Reklama

Niedziela Małopolska

W pogoni za świętym

Mieli wielkie plany na 2020 r., w tym organizację hucznych obchodów z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Ze względu na pandemię uroczystości się nie odbyły, ale w ich miejsce narodziła się inicjatywa, którą mógł zapoczątkować tylko nasz święty rodak.

Niedziela małopolska 34/2020, str. VI

[ TEMATY ]

turystyka

obchody

pandemia

100 lecie urodzin JP II

Archiwum parafii

Członkowie grupy regularnie wyjeżdżają w góry, by kontemplować piękno przyrody, integrować się i przysłuchiwać rozważaniom Jana Pawła ii

Członkowie grupy regularnie wyjeżdżają w góry, by kontemplować piękno przyrody, integrować się i przysłuchiwać rozważaniom Jana Pawła ii

Pan Bóg potrafi ze wszystkiego wyprowadzić dobro. Tak było i tu, w parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zielonkach, która na majowe uroczystości czekała z niecierpliwością. Wybuch COVID-19 unieważnił wszystkie plany. Niezagospodarowana przestrzeń nie została wypełniona narzekaniem, a aktywnością, która przeobraziła się w trwałą inicjatywę spajającą wspólnotę parafialną.

Kilometry dobra

– Kiedy dowiedzieliśmy się, że nie będziemy mogli zrealizować naszych planów, zaczęliśmy naturalnie śledzić internetowe akcje w archidiecezji krakowskiej. Zobaczyliśmy, że duszpasterstwo młodzieży zachęcało do podjęcia wyzwania #wymagamODsiebie – 100km na urodziny JP2. Dołączyliśmy bez wahania – mówi ks. Piotr Płaszcz.

Reklama

Akcja polegała na pokonaniu w maju, z okazji 100. rocznicy urodzin Ojca Świętego, trasy 100 km podczas biegania, jazdy na rowerze lub na rolkach. Mieszkańcy Zielonek świetnie poradzili sobie z zadaniem. Każde pokonane 100 km przeliczono na 15 zł.

Środki wsparły działalność Fundacji Na Rzecz Dzieci z Chorobą Nowotworową „Wyspy Szczęśliwe”, która w czasie epidemii zapewniała możliwość pobytu rodziców przy dzieciach przebywających na oddziale onkologii w szpitalu w Prokocimiu.

– Jak się później okazało, nasza parafia oraz parafia z Gdańska wiodły prym w wyzwaniu i najbardziej przysłużyły się w zebraniu kilometrów. Nie spodziewaliśmy się takiego wyróżnienia. To była wielka radość – komentuje Anna Sieńko. I dodaje: – Zwieńczeniem akcji było zorganizowanie Drogi Światła w naszej parafii. W urodzinowy wieczór Papieża, 18 maja, wierni podążali ze świecami wokół kościoła, dziękując za dar narodzin Karola Wojtyły. Nabożeństwo transmitowano przez Facebooka, dzięki czemu większość parafian mogła uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Integracja i kontemplacja

Reklama

Po tym sukcesie parafianie postanowili kontynuować spotkania. Wówczas narodził się pomysł stworzenia grupy, która regularnie wyjeżdżałaby w góry i na bliskich sercu Jana Pawła II szlakach rozważała słowa świętego.

– Każdy z nas mógł przedstawić propozycję nazwy dla tworzącej się wspólnoty – mówi Anna. – I tak narodziło się #WpogoniZaŚwiętymJPII – dodaje ks. Piotr.

Pierwsze wyjście, ostatniego dnia maja, kosztowało wiele energii. 24 osoby w środku nocy ruszyły w kierunku Babiej Góry, by zdążyć na szczyt przed wschodem słońca. Po wielkim wysiłku, zwieńczonym zachwycającymi widokami, piechurzy zeszli do schroniska na Eucharystię. Msza św. w górskich krajobrazach wkrótce stała się tradycją grupy.

– Następnie w 65 osób udaliśmy się na Turbacz, śladami Jana Pawła II. Był z nami proboszcz ks. Tadeusz Kozak, który kiedyś pracował w parafii w Waksmundzie. A stamtąd jest już naprawdę niedaleko w Gorce, dlatego te tereny są ks. Tadeuszowi bliskie – mówi ks. Piotr.

W trakcie jednodniowej wycieczki parafianie z Zielonek nie tylko koncentrowali się na zdobyciu szczytu, ale także podejmowali z ks. Tadeuszem rozmowy o wierze. – Z chęcią słuchałam wypowiedzi księdza proboszcza, wszystkich historii, którymi dzielił się z nami w drodze i na postojach – wyznaje Julia Chrzan, 15-letnia kandydatka do bierzmowania. Jak podkreśla, wspólne wyjazdy są dla niej okazją do odpoczynku i nabrania dystansu do tego, co dzieje się na co dzień.

– Te wycieczki to coś więcej niż miły czas w górach, choć nie ukrywam, że to właśnie ten aspekt przyciągnął mnie do wspólnoty. Poznaję ludzi, od których mogę się wiele nauczyć – mówi Julia.

Górskie wyprawy stanowią też doskonałą przestrzeń do nawiązywania przyjaźni – nawet tych międzypokoleniowych. Pani Zofia, 68-letnia członkini grupy, doświadcza życzliwości ze strony tych najmłodszych. – Dwie 15-latki chyba naprawdę mnie polubiły. Pytały, czy mogą mi mówić „babciu” – wyznaje z uśmiechem pani Zofia. Chętnie dzieli się życiowym doświadczeniem, a także opowieściami związanymi z postacią Karola Wojtyły, który jako kardynał udzielił jej sakramentu bierzmowania. Wspomina: – To było wielkie wydarzenie! Przyjechało mnóstwo młodzieży, bo nie tylko z Zielonek, ale i z Bibic, Toń i Witkowic. Zebraliśmy się wokół kościółka. To nie był ostatni raz, kiedy widzieliśmy kard. Wojtyłę. Bardzo często nas odwiedzał! Jak dodaje parafianka, kult św. Jana Pawła II był żywy jeszcze długo po śmierci Papieża. Wierni w pierwsze soboty miesiąca uczestniczyli w „Wieczorkach Jana Pawła II”. Powstanie nowej grupy, której patronuje święty rodak, tym bardziej stało się powodem do radości.

Ekstremalnie

„Jak, kochani, myślicie, co można zrobić w ciągu 16 godzin? Samochodem pokonać trasę Zielonki-Paryż... Na rowerze dojechać bez przerw z Zielonek do Warszawy... A może pieszo przejść Ekstremalną Drogę Krzyżową z Łazan do Kalwarii Zebrzydowskiej?”. Tak brzmią pierwsze zdania postu opublikowanego niedawno na facebookowej stronie parafii. 5 sierpnia 26 śmiałków wyruszyło na nocną wyprawę do tronu Matki Bożej Kalwaryjskiej, drogą prowadzącą przez lasy, łąki i bagna.

Najmłodsza uczestniczka pielgrzymki miała 15 lat, najstarsza – 68! Każdy pielgrzym wędrował z pytaniem w sercu i intencjami powierzonymi przez bliskich i przyjaciół. Pani Zofia całą trasę niosła półmetrowy drewniany krzyż, pamiątkę po zmarłym mężu, kalwaryjskim przewodniku.

– W pamięci utkwił mi moment, w którym po wielu przygodach w końcu dotarliśmy na miejsce. Ubłoceni, zmęczeni, ale szczęśliwi. Nie mogłam w to uwierzyć! Myślę, że wszyscy byliśmy zaskoczeni tym, że nam się udało – wyznaje 15-letnia Wiktoria Prochal. Parafianie planują już kolejną Ekstremalną Drogę Krzyżową, tym razem w okresie Wielkiego Postu.

– Ta grupa nas jednoczy. Cała idea zrodziła się bardzo spontanicznie… Przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II. Szybko przerodziliśmy się w prawie 100-osobową wspólnotę. To wielkie świadectwo. Czas pandemii pokazał, iż siedzenie w domach zwyczajnie nam nie służy i musimy się ruszyć! #RuszSię to hasło naszego wakacyjnego programu – propozycji dla wszystkich parafian, bez względu na wiek. Zamiast siedzieć w domu, wychodzimy i pokazujemy, że Kościół może być wszędzie. Bo Kościół to my! – podsumowuje Ania.

2020-08-18 14:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niezwykły prezent dla Jana Pawła II

Niedziela legnicka 42/2020, str. VIII

[ TEMATY ]

widowisko

Bolesławiec

100 lecie urodzin JP II

Ks. Waldemar Wesołowski

Wspólne zdjęcie wykonawców

Wspólne zdjęcie wykonawców

W niedzielę 4 października w Bolesławcu w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyło się widowisko muzyczno-taneczne dedykowane Janowi Pawłowi II, z okazji 100 rocznicy urodzin i 15 rocznicy śmierci.

Niezwykle wydarzenie, niezwykłe przeżycia, wiele wzruszeń. Ponad 70 wykonawców pod kierownictwem Haliny Bałackiej-Kłak, przez długi czas przygotowywało się do występu. – To nasz hołd oddany wielkiemu człowiekowi, wielkiemu świętemu – mówi pomysłodawczyni widowiska.

CZYTAJ DALEJ

Jesteśmy dziećmi wieczności

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 32-33

[ TEMATY ]

homilia

Wikipedia

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Gerbrand van den Eeckhout, „Jezus głosi nad jeziorem Genezaret” (XVII wiek)

Żeby żyć, trzeba jeść. To oczywiste. Ale czy życie bierze się z tego, co się zje? Życie daje Bóg, nie rodzice. Rodzice to życie przekażą lub tego nie zrobią. Bóg jest życiem – mieć Dawcę życia w sobie, trwać w jedności z Bogiem to żyć pełnią życia niezależnie od tego, co i ile się zje. Dowodem jest Marta Robin, która przez 51 lat nie jadła i nie piła, a jedynym jej pokarmem była konsekrowana Hostia. O takim pokarmie danym od Boga mówi pierwsze czytanie. Prawdziwe są również słowa: „Nie samym chlebem żyje człowiek, lecz każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych”.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Pamięć o Powstaniu Warszawskim wpisana w modlitwę i wota

2021-08-01 19:36

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Powstanie Warszawskie

Karol Porwich/Niedziela

Jasna Góra jest dziś miejscem szczególnej pamięci i modlitwy za Ojczyznę. W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego paulini i pielgrzymi modlą się w intencji Ojczyzny, za poległych w jej obronie.

O. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry prosił w modlitwie o życie wieczne dla wszystkich poległych polskich patriotów. - Dzisiaj pierwsza niedziela sierpnia, miesiąca, który obfituje w uroczystości maryjne i wydarzenia, które znacząco mówią o historii naszej Ojczyzny. Dlatego chcemy pamiętać o tych wszystkich, którzy oddali życie, tak jak Powstańcy Warszawscy przed 77. laty. Chcemy prosić o dar życia wiecznego dla wszystkich polskich patriotów, dla których ten miesiąc był czasem ich heroizmu, ich bohaterstwa, oddawania życia i przelewania krwi dla dobra Ojczyzny i Kościoła – modlił się jasnogórski przeor.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję