Reklama

Niedziela Legnicka

Złoty jubileusz parafii

W niedzielę 16 sierpnia, par. Wniebowzięcia NMP w Wojanowie obchodziła swoje święto. Czczono 50-lecie jej istnienia a także odbywała się wizytacja kanoniczna, odpust oraz udzielenie sakramentu bierzmowania. Uroczystości przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski.

Niedziela legnicka 36/2020, str. I

[ TEMATY ]

bierzmowanie

Jubileusz parafii

50 lecie

Ks. Piotr Nowosielski

Biskup legnicki z młodzieżą, która przyjęła sakrament bierzmowania

Biskup legnicki z młodzieżą, która przyjęła sakrament bierzmowania

Uczestników uroczystości powitał proboszcz parafii, ks. Andrzej Spelak. W powitaniu zawarł informacje sprawozdawcze, związane z działalnością parafii, które przedstawia się zwyczajowo wizytującemu parafię biskupowi.

Przypomniał, że początki parafii były trudne, m.in. ze względu na brak zgody ówczesnego Urzędu ds. Wyznań na jej utworzenie i nominację ks. Stanisława Pagieły na pierwszego proboszcza. Ostatecznie parafia została erygowana w 1970 r., a ks. kan. Stanisław Pagieła otrzymał nominację na proboszcza pięć lat później.

Wspominając o pracach podjętych w kościele parafialnym, stwierdził, że w wyniku prac konserwatorskich, trzeba będzie przesunąć datowanie powstania kościoła na wcześniejsze. Dotąd sądzono, że ma on swoją 700-letnią historię – i taki jubileusz niedawno obchodzono. Tymczasem odkryte freski, czy ślady murowań wskazują na to, że powstał on o wiele wcześniej.

O udzielenie sakramentu bierzmowania młodzieży poprosili biskupa rodzice kandydatów.

– Eucharystia jest Tajemnicą wiary. Gromadzimy się w imię Jezusa Chrystusa, także pod znakiem Maryi, o której dzisiejsza liturgia będzie nam mówiła. Trzeba, żebyśmy jako wspólnota parafialna, większa czy mniejsza, ale złożona z ludzi świadomych, przeżywali nasze życie, w tych okolicznościach, w jakich jesteśmy, jako życie przeniknięte duchem Jezusa Chrystusa, którego wzorem jest zawsze Maryja – mówił do uczestników uroczystości ksiądz biskup. – Każda wspólnota parafialna, jest ważna, jeśli niesie w sobie tajemnicę – jako wspólnota i jako poszczególne osoby – tajemnicę związku z Jezusem Chrystusem. I oto w modlitwie prosimy, żeby parafia jako wspólnota, była przeniknięta duchem Jezusa Chrystusa. O to prosimy szczególnie dla tych, którzy przyjmą dziś sakrament bierzmowania, żebyście naznaczeni mocą Ducha Świętego, umieli być świadkami w całym waszym życiu, w które wchodzicie – dodał.

Reklama

Kościół obchodził niedawno 700-lecie istnienia, ale ostatnie badania dowodzą, że powstał on o wiele wcześniej.

Podziel się cytatem

Po uroczystościach w kościele, w godzinach popołudniowych miał miejsce jeszcze jeden moment ważny w życiu parafii, a mianowicie poświęcenie przez księdza biskupa placu pod budowę nowej kaplicy, na Osiedlu Łomnickim, gdyż obecnie, liturgia sprawowana jest w pomieszczeniu tymczasowym.

Do parafii przynależy również kościół filialny pw. Matki Boskiej Jasnogórskiej Uzdrowienia Chorych w Dąbrowicy, który w 2007 r. ówczesny biskup diecezjalny, Stefan Cichy ustanowił lokalnym sanktuarium maryjnym.

2020-09-02 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sakrament z papieskim akcentem

Niedziela bielsko-żywiecka 14/2013, str. 1

[ TEMATY ]

relikwie

bierzmowanie

PB

Relikwie zainstalowano w relikwiarzu w kształcie herbu Jana Pawła II

Relikwie zainstalowano w relikwiarzu w kształcie herbu Jana Pawła II

Biskup w homilii wprowadził uczestników uroczystości w duchowy klimat Triduum Paschalnego, sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej i istoty kultu relikwii. Zwrócił uwagę, że w mentalności wielu wiernych utrwalił się wzorzec Mistrza dokonującego dzieła zbawienia przez krzyż; tymczasem wyznanie wiary daje nam możliwość spojrzenia z zupełnie innej perspektywy na narzędzie Chrystusowej męki. - Otóż, wszystkie artykuły wiary poprzedzające czas cierpienia, męki i śmierci Jezusa zostały wyrażone w czynnej formie czasownika. Oznacza to, że Jezus Chrystus jest podmiotem tych działań, On je czyni (począł się z Ducha Świętego; narodził się z Maryi Panny, zmartwychwstał dnia trzeciego, wstąpił do nieba i siedzi po prawicy Ojca). Natomiast artykuły wiary dotyczące wydarzeń pasyjnych są wyrażone w biernej formie czasownika (został umęczony, cierniem ukoronowany, ukrzyżowany, pogrzebany). Tego Jezus nie uczynił, ale pozwolił, aby ludzie to uczynili wobec Niego. Ta Jego zgoda jest wyrazem bezgranicznej miłości, bo chciał, aby ludzie zrealizowali to, co wobec Niego zamierzali uczynić. Z miłości przyjął postawę totalnego posłuszeństwa wobec dramatu, który ludzkość Mu zgotowała. Dzieło zbawienia dokonało się zatem przez miłość, a krzyż jest tej miłości znakiem i bezdyskusyjnym dowodem - wyjaśniał bp Greger. Odniósł się on także do radosnego wydarzenia przyjęcia przez parafię relikwii bł. Jana Pawła II.

CZYTAJ DALEJ

Maria czy Maryja?

Którym imieniem powinniśmy zwracać się do Matki Bożej? Która forma jest poprawna? – pyta czytelnik.

Naszą miłość do Matki Bożej i cześć dla Niej wyrażamy modlitwą, pieśnią, a przede wszystkim naśladowaniem Jej w wierze i zaufaniu Bogu. Myślę, że jeszcze bliższa staje się nam Matka Najświętsza dzięki zgłębianiu mariologii, a więc tego, czego uczy nas Kościół o Matce Chrystusa. W tym wszystkim ważne jest, abyśmy poprawnie mówili o Maryi. Przede wszystkim w sensie teologicznym, ale co też ważne – i językowym. Pytania zadane wyżej często pojawiają się w rozmowach tych, którzy przyzywają orędownictwa Matki Bożej. Czy w naszych modlitwach, np. wypowiadając słowa Pozdrowienia Anielskiego, powinniśmy zwracać się do Bożej Rodzicielki: „Mario” czy „Maryjo”?

CZYTAJ DALEJ

Bielawa/Nowa Ruda. Zaśpiewali Niepokalanej – Akatyst

2022-12-09 10:55

[ TEMATY ]

Bielawa

Akatyst

Nowa Ruda

Akatyst ku czci Bogurodzicy

Marek Krukowski

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

Nabożeństwu w Nowej Rudzie przewodniczył ks. wikariusz Michał Pietraszek

W przeddzień uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP w chórzyści, soliści, a wśród nich kapłani odśpiewali wyjątkowy hymn ku czci Bogarodzicy.

W parafii Św. Mikołaja w Nowej Rudzie do wspólnego śpiewu, diakonię modlitwy Ruchu Światło-Życie i parafialny Chór Cantate Domino, zmobilizował ks. Michał Pietraszek, który jako jeden z solistów przewodniczył maryjnemu nabożeństwu. Śpiewom towarzyszyło czytanie słowa Bożego oraz okadzenie świątyni. Po nabożeństwie odbył się pokaz ikon autorstwa Lili Bojnowskiej ze Świdnicy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję