Reklama

Prawnik radzi

Jak się pozbyć uciążliwego sąsiada?

Niedziela Ogólnopolska 32/2020, str. 59

GK

Pytanie czytelnika:
Człowiek w sąsiedztwie zatruwa nam życie. Czy są jakieś prawne sposoby, żeby go eksmitować?

Odpowiedź eksperta

Nie jest żadnym odkryciem, że pokojowe negocjacje dają zawsze lepszy rezultat niż walka. Również w przypadku uciążliwego sąsiada, gdzie „okopanie” się na swoich jedynie słusznych stanowiskach prowadzi czasem do długoletniego, znacznego obniżenia jakości życia obu stron sporu.

Reklama

Nieruchomości sąsiednie nie muszą nawet ze sobą graniczyć, wystarczy bowiem, że na siebie oddziaływają, co w prawie cywilnym nosi miano immisji.

Immisje mogą być konsekwencją świadomego i zamierzonego działania lub też stanowić jedynie niepożądany skutek działań właściciela innej nieruchomości. Polegają one zazwyczaj na przenikaniu zapachów, wstrząsów, hałasów, pyłów, gazów i fal elektromagnetycznych na inną nieruchomość lub też oddziaływaniu na sferę psychiczną (np. obrażając uczucia estetyczne).

Wszystkie wymienione wyżej działania, które zakłócają korzystanie z sąsiadujących nieruchomości, są zabronione, tylko jeśli czynią to ponad przeciętną miarę, którą ocenia sąd na podstawie obiektywnych warunków panujących w danym środowisku, a nie na podstawie subiektywnych odczuć właścicieli zakłóconych nieruchomości.

Reklama

W budynkach wielorodzinnych najczęstszym problemem jest hałas. Nie każdy z nas ma świadomość, że hałas jest niedopuszczalny nie tylko w czasie ciszy nocnej oraz że osoby, które ignorują ten wymóg, mogą zostać ukarane mandatem, karą grzywny, a nawet aresztem.

Kolejnym problemem są nieprzyjemne zapachy ulatniające się z sąsiednich mieszkań. Najczęściej jest to wynik braku dbałości ich mieszkańców o porządek, ale czasami jest skutkiem zbieractwa, co stwarza już niebezpieczeństwo pojawienia się w budynku pasożytów lub chorób zakaźnych. O sytuacji należy zawiadomić wówczas administrację budynku, a gdy to nie przyniesie rezultatu – Państwową Inspekcję Sanitarną.

Sposoby walki z uciążliwymi sąsiadami różnią się od siebie w zależności od tego, jaki tytuł prawny posiadają oni do nieruchomości. Najłatwiej jest oczywiście zdyscyplinować tych, którzy lokal wynajmują – tu zwykle wystarcza rozmowa z właścicielem, który ma przecież prawo wypowiedzenia umowy najmu. Podobnie rzecz ma się w przypadku mieszkania komunalnego – rozwiązaniem jest tu skierowanie do sądu powództwa o eksmisję trudnego mieszkańca. Największym problemem jest prawny właściciel mieszkania, bowiem pozbycie się go wymaga zazwyczaj współdziałania wszystkich udręczonych sąsiadów i wielu instytucji, choć w tych przypadkach powództwa o eksmisje również się zdarzają.

2020-08-05 07:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Podhale: górale już w drodze na Jasną Górę

2021-07-23 12:52

[ TEMATY ]

pielgrzymka

górale

Pielgrzymka 2021

mbludzm.pl

Górale z Podhala wyruszyli już na szlak pielgrzymi. Tym samym rozpoczęła się 23 lipca 40. Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Pątnicy do celu dotrą 31 lipca.

Górale na Jasną Górę idą w czterech grupach pielgrzymkowych: nowotarskiej, orawskiej, rabczańskiej i z Bachledówki. Pątnicy z Nowego Targu wyruszyli z parafii NSPJ, przeszli przez Rynek i zatrzymali się na krótką modlitwę przed kościołami św. Katarzyny i św. Królowej Jadwigi. Dłuższy postój był w ludźmierskim sanktuarium.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję