nastąpiło zatrzymanie krążenia, a w konsekwencji zgon.

CZYTAJ DALEJ

Chmielnik: 27 stycznia obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu

2021-01-25 18:50

[ TEMATY ]

Żydzi

Holokaust

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Violentz / Foter.com / CC BY

Wykłady i prezentacje literatury online o lokalnej Zagładzie na Kielecczyźnie, delegacje uczniów i harcerzy na cmentarzu żydowskim i w miejscach pamięci – tak zapowiada się obchodzony 27 stycznia w środę Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.

Pamięć o Żydach zamieszkałych na Kielecczyźnie do II wojny światowej: ich życie codzienne, obyczaje, kultura, religia, wkład w historię Polski oraz tragedia Zagłady podczas II wojny światowej są przedmiotem zainteresowania Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego „Świętokrzyski Sztetl”, istniejącego przy XVIII-wiecznej synagodze w Chmielniku. W zrekonstruowanym obiekcie mieści się obecnie interaktywne muzeum. Wydarzenia upamiętniające organizowane są obecnie w formule wirtualnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję