Reklama

Niedziela Łódzka

Służąc potrzebującym

Minęło 30 lat od powołania łódzkiej Caritas. 2 kwietnia 1990 r. ówczesny ordynariusz bp Władysław Ziółek podpisał dekret powołujący do istnienia organizację, która koordynuje charytatywną posługę w diecezji.

Niedziela łódzka 23/2020, str. VII

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariat

Tomasz Kopytowski

Wolontariusze Caritas pomagają przy wydawaniu posiłków

Wolontariusze Caritas pomagają przy wydawaniu posiłków

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół od początku swojego istnienia troszczył się o ubogich. A historia Caritas w Polsce jest dużo starsza niż ostatnie 30 lat. Początków Caritas w Polsce należy szukać w charytatywnej misji Kościoła katolickiego realizowanej w postaci szpitali i przytułków.

Pierwsze próby ujednolicenia działalności dobroczynnej Kościoła podjęto na przełomie XIX i XX wieku. Ogólnokrajowa Caritas została powołana w roku 1929. Koordynowała on działalność Caritas diecezjalnych powstających sukcesywnie w latach trzydziestych. Dobroczynna działalność Kościoła katolickiego była kontynuowana w czasie okupacji niemieckiej, a w pierwszych latach powojennych nastąpił jej gwałtowny rozwój.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W 1950 r., na mocy dekretu władz komunistycznych, nastąpiła przerwa w działalności Caritas. Instytucja została zlikwidowana, a jej majątek przekazano zrzeszeniu Katolików Świeckich Caritas. W latach osiemdziesiątych dużą rolę zaczęła odgrywać Komisja Charytatywna Episkopatu Polski. Ważnym etapem w rozwoju działalności społecznej Kościoła było powołanie parafialnych zespołów charytatywnych w roku 1986. Od roku 1989 stopniowo zaczynają powstawać Caritas w poszczególnych diecezjach, a w październiku 1990 r. powstaje Caritas Polska jako krajowy organ koordynujący działalność Caritas diecezjalnych.

Reklama

Przez ostatnie 30 lat Caritas Archidiecezji Łódzkiej towarzyszyła ubogim w ich codziennych trudach. Rozwijała się wraz ze zmianami społecznymi zachodzącymi w Polsce i w naszym regionie. Ostatnie 30 lat działalności Caritas w archidiecezji łódzkiej to wsparcie udzielone 300 tysiącom podopiecznych w Punkcie Pomocy Charytatywnej, ponad 1,5 miliona ciepłych posiłków i ponad 5 tysięcy ton żywności, w tym 950 ton pieczywa dla najbardziej potrzebujących. Przez te lata z opieki świetlic środowiskowych Caritas skorzystało ponad 3000 dzieci. W organizowanych przez łódzką Caritas koloniach letnich udział wzięło ponad 23 tysiące dzieci i młodzieży.

Od 2003 r. Caritas aktywizuje zawodowo i społecznie osoby bezrobotne. Do tej pory z pomocy skorzystało 3500 osób, z czego co trzecia znalazła pracę. Od 25 lat działa hospicjum domowe Caritas, które objęło opieką ponad 4,5 tysiąca chorych. Ponad 4 tysiące osób uczestniczyło w turnusach rehabilitacyjnych w ośrodku Caritas w Drzewocinach.

Łódzka Caritas od początku wspiera również poszkodowanych w wyniku klęsk żywiołowych, działań wojennych i innych doraźnych sytuacjach. Od trzech lat, we współpracy ze Stowarzyszeniem Dom Wschodni, angażuje się w pomoc ogarniętej wojną Syrii. Jeszcze w tym roku otwarty zostanie Dom Seniora „Pomocna Dłoń” w Kaszewicach, w którym na stałe zamieszka 46 pensjonariuszy.

Na rzecz mieszkańców naszego miasta i regionu pracuje codziennie prawie 100 pracowników w 11 placówkach. W pomoc charytatywną w diecezji angażują się regularnie wolontariusze ponad 60 Parafialnych Zespołów Caritas i 190 Szkolnych Kół Caritas. W sumie to ponad 4 tysiące osób.

Największym wyzwaniem od zawsze jest umiejętność odczytywania znaków czasu i adekwatna odpowiedź na bieżące problemy i potrzeby. A to wszystko po to, by pomagać każdemu potrzebującemu – mądrze, z szacunkiem i miłością miłosierną – jak głosi misja łódzkiej Caritas.

2020-06-03 08:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłość w działaniu

Niedziela sosnowiecka 8/2019, str. IV

[ TEMATY ]

Caritas

wolontariat

wolontariusze

Archiwum Caritas

Wolontariusze Caritas w akcji

Wolontariusze Caritas w akcji

Działają na pierwszej linii frontu walki z ubóstwem, cierpieniem, chorobą, bezdomnością, osamotnieniem. Mowa oczywiście o pracownikach i wolontariuszach sosnowieckiej Caritas

To dzięki ich codziennej pracy ubodzy otrzymują wsparcie, chorzy pomoc medyczną i rehabilitacyjną, bezdomni schronienie nad głową, a samotni – wspólnotę. Wszystko dlatego, że celem Caritas jest działalność charytatywna i humanitarna obejmująca potrzeby duchowe i materialne człowieka. Wypływa ona z ewangelicznego przykazania miłości i ma na uwadze godność każdej osoby ludzkiej bez względu na jej wyznanie, światopogląd, narodowość, rasę i przekonania. – Caritas Diecezji Sosnowieckiej jest instytucją charytatywną Kościoła sosnowieckiego, posiada status organizacji pożytku publicznego. Do naszych zadań należy zarówno niesienie pomocy osobom potrzebującym, jak i zachęcanie innych do aktywnego zaangażowania w działalność charytatywną. Głównymi adresatami podejmowanych przez nas działań są osoby ubogie. Szczególną wagę przywiązujemy do opieki nad dziećmi, starszymi, niepełnosprawnymi, ale pomagamy także uzależnionym, chorym i samotnym. Realizacja większości naszych przedsięwzięć jest możliwa dzięki pracy rzeszy wolontariuszy oraz ofiarom materialnym i duchowym wielu darczyńców i sympatyków – wyjaśnia ks. Tomasz Folga, dyrektor sosnowieckiej Caritas.
CZYTAJ DALEJ

Miarą każdej autentycznej miłości jest Bóg

2026-06-25 09:05

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

pixabay.com

Miarą każdej autentycznej miłości jest Bóg. W nim, niczym w lustrze, winien przeglądać się każdy, kto deklaruje komuś miłość, w tym także swoim rodzicom.

Jezus powiedział do swoich apostołów: «Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody».
CZYTAJ DALEJ

Polscy metropolici na czuwaniu w Rzymie przed włożeniem paliuszy

2026-06-28 19:56

Vatican Media

Od lewej: abp Andrzej Przybylski, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś

Od lewej: abp Andrzej Przybylski, kard. Konrad Krajewski i kard. Grzegorz Ryś

Masz doświadczenie miłosierdzia, możesz na nie otwierać. Nie masz, to nawet nie próbuj - powiedział kard. Grzegorz Ryś, metropolita krakowski podczas Eucharystii w rzymskim kościele św. Stanisława Biskupa i Męczennika 28 czerwca w trakcie czuwania w intencji nowych metropolitów. Mszy świętej przewodniczył kard. Konrad Krajewski, metropolita łódzki. W koncelebrze był m.in. abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki. Jutro otrzymają oni paliusz z rąk Leona XIV.

Wszyscy trzej metropolici otrzymają w uroczystości Świętych Apostołów Piotra i Pawła, otrzymają z rąk Papieża Leona XIV paliusz, znak jedności z biskupem Rzymu i troski o Lud Boży.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję