Reklama

Rodzina

Siła dużych rodzin

Ogólnopolskie zjazdy dużych rodzin to wielkie trzydniowe święta, w których co roku uczestniczy ponad tysiąc osób. Na tegoroczny przyjechało 90 dużych rodzin z całej Polski, najliczniejsze – z siedmiorgiem dzieci!

Niedziela Ogólnopolska 35/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

rodzina

Paweł Kula/ZDR3+

Wydarzenia tegorocznego zjazdu odbywały się w przestrzeni otwartej – taką formułę przyjęli organizatorzy, dostosowując program do obostrzeń sanitarnych.

Inaczej niż zwykle

We wszystkich wydarzeniach uczestnicy zjazdu brali udział rodzinnie, w większym rozproszeniu, ale też w dużo większym skupieniu. – W tych dniach chodziliśmy śladami powstańców. Mieliśmy poczucie kontynuowania ich etosu, zbieżności wartości, którymi teraz żyjemy, jako rodziny wielodzietne. Choć musieliśmy utrzymywać dystans, w sercach czuliśmy bliskość, radość i poczucie, że jesteśmy jedną wielką rodziną – wyjaśnia Joanna Krupska, pierwsza prezes i założycielka Związku Dużych Rodzin Trzy Plus (ZDR Trzy Plus).

Reklama

Zmiana formuły wymusiła m.in. spotkanie w mniejszym gronie uczestników oraz rezygnację z warsztatów, biesiady rodzinnej i panelu społeczno-ekonomicznego. Celem zjazdu pozostało symboliczne spotkanie oraz uczczenie pamięci bohaterskiego zrywu do walki o wolność, dlatego zjazd przyjął hasło: „Warszawskie Powstanie – wśród nas pozostanie”.

Przyjaciel Dużych Rodzin

Pierwszego dnia zjazdu – 31 lipca uczestnicy zostali zaproszeni do włączenia się w historyczną konwencję i przeniesienia w czasy okupowanej Warszawy – przez charakteryzację, stroje i rekwizyty. Nazajutrz, podzieleni na „powstańcze” bataliony, ruszyli za przewodnikami śladami powstańców. Wieczorem wysłuchali warszawskich piosenek przedwojennych i z okresu okupacji w wykonaniu Kapeli Sztajer.

Delegacja rodzin 1 sierpnia wręczyła prezydentowi Andrzejowi Dudzie statuetkę Przyjaciela Dużych Rodzin, wyrażając w ten sposób wdzięczność za wspieranie polityki rodzinnej. – Rodzina stanowi fundament państwa. Mam nadzieję, że rodziny odczuwają to, iż państwo polskie je szanuje i bierze udział w procesie wychowawczym przez wsparcie dawane rodzicom – powiedział prezydent. Przy okazji podziękował Związkowi Dużych Rodzin Trzy Plus i Europejskiej Konfederacji Dużych Rodzin za całą działalność na rzecz rodziny.

Reklama

Z udziałem prezydenta RP wręczono także nagrodę „Europejska Rodzina Roku” muzykującej rodzinie Joszka i Debory Brodów z jedenaściorgiem dzieci. Nagrodę przyznaną przez Europejską Federację Dużych Rodzin ELFAC wręczyła jej przewodnicząca Regina Maroncelli.

Codzienność i pamięć

Kwestie dobrych praktyk polityki samorządowej bliskiej rodzinom oraz propozycje systemowych rozwiązań kwestii mieszkaniowych były tematem dyskusji obradującego 1 sierpnia Samorządowego Forum na Rzecz Rodziny, w którym uczestniczyli samorządowcy z całej Polski.

Z inicjatywy ZDR Trzy Plus we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej w 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odprawiona została plenerowa Msza św. po łacinie – taka, w jakiej uczestniczyli kiedyś powstańcy. Liturgii przewodniczył o. Krzysztof Stępowski, redemptorysta. Bezpośrednio po niej wspomnieniami z powstania podzielił się ks. Stanisław Kicman, który w sierpniu 1944 r. jako siedmiolatek przeżył wraz z rodzicami rzeź Woli. Następnie zespół Barbara Lubos Quartet zaprezentował program muzyczny oparty na wierszach łączniczki i więźnia niemieckich stalagów Zofii Książek Bregułowej.

Podczas gali wręczono statuetkę Przyjaciela Dużych Rodzin również ustępującej prezes ZDR Trzy Plus Joannie Krupskiej oraz nagrodę Firma Przyjazna Dużym Rodzinom 2020 na ręce prezesa Kombinatu Górniczo-Hutniczego Miedzi Marcina Chludzińskiego.

W dużej rodzinie siła

Ostatniego dnia zjazdu rodziny wzięły udział we Mszy św. w archikatedrze warszawskiej, której przewodniczył metropolita warszawski. Kardynał Kazimierz Nycz podkreślił, że obserwował ZDR Trzy Plus od początków jego działania, i że związek wyrósł z potrójnej troski: po pierwsze o to, by pokazać niezastąpioną wartość dużych rodzin dla życia społecznego i dobrego wychowania. Po drugie – by unaocznić wszystkie niesprawiedliwości w życiu społecznym, politycznym i państwowym, które spotykają duże rodziny. I po trzecie – by kreować modę na rodzinę wielodzietną.

Honorowy patronat nad Plenerowym VIII Zjazdem Dużych Rodzin objął prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz jego małżonka Agata Kornhauser-Duda. Zjazd odbył się dzięki wsparciu Partnera Strategicznego Fundacji KGHM Polska Miedź, Partnera Głównego PKN Orlen SA oraz partnerów: Banku PKO BP i grupy Eurocash. Przesłanie zjazdu „Warszawskie Powstanie – wśród nas pozostanie” mogło być przekazane uczestnikom i gościom jako żywa lekcja historii dzięki wsparciu partnerów merytorycznych: Instytutu Pamięci Narodowej oraz Muzeum Powstania Warszawskiego. Niedziela była partnerem medialnym zjazdu.

Pomoc okazaną przez partnerów odczytujemy jako współtworzenie wydarzenia o ważnym charakterze społecznym, promującym wartości rodzinne oraz wychowanie w poszanowaniu dziedzictwa narodowego.

Związek Dużych Rodzin Trzy Plus powstał jako stowarzyszenie działające w obronie i na rzecz interesów społecznych i ekonomicznych dużych rodzin. Od 2007 r. aktywnie i skutecznie wpływamy na kształt polskiej polityki rodzinnej przez inicjowanie debat na tematy związane z polityką rodzinną na różnych szczeblach.
Walczymy ze stereotypem rodziny wielodzietnej pojmowanej jako patologia. Dzięki naszym działaniom coraz częściej duża rodzina jest postrzegana jako pozytywny wybór życia pełnego trudów, ale przede wszystkim pełnego radości i szczęścia, a polityka rodzinna przestała być terminem niezrozumiałym. Wciąż – od kiedy powstaliśmy – mamy nadzieję, że Polska stanie się krajem naprawdę życzliwym dla dużych rodzin wielodzietnych.
Działamy na rzecz interesów społecznych i ekonomicznych rodzin wychowujących dzieci, w tym rodzin wielopokoleniowych opiekujących się seniorami, a w szczególności dużych rodzin.
Podejmujemy działania na rzecz uwzględnienia w prawodawstwie Polski i Unii Europejskiej słusznych interesów rodziny.
Więcej informacji na: www.3plus.pl

2020-08-25 13:39

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

To bardzo dobry czas

Niedziela Ogólnopolska 17/2020, str. 54

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum rodzinne

– To dla nasdobry czas, mimo pandemii i niestabilnosci fi nansowej – mówi Ola, zona Piotra, mama szesciorga dzieci (najmłodsze rozwija sie pod sercem)

– To dla nasdobry czas, mimo pandemii i niestabilnosci fi nansowej – mówi Ola,
zona Piotra, mama szesciorga dzieci (najmłodsze rozwija sie pod sercem)

Ola i Piotr Wołkowscy mieszkają w starym, drewnianym domku w podkrakowskiej wsi. Wychowują pięciu synów i próbują odnaleźć się w nowej, epidemicznej rzeczywistości.

Gdy wybuchła epidemia, a dzieci, zamiast uczyć się w szkole, odrabiały lekcje przy kuchennym stole, przyszedł czas na zmierzenie się z zupełnie nową rzeczywistością.

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Turniej WTA w Ostrawie - Świątek w półfinale

2021-09-24 18:21

[ TEMATY ]

tenis

Iga Świątek

flickr.com

Najwyżej rozstawiona Iga Świątek pokonała w ćwierćfinale grającą z "siódemką" Jelenę Rybakiną z Kazachstanu 7:6 (7-5), 6:2 i awansowała do półfinału halowego turnieju WTA w Ostrawie (pula nagród 565 530 dol.). O finał powalczy z Greczynką Marią Sakkari.

20-letnia Polka zajmuje szóste miejsce w światowym rankingu, a dwa lata starsza urodzona w Moskwie Rybakina jest 16. Był to ich pierwszy pojedynek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję