Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Kiernikowski odwiedził osadzonych w Zakładzie Karnym

Wielki Poniedziałek jest w diecezji legnickiej przeżywany jako dzień spotkania biskupów z osadzonymi w Zakładzie Karnym. W bieżącym roku swoją wizytę pasterską w ośrodku w Zarębie koło Lubania złożył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

[ TEMATY ]

więzienie

bp Józef Zawitkowski

Graziako

To pierwsza wizyta bp. Kiernikowskiego w jedynym na terenie diecezji Zakładzie Karnym. Wcześniej odwiedzał już Zakład Karny w swojej poprzedniej diecezji siedleckiej, a na terenie diecezji legnickiej odwiedził do tej pory Areszty Śledcze w Lubaniu i Jeleniej Górze. Dziś miał okazję zapoznać się z charakterem działalności tego miejsca podczas spotkania z dyrekcją i pracownikami ośrodka.

Podczas Mszy św. w więziennej kaplicy bp Kiernikowski życzył osadzonym, by bogactwo Bożego życia było w każdym z nich. - Czasem interesuje nas zupełnie co innego. Dlatego w liturgii stajemy przed Bogiem jako ludzie uznający swój grzech - cokolwiek by to było - i chcący się otworzyć na dar Boga, który się objawia w Jezusie Chrystusie. Objawia się w swoim Synu, odrzuconym, skazanym, na którym wykonano wyrok, a który to wszystko przyjął dobrowolnie ze względu na każdego z nas, aby nam pokazać, że jest to jedyna droga powrotu do Boga. Jeśli to uznamy, to potrafimy żyć lepiej – mówił bp Kiernikowski.

Reklama

Podczas odwiedzin Zakładu Karnego biskup legnicki pobłogosławił też prace remontowe wykonane na oddziale szpitalnym. Nie zabrakło też osobistych rozmów z więźniami. Osadzeni zrewanżowali się za to spotkanie występem artystycznym. Wręczyli także biskupowi obraz namalowany przez jednego z osadzonych, przedstawiający scenę ofiary przez Abrahama swego syna Izaaka.

- Jest to bardzo ważny odcinek pracy duszpasterskiej Kościoła - podsumował swoją wizytę w Zakładzie Karnym bp Kiernikowski. Jego zdaniem wykluczenie, jakim jest pobyt w Zakładzie Karnym „to swoisty trąd duchowy i każda społeczność przed tym się broni”. - Ale Jezus pozwalał przychodzić trędowatym do siebie, stąd i Kościół w mocy Chrystusa idzie do ludzi, którzy z jakiegoś powodu weszli w konflikt z prawem i są odizolowani – powiedział hierarcha.

„Trzeba naszego głębokiego przeświadczenia, że te osoby w jakiś sposób doświadczone i odizolowane, są nośnikami nie tylko ich osobistych win, ale i tego, co złe jest w społeczności. Dlatego spojrzenie Kościoła jest takie, żeby nie napiętnować, lecz jak najwięcej pomagać. Cieszę się z tego, co widzę i co mi zaprezentowano. Jest wielka troska o to, aby tych osadzonych objąć pomocą, aby nie tylko przeżyli tutaj ten czas, ale by mogli wrócić do społeczności, mając w sobie gotowość ponownego zintegrowania się z nią. Z uznaniem patrzę na pracę wszystkich tu osób” – przyznał bp Kiernikowski.

Oficer prasowy Zakładu Karnego w Zarębie mjr Ryszard Leszczyński poinformował, że ośrodek jest miejscem odbywania wyroków dla prawie 400 osadzonych. W większości są to mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Skala wyroków jest rozległa - od kilku miesięcy do 25 lat pozbawienia wolności.

2015-03-30 18:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Asia Bibi wybaczyła tym, którzy ją skrzywdzili

[ TEMATY ]

więzienie

Asia Bibi

www.christiansinpaan.com

Już dziewiąty Wielki Tydzień przeżywa w więzieniu pakistańska chrześcijanka i matka rodziny Asia Bibi. W czerwcu 2009 fałszywie oskarżono ją o bluźnierstwo przeciwko Mahometowi. Jej prawnicy liczyli, że jeszcze przed Wielkanocą odbędzie się rozprawa sądowa, decydująca o jej ewentualnym uwolnieniu. Niestety pod naciskiem islamskich fundamentalistów Sąd Najwyższy cały czas zwleka z wyznaczeniem daty rozprawy.

Joseph Nadeem z „Renaissance Education Foundation”, która wspiera naukę dzieci mężnej kobiety i który odwiedził ją ostatnio w więzieniu, podkreśla, że Wielki Tydzień przeżywa, skupiając się całkowicie na przebaczeniu. „Wybaczam wszystkim tym, którzy mnie skrzywdzili. Przecież Jezus także wszystkim przebaczył” – powtarza Pakistanka, która w tych dniach szczególnie dużo modli się na różańcu otrzymanym od papieża Franciszka.

CZYTAJ DALEJ

Rosja: Cały świat włączył się w nawracanie Syberii

2021-07-23 08:01

[ TEMATY ]

Rosja

Syberia

Karol Porwich

Praca duchownych katolickich na Syberii to praca misyjna, w swojej działalności współpracują z innymi wyznaniami, a wierni i duchowni katoliccy w tym miejscu świata to mieszanka narodowości – mówi PAP proboszcz katedry w Irkucku o. Włodzimierz Siek.

Proboszcz katedry jest zarazem wikariuszem generalnym diecezji św. Józefa – największej terytorialnie diecezji rzymskokatolickiej na świecie. Obejmuje ona obszar blisko 10 mln km2. „Na tak rozległym terenie mamy pięć dekanatów” – mówi o. Siek, ale zastrzega, że dane te są umowne. W diecezji są bowiem dekanaty mające tylko trzy parafie, zamiast pięciu. Parafie istnieją w większych miastach, poza nimi pod opieką duchownych są mniejsze „punkty dojazdowe”.

CZYTAJ DALEJ

Niedziela dla zdrowia

2021-07-23 15:19

[ TEMATY ]

zdrowie

profilaktyka

parafia św. Marii Magdaleny

Działoszyn

Gerd Altmann/Pixabay 

25 lipca o godz. 15.30 na placu przed kościołem św. Marii Magdaleny w Działoszynie rozpocznie się „Niedziela dla zdrowia”.

Zainteresowani będą mogli bezpłatnie skorzystać z przesiewowych badań profilaktycznych i zbadać cukier, ciśnienie oraz cholesterol. Fizjoterapeuci ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu będą wykonywać spirometrię oraz badać palaczy na zawartość substancji szkodliwych w wydychanym powietrzu. Przy pomocy skoliometru i podoskopu specjaliści zadbają o diagnostykę wad postawy u dzieci. Pod okiem ratowników będzie można sprawdzić swoje umiejętności w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej. Na stoisku Łódzkiego Centrum Dawców Szpiku będzie można zarejestrować się jako dawca szpiku. Na wydarzenie przyjedzie również ambulans – mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19. Będzie można skorzystać ze szczepienia bez wcześniejszej rejestracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję