Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Patron na czas pandemii

Msza św. odpustowa w Dolinie św. Rocha w niedzielę po święcie Matki Bożej Zielnej stała się już tradycją. W tym roku uroczystości odbyły się 16 sierpnia.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 35/2020, str. IV

[ TEMATY ]

odpust

św. Roch

Ewa Monastyrska

W Dolinie św. Rocha

W Dolinie św. Rocha

Wierni z całej Polski od wielu lat gromadzą się w Krasnobrodzie, by tam, w świątyni zbudowanej z drzew i pod sklepieniem nieba modlić się za wstawiennictwem św. Rocha – patrona od epidemii.

Wielu pielgrzymów przybywa do tego miejsca każdego roku. Jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie, a całe rodziny przybywają w ten dzień do rezerwatu św. Rocha od lat. Są i tacy, którzy mieli szansę być w tym miejscu po raz pierwszy. – To jest dla mnie coś nowego. Klimat w lesie jest niezwykły. Podziwiam to. W tej naturze czuć Pana Boga – mówiła ze wzruszeniem Krystyna Misa.

Dar Bożej łaski

Reklama

Pielgrzymujący do kaplicy św. Rocha pątnicy przynosili ze sobą liczne intencje. Mówiły o tym nade wszystko silnie splecione palce ułożone do modlitwy, a także oczy wypełnione łzami, wpatrujące się w Najświętszy Sakrament. Ewangelia tego dnia przybliżyła postać kobiety kananejskiej, której prośby spotykają się z milczeniem Chrystusa. – Nie znamy jej imienia, wiemy, że była poganką. Zwraca się do Jezusa z prośbą o uwolnienie od złego ducha jej córki. A Jezus milczy. Ona jednak nie przestaje wołać. Zbolały człowiek ma własny język, którym wyraża ból i szuka pomocy. Na milczenie Jezusa, a potem na Jego wyraźną odmowę kobieta odpowiada upadając przed Nim. Jest to postawa adoracji. Ta kananejska kobieta na brak odpowiedzi ze strony Boga potrafi odpowiedzieć adoracją. Adoruje milczenie Boga. Pan Jezus nie od razu odpowiada na prośby matki. W tej sytuacji łatwo zamienić słowa prośby na słowa buntu przeciw, jak się wydaje, nieczułemu Bogu – tłumaczył Ewangelię ks. prof. Marian Pokrywka. Ksiądz profesor zauważył, że wielokrotnie odnosimy wrażenie, że Bóg nie słyszy naszych próśb. Dlaczego w takim razie Stwórca nie odpowiada na wołanie swojego stworzenia? Czy nie dba o nie? – Pan Bóg nie jest automatem, do którego wrzuca się intencję, a wylatuje załatwiona sprawa. Bóg nie obiecał nam, że będziemy zawsze zdrowi i szczęśliwi, ale obiecał nam nasze zbawienie i będzie robił wszystko, byśmy je osiągnęli. W taki sposób wysłuchuje naszych modlitw. Wszystko, co od Boga jest łaską. Bóg mówi także trudem, cierpieniem, a niekiedy również milczeniem. To nie znaczy, że mamy Boga nie prosić, ale trzeba, byśmy Jemu zostawili wolną rękę, bo wszystko, co od Niego pochodzi jest łaską. Tak też postępował św. Roch – wyjaśnił ks. prof. Marian Pokrywka. Milczenie Boga może być pewnego rodzaju elementem wychowawczym, który ma nam pokazać, co tak naprawdę jest ważne. Kaznodzieja cytując C.K. Norwida podkreślił, że każda modlitwa wypowiadana z miłością zostaje wysłuchana.

Wstawiennictwo patrona

W tym roku obecność wiernych przy kaplicy św. Rocha miała jednak wymiar szczególny. Święty ten jest powszechnie uznawany za patrona na czasy pandemii. Szerzący się w Polsce i na świecie koronawirus napełnia wiele osób niepokojem. Jak podkreślił to kustosz krasnobrodzkiego sanktuarium, św. Roch to wyjątkowy święty na obecne czasy. – Ten święty Francuz, który opiekował się chorymi na dżumę, który sam wiele wycierpiał posądzony niesłusznie o szpiegostwo i zmarł w więzieniu w ogromnych cierpieniach, jak podaje tradycja jest szczególnym patronem od chorób zaraźliwych, różnego rodzaju epidemii. W jego celi miał zostać napis lub bezpośrednie podanie przed śmiercią, że każdy kto pobożnie zwróci się do niego z modlitwą będzie wolny od choroby. Jak najbardziej jest to święty na nasze czasy – zaznaczył ks. prał. Eugeniusz Derdziuk.

Bóg nie obiecał nam, że będziemy zawsze zdrowi i szczęśliwi,ale obiecał nam nasze zbawienie i będzie robił wszystko, byśmy je osiągnęli.

Podziel się cytatem

Zdrowie duszy

Podczas homilii ks. prof. Marian Pokrywka zauważył, że najczęściej modlitwy dotyczące uzdrowienia odnoszą się do zdrowia fizycznego. Bardziej jednak potrzeba nam dziś uzdrowienia duchowego. – Niech wśród intencji naszych nie zabraknie próśb o większą wiarę, także wtedy, gdy milczy Bóg. Niech nie prowadzi to do buntu, lecz do adoracji. Niech nie zabraknie próśb o większą ufność, że Bóg nas widzi, słyszy i daje o wiele więcej, niż o to prosimy. Niech wśród nich nie zabraknie prośby o odwagę publicznego wyznania, tak, jak to uczyniła kobieta kananejska, że to Jezus jest jedynym Panem i zbawicielem człowieka – podkreślił kaznodzieja. Ks. prof. Marian Pokrywka przestrzegał także przed przyjmowaniem celebryckiego świata bez wartości i bezideowości, zaznaczając jednocześnie, że współczesny świat potrzebuje ludzi z twarzą i wartościami. Ludzi, którzy nie zwracają uwagi na to, jaką cenę muszą za to zapłacić. – Tacy ludzie naprawdę żyją, nawet gdy już nie ma ich z nami – podsumował ks. Marian Pokrywka.

Czy po uroczystości w Dolinie św. Rocha pandemia zatrzyma swój bieg? To wie jedynie sam Bóg. Pewne jest jednak to, że wierni wyjechali z tego miejsca pełni ufności w dobroć Boga i wiary, że przecież nas słyszy i chce dla nas lepiej, niż my sami.

2020-08-25 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papieski odpust

Niedziela lubelska 11/2017, str. 3

[ TEMATY ]

odpust

kanonicy

Tadeusz Boniecki

Instalacji nowych kanoników, od lewej ks. Andrzeja Sternika i ks. Andrzeja Majchrzaka, dokonał bp Artur Miziński

Instalacji nowych kanoników, od lewej ks. Andrzeja Sternika
i ks. Andrzeja Majchrzaka, dokonał bp Artur Miziński

W święto Katedry św. Piotra 22 lutego w bazylice pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe. Podczas Eucharystii sprawowanej pod przewodnictwem bp. Artura Mizińskiego, sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski, miał miejsce obrzęd instalacji nowych kanoników gremialnych Kapituły Kolegiackiej. Do tego grona dołączyli ks. Andrzej Sternik, proboszcz parafii Mariackiej i dziekan dekanatu Chełm-Wschód, oraz ks. Andrzej Majchrzak, proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już jutro XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Inauguracja nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu

2021-09-24 17:21

kl. Łukasz Ziemba

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

ks. Konrad Dyrda otwiera nowy rok akademicki

Abp Adam Szal przewodniczył 24 września Mszy św. na inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Metropolita przemyski podkreślił, że będzie to czas poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „co ludzie mówią o Jezusie”. – Ale też Chrystus postawi nam pytanie: „Co ty mówisz o Chrystusie?” – powiedział. W seminarium w Przemyślu formację rozpoczęło 47 kleryków, w tym 10 na pierwszym roku.

W swojej homilii abp Szal dużo miejsca poświęcił drodze kleryckiej bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, dla którego – jak stwierdził kaznodzieja – seminarium było miejscem, gdzie przygotowywał się do odpowiedzi na pytania Jezusa: „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego i za kogo ty mnie uważasz?”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję