Reklama

Wiara

Prawnik wyjaśnia

Upośledzenie umysłowe dziecka a Komunia św.

Niedziela Ogólnopolska 35/2020, str. 59

[ TEMATY ]

wiara

porady

Adobe.Stock

Pytanie czytelnika:
Na jakich warunkach dzieci chore intelektualnie powinny mieć I Komunię św.? Czy mają też jakieś przygotowania?

Odpowiedź eksperta

Reklama

Możliwość wczesnego, czyli w wieku dziecięcym, przyjmowania Komunii św. zawdzięczamy papieżowi Piusowi X, który w ten sposób zrealizował swoje marzenie z dzieciństwa. Ten sam papież przywrócił praktykę codziennej Komunii św. Pius X, dzisiaj święty, wskazał, że zdolnymi do przystąpienia do stołu Pańskiego i karmienia się Ciałem Chrystusa są już dzieci w wieku rozeznania, które potrafią odróżnić Chleb eucharystyczny od tego zwykłego. Dyspozycje w zakresie wczesnej spowiedzi i Komunii św. zostały zawarte w dekrecie Świętej Kongregacji dla sakramentów świętych z 1910 r. Kodeks prawa kanonicznego precyzuje, że w przypadku niebezpieczeństwa śmierci dziecka wolno mu udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafi ono „odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego pokarmu i może z szacunkiem przyjąć Komunię Świętą”.

We wcześniejszych wyjaśnieniach na łamach Niedzieli wskazałem już na pewien indywidualny aspekt przyjmowania sakramentów i w tym wypadku należy właśnie w takiej optyce patrzeć na postawiony problem. Różne są stopnie dysfunkcji intelektualnych, czego konsekwencją jest różny poziom rozeznania u dzieci dotkniętych określonym zaburzeniem. Cały proces przygotowania powinien być ukierunkowany na zbadanie, czy rzeczywiście dziecko potrafi spełnić ten minimalny warunek – czyli odróżnić Chleb eucharystyczny od zwykłego pokarmu. Rodzice i opiekunowie ich zastępujący, a także proboszcz są odpowiedzialni za to przygotowanie, jeśli oczywiście dzieci osiągnęły używanie rozumu. Niewątpliwie przygotowanie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną powinno być specjalistyczne, musi uwzględniać ich wrażliwość, specyfikę oraz inne okoliczności. Należy także pamiętać, że w przypadku osób, które nie osiągnęły używania rozumu, Komunia św. nie jest konieczna do zbawienia.

2020-08-25 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wspólnota Taizé: cztery propozycje na rok 2015 - „Być solą ziemi"

[ TEMATY ]

wiara

życie

Taize

Maciej Biłas / photo on flickr

W przeddzień rozpoczęcia 37. Europejskiego Spotkania Młodych w Pradze Wspólnota z Taizé opublikowała cztery propozycje, jak „być solą ziemi”. Przypomniano ważność listu „Odnowić więzi solidarności” (2012-2015), którego treść ma towarzyszyć Wspólnocie do 16 sierpnia 2015 r., dziesiątej rocznicy przejścia Brata Rogera do życia wiecznego. W 2015 r. roku przypada 75. rocznica powstania Wspólnoty oraz 100. rocznica urodzin Brata Rogera.

Poniżej przedstawiamy cztery propozycje Wspólnoty z Taizé:

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę zniesienia dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

2021-06-11 14:47

[ TEMATY ]

episkopat

Msza św.

Konferencja Episkopatu Polski

Karol Porwich/Niedziela

Biskupi podjęli jednogłośną decyzję o zniesieniu dyspens od uczestnictwa w niedzielnej Mszy świętej oraz w święta nakazane. Dyspensy zostaną zniesione z dniem 20 czerwca br.

Biskupi zgromadzeni na 389. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski w Kalwarii Zebrzydowskiej zdecydowali, że 20 czerwca br. dyspensy zostaną zniesione jednocześnie we wszystkich diecezjach, w których do tej pory obowiązywały w związku z pandemią Covid-19.

CZYTAJ DALEJ

Bł. ks. Zygmunt Pisarski patronem miasta Krasnystaw

2021-06-13 16:19

Paweł Wysoki

Bł. ks. Zygmunt Pisarski został patronem miasta Krasnystaw. Uroczystości odbyły się 13 czerwca na rynku miejskim z udziałem m.in. abp. Stanisława Budzika, wicepremiera Jacka Sasina, burmistrza Roberta Kościuka, proboszczów i wiernych krasnostawskich parafii oraz przedstawicieli różnego szczebla władz, instytucji i służb mundurowych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję