Reklama

Wiadomości

Rodzina, inwestycje i bezpieczeństwo

Sprawy kluczowe to rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. To właśnie te pięć spraw symbolizuje Polskę, która potrafi połączyć tradycję z nowoczesnością – powiedział w orędziu na drugą kadencję prezydent Andrzej Duda.

Niedziela Ogólnopolska 33/2020, str. 26-27

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

KPRP/Jakub Szymczuk

Złożenie wieńca przed figurą Chrystusa przez parę prezydencką to był ważny akcent szacunku dla symboli religijnych, bo wcześniej miejsce to zostało sprofanowane

Złożenie wieńca przed figurą Chrystusa przez parę prezydencką to był ważny akcent szacunku dla symboli religijnych,
bo wcześniej miejsce to zostało sprofanowane

Choć polityczne nastroje w Polsce są mocno rozchwiane, to jednak zaprzysiężenie prezydenta na drugą kadencję odbyło się spokojnie i bez większych incydentów. Andrzej Duda zapewniał o kontynuacji dotychczasowej polityki wzmacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej, a także wskazał na bezpieczeństwo narodowe i gospodarcze w trudnych czasach pandemii. – Wierzę w Polskę. Jesteśmy dumnym i wspaniałym narodem. Wierzę w Polaków! W naszą mądrość i pracowitość, naszą wytrwałość i odwagę. Wierzę, że poradzimy sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami obecny czas – powiedział prezydent RP.

Niestety, do przewidzenia było także zachowanie opozycji. O ile Konfederacja, Koalicja Polska i Lewica pojawiły się na Zgromadzeniu Narodowym w Sejmie, to miejsca największej formacji opozycyjnej były tego dnia prawie puste. – W Zgromadzeniu Narodowym, ze względu na szacunek dla instytucji państwowych, udział weźmie delegacja parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej. W zaprzysiężeniu prezydenta nie wezmą udziału szefowie partii wchodzący w skład KO jako wyraz sprzeciwu za łamanie konstytucji – poinformował 5 sierpnia Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Po pierwsze: rodzina

Reklama

Andrzej Duda swoją drugą kadencję rozpoczyna w bardzo trudnych warunkach, po najdłuższej i wyczerpującej kampanii wyborczej. Do tego dochodzi niepewność jutra związana z pandemią i kryzysem gospodarczym, który wkracza do globalnej gospodarki. Dlatego w swoim orędziu skupił się na sprawach najbardziej fundamentalnych. – Po pierwsze: rodzina. Rodzina jako fundament, bo tworzy i kształtuje społeczeństwo, gospodarkę, kulturę. Musimy czynić wszystko, aby chronić rodzinę i dbać o warunki dla jej rozwoju. Dlatego podpisałem Kartę Rodziny oraz zobowiązałem się do utrzymania wszystkich programów społecznych, które zostały wprowadzone podczas mojej prezydentury – zapewnił prezydent. – Nasz wielki rodak św. Jan Paweł II apelował wielokrotnie, abyśmy otoczyli rodzinę szczególną ochroną. Zarówno w wymiarze prawnym, jak i ekonomicznym – dodał.

Andrzej Duda zaapelował o wzajemny szacunek i poszanowanie godności. Nawoływał wszystkich w Sejmie, by wspólnie bronić prawdy o tym, że piękno, pomyślność i zamożność naszego kraju jest wspólnym dziełem wszystkich Polaków, bo wszyscy obywatele Rzeczypospolitej są sobie równi. – Nie ma różnicy między mieszkańcami wielkich miast, małych miasteczek i wsi. Każdy ma swoją godność. Nie dzielimy Polaków na lepszych i gorszych ze względu na zarobki, wykształcenie, poglądy czy wyznanie religijne. Polakiem jest każda osoba lojalna wobec Rzeczypospolitej i wobec swoich współobywateli – podkreślił prezydent.

Bezpieczeństwo i inwestycje

Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym poruszał także tematy bezpieczeństwa i ochrony miejsc pracy, co w okresie pandemii i kryzysu będzie o wiele trudniejsze. Na drodze wzrostu gospodarczego mają pomóc Polsce nowe i odważne inwestycje. – Potrzebujemy przedsięwzięć wielkich – takich jak Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej, budowa i rozwój portów morskich, transportu morskiego oraz przemysłu stoczniowego. Konieczne są inwestycje i nakłady na budowę dróg, a także linii kolejowych w całej Polsce. Ale potrzebne są też inwestycje lokalne. W każdej części Polski, w każdym województwie, w każdym powiecie, w każdej gminie – wskazał Andrzej Duda.

Reklama

Kolejnym filarem prezydentury jest szeroko rozumiane bezpieczeństwo, czyli nie tylko wojsko czy policja, ale także bezpieczeństwo energetyczne, zdrowotne czy żywnościowe. Prezydent dziękował rolnikom za ich pracę, dzięki której Polacy mają pod dostatkiem żywności. Bezpieczeństwo to także energetyka i budowa gazociągu z Norwegii oraz rozbudowa gazoportów w Szczecinie i Gdańsku. – Szczególna okazja do działań na rzecz bezpieczeństwa naszego kraju i naszego kontynentu pojawi się także w 2022 r., kiedy to Polska obejmie prezydencję w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie – wskazał Andrzej Duda.

Obronność militarna stała się także tematem wystąpienia podczas objęcia zwierzchnictwa prezydenta RP nad Siłami Zbrojnymi. Na placu Piłsudskiego przypomniano, że pierwsza kadencja przyniosła wiele sukcesów pod względem bezpieczeństwa, a zwłaszcza realne zacieśnienie współpracy z NATO i USA. – Żołnierze, obiecuję wam, że przez te kolejne 5 lat będę czynił wszystko, aby wasz wysiłek wspierać. Będę czynił wszystko, abyście mogli służyć spokojnie, bezpiecznie, mając jak najlepsze wyposażenie – zapewniał prezydent i zadeklarował kontynuację programów modernizacji polskiej armii.

Boże, błogosław Polsce

W trakcie inauguracji drugiej kadencji prezydenta RP Andrzeja Dudy nie zabrakło także modlitwy. W południe w bazylice św. Jana Chrzciciela odprawiona została tego dnia Msza św. w intencji ojczyzny i prezydenta. – Dziękujemy Tobie, Wszechmogący Boże, Władco narodów, za wszystko to, co dobrego udało się dokonać panu prezydentowi podczas pierwszej kadencji. Prosimy, wspieraj tego, którego postawiłeś na czele naszej ojczyzny, i spraw, aby wypełniając sumiennie swoje obowiązki, kierował się Twoją wolą i zapewnił powierzonym sobie rodakom wolność, ład i pokój – powiedział w homilii przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Msza św. to niejedyny religijny akcent tego dnia. Wcześniej prezydencka limuzyna zatrzymała się przed bazyliką Świętego Krzyża, aby para prezydencka mogła złożyć wieniec biało-czerwonych kwiatów przed słynną figurą Chrystusa z krzyżem. To był ważny i niespodziewany akcent szacunku dla symboli religijnych, bo kilka dni wcześniej miejsce to zostało sprofanowane przez aktywistów LGBT. Zresztą o spuściźnie chrześcijańskiej prezydent mówił także w Sejmie. – Wierzę w Boga, ale jednocześnie wiem, że nie każdy musi w Niego wierzyć, żeby szanować uniwersalne wartości i tradycje, z których wyrosła Polska. Bo szanują je i doceniają zarówno ludzie wiary, jak i osoby niewierzące. Polska znalazła się w Europie, przyjmując chrzest w 966 r. Jesteśmy częścią Europy od 1054 lat. Nie zapominamy o tym! – podkreślił prezydent. Swoje orędzie przed Zgromadzeniem Narodowym zakończył słowami: „Boże, błogosław Polsce!”.

2020-08-12 08:35

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy wygłoszone w 1050. rocznicę Chrztu Polski w Katedrze Gnieźnieńskiej

Niech Bóg błogosławi Polakom, Ojczyźnie, Kościołowi - powiedział prezydent RP Andrzej Duda na zakończenie uroczystej Eucharystii, odprawionej w katedrze gnieźniewskiej w 1050. rocznicę Chrztu Polski.

W krótkim przemówieniu prezydent Duda stwierdził, że to wzruszający moment, kiedy stajemy tu 1050 lat po dniach, kiedy zapewne w uroczystej oprawie książę Mieszko przyjął chrzest. Kronikarz Gall napisał później, że światłość rozświetliła tę ziemię - Polskę. Ten chrzest, początek polskiej historii, miał dwa wymiary - duchowy, bo przyniósł tu nową religię, w której większość Polaków trwa do dzisiaj, a dał także podwaliny do tworzenia nowoczesnego, jak na tamte czasy państwa. Nowoczesnego, bo przyniósł coś zupełnie nowego, nowoczesność, która ma trwały charakter i uniwersalny - mówił prezydent RP. Te dwa elementy - duchowy i państwowy, zaplotły się i trwają, choć były w historii momenty, kiedy ten państwowy znikał na skutek gniewu, wojny, agresji, jaka dotykała Polaków - stwierdził prezydent Duda.

CZYTAJ DALEJ

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Legnica: ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do katedry legnickiej

2021-09-20 15:09

[ TEMATY ]

bp Andrzej Siemieniewski

Niedziela Legnicka

W Legnicy odbył się w poniedziałek ingres bp. Andrzeja Siemieniewskiego do tamtejszej katedry. - Abyśmy wszyscy stawali się świątynią Boga i mężnymi świadkami Jego miłości do ludzi – mówił w homilii nowy biskup legnicki, cytując słowa wypowiedziane 25 lat temu w Legnicy przez papieża Jana Pawła II. W uroczystości wzięli udział liczni biskupi, na czele z nuncjuszem apostolskim w Polsce abp. Salvatore Pennacchio.

W uroczystej liturgii obok abp. Salvatore Pennacchio wzięli udział liczni biskupi, m.in. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski, bp Tadeusz Lityński, biskup diecezji zielonogórsko – gorzowskiej, bp Marek Mendyk, biskup diecezji świdnickiej, bp Wolfgang Ipolt, biskup diecezjalny Görlitz oraz bp Włodzimierz Juszczak, biskup eparchii wrocławsko – gdańskiej Kościoła greckokatolickiego. Liturgię koncelebrowali liczni duchowni głównie z terenu metropolii wrocławskiej. Wzięli w niej udział również duchowni Kościołów chrześcijańskich m.in. bp Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP a także przedstawiciele Kościoła Prawosławnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję