Reklama

Edytorial

Edytorial

Pokażmy światu Królową

Niedziela Ogólnopolska 18/2020, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Witaj maj, trzeci maj, dla Polaków błogi raj...” – śpiewano w dawnej Polsce, a maj zawsze nam się kojarzył z wiosną i nadzieją na lepsze jutro. Ale nie w tym roku. Wciąż czekamy na to, kiedy wróci normalne życie, i jest w nas już trochę buntu, trochę rozżalenia, czasem pytań: „dlaczego teraz?”, „dlaczego ja?”...

Reklama

Tymczasem wokoło dzieje się tyle dobrego! Trudny czas stał się okazją, by obudziło się to, co w nas uśpione – także w Kościele. Może przestaniemy patrzeć na niego jak na zhierarchizowaną strukturę, która nie rozumie rzeczywistości. Uświadomimy sobie, że Kościół to my wszyscy – wierzący w Chrystusa i On sam. Tak wiele pięknych inicjatyw ludzi Kościoła zrodziło się w ostatnim czasie! Chcemy pomagać bliźnim bez względu na poglądy, status społeczny czy wyznawaną religię. Nie moralizować, tylko dawać świadectwo swojej wiary przez służbę drugiemu człowiekowi. Na stronie internetowej episkopatu została uruchomiona zakładka, w której można znaleźć działania pomocowe Kościoła; widać skalę tej pomocy w poszczególnych diecezjach.

Postawa Kościoła w tym kryzysie pokazuje, jak wielka moc jest w jego wspólnocie. Księża czuwają przy chorych, towarzyszą im w trudnych chwilach, narażając siebie na zarażenie; siostry zakonne posługują w domach pomocy społecznej, w których brakuje personelu. Wielu zostawiło swoją codzienność, by nieść pomoc chorym. Wzruszająca jest też pamięć parafian o swoich kościołach, duszpasterzach. To dobrze, że pamiętamy o tym ekonomicznym wymiarze, który przecież też dotyczy każdej parafii. Ważne, by brać odpowiedzialność za nasze wspólnoty.

Czas pandemii wymaga podjęcia specjalnych kroków. To dobry moment, by bardziej świadomie oddać się opiece Matki Bożej. 3 maja, w dniu Jej święta, w ramach akcji naszego tygodnika „Pokaż światu Królową” (#PokażŚwiatuKrólową), wystawmy w oknach naszych domów Jej święte oblicze. Niech przypomina ono nam i wszystkim wokół, że Maryja jest zawsze z nami, a my zawsze pod Jej opieką...

2020-04-28 12:23

Ocena: +5 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy takie marzenie...

Żeby zagościć w Waszych świątecznych domach. Żeby stać się uczestnikiem celebrowania przez Was tego niezwykłego czasu, bo oto Bóg posłał swego Syna, by ten stał się człowiekiem.

Dlatego zmieniamy się dla Was – jak głosi hasło anonsujące pojawienie się nowej Niedzieli – i przygotowaliśmy świąteczne wydanie, które wręcz wypełnione pięknymi i mądrymi tekstami związanymi z Bożym Narodzeniem. Poruszamy tematy będące „duchową strawą” na drogach wiary i próbujemy odpowiedzieć na pytania o kierunek i sens naszych życiowych wyborów.

CZYTAJ DALEJ

Polski Himalaizm Zimowy: grupa Nepalczyków zdobyła szczyt K2

2021-01-16 13:40

[ TEMATY ]

Nepal

wikipedia.org

Grupa Szerpów dotarła w sobotę na szczyt K2, jedynego na świecie ośmiotysięcznika niezdobytego zimą. To druga najwyższa góra na Ziemi. Informację podał na Faceboku Polski Himalaizm Zimowy.

Dzień wcześniej czterej Szerpowie z kilku wypraw działających na K2 (8611 m n.p.m.) w Karakorum połączyli siły i dotarli do 7800 m, co było już zimowym rekordem wysokości na ostatnim niezdobytym ośmiotysięczniku o tej porze roku.

CZYTAJ DALEJ

Etiopia: biskupi alarmują o dramatycznej sytuacji humanitarnej w Tigraj

2021-01-16 17:16

[ TEMATY ]

Etiopia

www.salvatti.pl

Episkopat Etiopii po raz kolejny zwraca uwagę na pogłębiający się kryzys humanitarny w Tigraj, gdzie toczą się walki pomiędzy siłami rządowymi a lokalnymi bojówkami. „Tysiące ludzi umiera z powodu ran, głodu i braku leków. Inni są zmuszeni do opuszczenia swoich domów z obawy przed śmiercią” – napisał w liście do agencji ACI Africa bp Tesfaselassie Medhin z Adigrat w Etiopii, miasta położonego w rejonie walk.

Hierarcha wezwał do zorganizowania pilnej akcji humanitarnej. Zapewnił o gotowości do pomocy przedstawicieli lokalnego Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję