Reklama

Wiara

Prawnik wyjaśnia

Upośledzenie umysłowe dziecka a Komunia św.

Niedziela Ogólnopolska 35/2020, str. 59

[ TEMATY ]

wiara

porady

Adobe.Stock

Pytanie czytelnika:
Na jakich warunkach dzieci chore intelektualnie powinny mieć I Komunię św.? Czy mają też jakieś przygotowania?

Odpowiedź eksperta

Reklama

Możliwość wczesnego, czyli w wieku dziecięcym, przyjmowania Komunii św. zawdzięczamy papieżowi Piusowi X, który w ten sposób zrealizował swoje marzenie z dzieciństwa. Ten sam papież przywrócił praktykę codziennej Komunii św. Pius X, dzisiaj święty, wskazał, że zdolnymi do przystąpienia do stołu Pańskiego i karmienia się Ciałem Chrystusa są już dzieci w wieku rozeznania, które potrafią odróżnić Chleb eucharystyczny od tego zwykłego. Dyspozycje w zakresie wczesnej spowiedzi i Komunii św. zostały zawarte w dekrecie Świętej Kongregacji dla sakramentów świętych z 1910 r. Kodeks prawa kanonicznego precyzuje, że w przypadku niebezpieczeństwa śmierci dziecka wolno mu udzielić Najświętszej Eucharystii, gdy potrafi ono „odróżnić Ciało Chrystusa od zwykłego pokarmu i może z szacunkiem przyjąć Komunię Świętą”.

We wcześniejszych wyjaśnieniach na łamach Niedzieli wskazałem już na pewien indywidualny aspekt przyjmowania sakramentów i w tym wypadku należy właśnie w takiej optyce patrzeć na postawiony problem. Różne są stopnie dysfunkcji intelektualnych, czego konsekwencją jest różny poziom rozeznania u dzieci dotkniętych określonym zaburzeniem. Cały proces przygotowania powinien być ukierunkowany na zbadanie, czy rzeczywiście dziecko potrafi spełnić ten minimalny warunek – czyli odróżnić Chleb eucharystyczny od zwykłego pokarmu. Rodzice i opiekunowie ich zastępujący, a także proboszcz są odpowiedzialni za to przygotowanie, jeśli oczywiście dzieci osiągnęły używanie rozumu. Niewątpliwie przygotowanie dzieci z niepełnosprawnością intelektualną powinno być specjalistyczne, musi uwzględniać ich wrażliwość, specyfikę oraz inne okoliczności. Należy także pamiętać, że w przypadku osób, które nie osiągnęły używania rozumu, Komunia św. nie jest konieczna do zbawienia.

2020-08-25 13:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka życia

Życie to nieustanna wędrówka. Na Jasną Górę można chodzić co roku, ale życie ziemskie więcej się nie powtórzy. Warto więc pytać siebie o jakość swojego dzisiaj.
Czy cele przybliżają mnie do upragnionej mety?

W sierpniu wszystkie polskie drogi prowadzą do Częstochowy. Młodzi, starsi, zdrowi, chorzy, na wózkach, w sandałach czy w adidasach (a nawet boso!) – mimo różnych niedogodności pokonują wyznaczoną trasę, dzielnie dążąc do celu.

CZYTAJ DALEJ

Spotkanie branży sakralnej po raz 22. w Targach Kielce!

2021-09-24 13:32

[ TEMATY ]

książka

targi

Kielce

SacroExpo

T.D.

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Stoisko na czas pandemii, czyli jak zadbać o czystość

Ofiaromaty, bezdotykowe kropielnice i szeroki wachlarz stuł i ornatów od najlepszych polskich producentów. To wszystko czekać będzie na gości XXII Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Od 27 do 29 września hale Targów Kielce wypełni wszystko to, co niezbędne w życiu kościoła.

Hale wystawiennicze Targów Kielce na trzy dni zamieniają się w miejsce spotkania

CZYTAJ DALEJ

USA: Proboszcz parafii odwiedzonej przez pierwszą damę RP: to wyróżnienie

2021-09-24 19:09

[ TEMATY ]

parafia

wizyta

Agata Kornhauser‑Duda

Nowy Jork

PAP

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda podczas wizyty w USA

Agata Kornhauser-Duda złożyła wizytę w polskiej parafii p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika na nowojorskim Manhattanie. Proboszcz 150-letniej parafii o. Karol Jarząbek w rozmowie z PAP nazwał wizytę pierwszej damy "wyróżnieniem".

W czasie czwartkowej wizyty w najstarszej rzymskokatolickiej polskiej parafii w archidiecezji Nowy Jork pierwsza dama RP przekazała parafii polską flagę wraz z listem gratulacyjnym od prezydenta Andrzeja Dudy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję