Reklama

Niedziela Legnicka

Bp Kiernikowski odwiedził osadzonych w Zakładzie Karnym

Wielki Poniedziałek jest w diecezji legnickiej przeżywany jako dzień spotkania biskupów z osadzonymi w Zakładzie Karnym. W bieżącym roku swoją wizytę pasterską w ośrodku w Zarębie koło Lubania złożył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski.

[ TEMATY ]

więzienie

bp Józef Zawitkowski

Graziako

To pierwsza wizyta bp. Kiernikowskiego w jedynym na terenie diecezji Zakładzie Karnym. Wcześniej odwiedzał już Zakład Karny w swojej poprzedniej diecezji siedleckiej, a na terenie diecezji legnickiej odwiedził do tej pory Areszty Śledcze w Lubaniu i Jeleniej Górze. Dziś miał okazję zapoznać się z charakterem działalności tego miejsca podczas spotkania z dyrekcją i pracownikami ośrodka.

Podczas Mszy św. w więziennej kaplicy bp Kiernikowski życzył osadzonym, by bogactwo Bożego życia było w każdym z nich. - Czasem interesuje nas zupełnie co innego. Dlatego w liturgii stajemy przed Bogiem jako ludzie uznający swój grzech - cokolwiek by to było - i chcący się otworzyć na dar Boga, który się objawia w Jezusie Chrystusie. Objawia się w swoim Synu, odrzuconym, skazanym, na którym wykonano wyrok, a który to wszystko przyjął dobrowolnie ze względu na każdego z nas, aby nam pokazać, że jest to jedyna droga powrotu do Boga. Jeśli to uznamy, to potrafimy żyć lepiej – mówił bp Kiernikowski.

Podczas odwiedzin Zakładu Karnego biskup legnicki pobłogosławił też prace remontowe wykonane na oddziale szpitalnym. Nie zabrakło też osobistych rozmów z więźniami. Osadzeni zrewanżowali się za to spotkanie występem artystycznym. Wręczyli także biskupowi obraz namalowany przez jednego z osadzonych, przedstawiający scenę ofiary przez Abrahama swego syna Izaaka.

Reklama

- Jest to bardzo ważny odcinek pracy duszpasterskiej Kościoła - podsumował swoją wizytę w Zakładzie Karnym bp Kiernikowski. Jego zdaniem wykluczenie, jakim jest pobyt w Zakładzie Karnym „to swoisty trąd duchowy i każda społeczność przed tym się broni”. - Ale Jezus pozwalał przychodzić trędowatym do siebie, stąd i Kościół w mocy Chrystusa idzie do ludzi, którzy z jakiegoś powodu weszli w konflikt z prawem i są odizolowani – powiedział hierarcha.

„Trzeba naszego głębokiego przeświadczenia, że te osoby w jakiś sposób doświadczone i odizolowane, są nośnikami nie tylko ich osobistych win, ale i tego, co złe jest w społeczności. Dlatego spojrzenie Kościoła jest takie, żeby nie napiętnować, lecz jak najwięcej pomagać. Cieszę się z tego, co widzę i co mi zaprezentowano. Jest wielka troska o to, aby tych osadzonych objąć pomocą, aby nie tylko przeżyli tutaj ten czas, ale by mogli wrócić do społeczności, mając w sobie gotowość ponownego zintegrowania się z nią. Z uznaniem patrzę na pracę wszystkich tu osób” – przyznał bp Kiernikowski.

Oficer prasowy Zakładu Karnego w Zarębie mjr Ryszard Leszczyński poinformował, że ośrodek jest miejscem odbywania wyroków dla prawie 400 osadzonych. W większości są to mieszkańcy Dolnego Śląska i Opolszczyzny. Skala wyroków jest rozległa - od kilku miesięcy do 25 lat pozbawienia wolności.

2015-03-30 18:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pilnował Bożych i polskich spraw

Słowami: „Kochani moi!” bp Józef Zawitkowski rozpoczynał każde swoje kazanie, bo jak dobre ojczysko kochał wszystkich. Był obrońcą wiary i tradycji, miłośnikiem Kościoła i ojczyzny, człowiekiem wielkiej empatii i wyjątkowej wrażliwości, poetą, genialnym kaznodzieją oraz wieloletnim publicystą Niedzieli.

Odszedł do Pana w burzliwym czasie, gdy na ulice polskich miast wyległy grupy ludzi sprzeciwiających się wszystkiemu, co Polskę stanowi, wszystkiemu, co tak bardzo kochał i bronił z całych sił do końca swoich dni. Gdy buntownicy brutalnie wtargnęli nawet do kościołów i zaczęli szargać świętości, jego biskupie i ojcowskie serce tego już nie wytrzymało...

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: Kościół musi być blisko ludzi, blisko ich spraw

2022-09-26 18:25

[ TEMATY ]

abp Wojciech Polak

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Kościół nie może ograniczać się do samego siebie. Musi iść odważnie i dawać świadectwo, musi być blisko ludzi i ich codziennych spraw, blisko trosk i radości, cierpień i nadziei” – powiedział w Damasławku (archidiecezja gnieźnieńska) Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Metropolita gnieźnieński wspólnie z miejscową wspólnotą dziękował w niedzielę 25 września za stulecie damasławskiej parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. W homilii, przywołując nauczanie papieża Franciszka, kilkakrotnie podkreślił wspólnotowy wymiar parafii, która by nie stać się „strukturą ociężałą i zamkniętą w sobie, odseparowaną od ludzi i skupioną na wybranej grupie zapatrzonych w siebie osób” musi stale się odnawiać, otwierać i być blisko ludzi i ich spraw.

CZYTAJ DALEJ

Bo rodzina jest okej!

2022-09-27 00:21

Archiwum MFS

Razem z rodzicami w marszu uczestniczyło dużo dzieci

Razem z rodzicami w  marszu uczestniczyło dużo dzieci

    Po raz ósmy ulicami Krakowa przeszli uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny.

    Tym razem cykliczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Dziecko w sercu Krakowa". Uczestniczący w pochodzie zebrali się w niedzielne południe, 24 września przy pomniku Grunwaldzkim, na pl. Matejki. Szło wiele rodzin z dziećmi w różnym wieku, ponadto studenci, uczniowie, przedstawiciele środowisk katolickich, prawicowych i patriotycznych. W tym gronie można było zauważyć Barbarę Nowak – małopolską kurator oświaty oraz dr. Bawera Aondo-Akaa – znanego nie tylko w Krakowie teologa i działacza ruchu obrońców życia. Uczestnicy nieśli transparenty i skandowali hasła nawołujące do obrony ludzkiego życia oraz ochrony chrześcijańskich wartości, np: „Hej, hej, hej! Rodzice są okej!, „Hej, hej, hej! Rodzina jest okej!”, „Wiem co obiecuję, gdy wierność ślubuję”., „Politycy, czy słyszycie?! Brońcie dzieci, brońcie życie!”, „W naszym kraju od stuleci, każdy Polak chroni dzieci”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję