Reklama

Niedziela Wrocławska

Hostia w szpitalu

W kaplicy szpitalnej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu jest nowa monstrancja. Szpitalna adoracja Najświętszego Sakramentu w czasie pandemii ma wyjątkowe znaczenie.

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 63

[ TEMATY ]

szpital

Magdalena Wojtak

Monstrancja w szpitalu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu

Monstrancja w szpitalu przy ul. Kamieńskiego
we Wrocławiu

Wcześniej planowałem, że poświęcenie będzie uroczyste, ale w obecnej sytuacji nie powinniśmy czekać, adoracja powinna trwać – mówi o. Ezechiel Adamski OFM, kapelan szpitalny.

Monstrancja przypomina płomień, którego centrum stanowi Hostia, a nad nią widoczny jest metalowy, pozłacany krzyż. Dzięki wykorzystaniu do projektu drewna Hostia wygląda tak, jakby ukrywała się w gałęziach jesionu, bo rzeczywiście wykonał ją z drewna pozyskanego z prawie 300-letniego jesionu Maciej Szczepanek, artysta z Obornik Śląskich.

Reklama

Lunula, czyli ta część monstrancji, która jest oprawką przytrzymującą Najświętszy Sakrament, została wykonana ze złota. O. Ezechiel, który zaprojektował monstrancję, chciał, aby kształtem przypominała płomień symbolizujący ogień Bożej miłości.

– Kiedy odwiedzam oddziały szpitalne i ludzi, którzy cierpią, gdy rozmawiam z osobami opiekującymi się chorymi to sam wobec cierpienia bywam bezradny, dlatego głoszenie światu Bożej miłości jest sprawą najważniejszą. Tylko ta miłość może być odpowiedzią i ukojeniem na każdy ból i na każda chorobę. Ogień Bożej miłości jest jedynym miejscem, do którego powinniśmy wrzucać nasze choroby i bezradności – tłumaczy franciszkanin.

Adoracja Najświętszego Sakramentu odbywa się w szpitalnej kaplicy trzy razy w tygodniu – we wtorki, czwartki i piątki. Teraz, w tym szczególnym okresie, adoracja odbywa się codziennie. – Wszystko po to, aby pracownicy też mogli przyjść do kaplicy na krótką chwilę modlitwy, po umocnienie i wsparcie – mówi o. Ezechiel. – Ale wszyscy dbamy o to, aby w środku nie było więcej niż pięć osób i zachowujemy stosowną odległość. W czasie zagrożenia epidemicznego wizyty kapelana na oddziałach zostały odwołane, kapłan przychodzi tylko na konkretne wezwanie i prośbę chorego. Czas, który do tej pory zajmowały mu odwiedziny chorych w salach, spędza na trzygodzinnej adoracji w kaplicy. – Jestem w kaplicy i trwam w oczekiwaniu, w każdej chwili gotowy na wezwanie – mówi o. Ezechiel.

2020-04-21 12:06

Ocena: +1 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Chrześcijańska Misja Szpitalna

Modlą się za chorych i ich rodziny. Pomagają niepełnosprawnym, towarzyszą osobom w Domach Opieki Społecznej. W lutym po raz kolejny spotkali się na modlitwie w Dolnośląskim Centrum Onkologii

Stowarzyszenie Chrześcijańska Misja Szpitalna powstało w marcu 2015 r. z inicjatywy małżeństwa Agnieszki i Marcina z Oleśnicy. Charyzmatem stowarzyszenia jest służba modlitewna w intencjach osób chorych i personelu medycznego. Asystentem kościelnym Chrześcijańskiej Misji Szpitalnej, która kieruje się słowami Ewangelii św. Łukasza z przypowieści O miłosiernym Samarytaninie „Idź i Ty, czyń podobnie”, jest ks. Klaudiusz Kordos z parafii pw. św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Oleśnicy. – Swoje powołanie do misji szpitalnej realizujemy prowadząc cotygodniowe spotkania modlitewne w Oleśnicy oraz comiesięczną modlitwę w kaplicy szpitalnej Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu – mówi Marcin Staszak, założyciel stowarzyszenia. – Spotkania te oparte są na czytaniu Pisma Świętego, uwielbieniu poprzez śpiew oraz modlitwie dziękczynnej zakończonej prośbami – dodaje. Ponadto, dzięki współpracy z Duszpasterstwem Akademickim „Stygmatyk” we Wrocławiu, udało się utworzyć Apostolat Szpitalny na rzecz osób niepełnosprawnych i chorych, który polega na towarzyszeniu i wsparciu terapeutycznym i duchowym osób chorych, przebywających na oddziałach szpitalnych lub w Domach Opieki Społecznej poprzez rozmowy, spacery, czy czytanie książek. Członkowie stowarzyszenia serdecznie zapraszają do współpracy zarówno wolontariuszy, jak i rodziny osób chorych i seniorów.

CZYTAJ DALEJ

PRENUMERATA TYGODNIKA KATOLICKIEGO „NIEDZIELA”

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Watykan do osób zakonnych: bez otwarcia się na Ojca w niebie nie ma mocnej i trwałej podstawy do braterstwa

2021-01-27 19:28

[ TEMATY ]

Watykan

osoby konsekrowane

Ks. Paweł Borowski

Bez otwarcia się na Ojca w niebie, nie istnieje solidna i trwała podstawa do bycia braćmi. Jesteśmy braćmi, jeśli uznamy, że mamy wspólnego ojca.

Przypomnieli o tym w liście do osób zakonnych prefekt i sekretarz Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego – kard. João Braz de Aviz i abp José Rodríguez. Okazją do napisania go jest przypadający 2 lutego, w tym roku już XXV Dzień Życia Konsekrowanego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję