Kard. Dziwisz zaprosił kapłanów na Wielki Czwartek do Łagiewnik
Kard. Stanisław Dziwisz zaprosił kapłanów na wspólne koncelebrowanie uroczystej Mszy Krzyżma, która odbędzie się w Wielki Czwartek o godz. 10:00 w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. „Wielki Czwartek to dzień wdzięczności Jezusowi Chrystusowi, Jedynemu i Najwyższemu Kapłanowi za sakrament kapłaństwa” – napisał w liście do księży metropolita krakowski.
Hierarcha podkreślił, że w tym dniu kapłani powinni dziękować za dar powołania i pokornie odnowić kapłańskie przyrzeczenia. „W Roku Życia Konsekrowanego, chcemy także dziękować za dar takiej posługi w Kościele i prosić o nowe i święte powołania kapłańskie i zakonne w Archidiecezji Krakowskiej” – kontynuował. Specjalne słowa zachęty skierował także do Jubilatów, przeżywających w 2015 roku złoty lub srebrny jubileusz święceń kapłańskich.
Metropolita zaakcentował, że tegoroczny Wielki Czwartek będzie wyrazem wdzięczności za kanonizację Jana Pawła II, papieża rodziny. „Obejmiemy modlitwą małżeństwa i rodziny w Archidiecezji Krakowskiej, w oczekiwaniu na XIV Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów, którego tematem będzie: ‘Powołanie i misja rodziny w Kościele i w świecie współczesnym’” – zaznaczył w swoim zaproszeniu.
Kardynał wskazał, że podczas uroczystości zebrani będą zawierzać Bożemu Miłosierdziu także wszelkie działania modlitewne i organizacyjne przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
Purpurat oprócz kapłanów zaprosił także ministrantów, lektorów, schole, członków Ruchu Światło-Życie, młodzież archidiecezji, przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń oraz wiernych świeckich. „Niech ten dzień stanie się prawdziwie dniem modlitwy za kapłanów i o nowych kapłanów w Kościele Krakowskim” – zaapelował na zakończenie kard. Stanisław Dziwisz.
Szósta niedziela Wielkiego Postu nazywana jest Niedzielą Palmową, inaczej Niedzielą Męki Pańskiej. Rozpoczyna ona najważniejszy i najbardziej uroczysty okres w roku liturgicznym - Wielki Tydzień.
Liturgia Kościoła wspomina tego dnia uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, o którym mówią wszyscy czterej Ewangeliści. Uroczyste Msze św. rozpoczynają się od obrzędu poświęcenia palm i procesji do kościoła. Zwyczaj święcenia palm pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej. To właśnie Kościół w Jerozolimie starał się bardzo dokładnie powtarzać wydarzenia z życia Pana Jezusa. W IV w. istniała już procesja z Betanii do Jerozolimy, co poświadcza Egeria (chrześcijańska pątniczka pochodzenia galijskiego lub hiszpańskiego). Autorka tekstu znanego jako Itinerarium Egeriae lub Peregrinatio Aetheriae ad loca sancta. Według jej wspomnień w Niedzielę Palmową patriarcha otoczony tłumem ludzi wsiadał na osiołka i wjeżdżał na nim do Świętego Miasta, zaś zgromadzeni wierni, witając go z radością, ścielili przed nim swoje płaszcze i palmy. Następnie wszyscy udawali się do bazyliki Zmartwychwstania (Anastasis), gdzie sprawowano uroczystą liturgię. Procesja ta rozpowszechniła się w całym Kościele. W Rzymie szósta niedziela Przygotowania Paschalnego początkowo była obchodzona wyłącznie jako Niedziela Męki Pańskiej, podczas której uroczyście śpiewano Pasję. Dopiero w IX w. do liturgii rzymskiej wszedł jerozolimski zwyczaj urządzenia procesji upamiętniającej wjazd Pana Jezusa do Jeruzalem. Z czasem jednak obie te tradycje połączyły się, dając liturgii Niedzieli Palmowej podwójny charakter (wjazd i pasja). Jednak w różnych Kościołach lokalnych procesje te przybierały rozmaite formy, np. biskup szedł pieszo lub jechał na oślęciu, niesiono ozdobiony palmami krzyż, księgę Ewangelii, a nawet i Najświętszy Sakrament. Pierwszą udokumentowaną wzmiankę o procesji w Niedzielę Palmową przekazuje nam Teodulf z Orleanu (+ 821). Niektóre przekazy podają też, że tego dnia biskupom przysługiwało prawo uwalniania więźniów.
Dyrektor Radia Maryja o. Tadeusz Rydzyk CSsR złożył zeznania w Prokuraturze Regionalnej w Rzeszowie w sprawie dotyczącej Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II. Redemptorysta został przesłuchany w charakterze świadka. „Wszystko przebiegało merytorycznie i z kulturą – za to dziękujemy. Należy rozmawiać, a w tym dialogu niech liczy się argument prawdy i dobra wspólnego” – mówił Dyrektor Radia Maryja.
O. Tadeusz Rydzyk CSsR został wezwany do Prokuratury Regionalnej w Rzeszowie na przesłuchanie w charakterze świadka w sprawie dotyczącej finansowania budowy Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II w Toruniu. Przesłuchanie rozpoczęło się o godz. 13.00.
Bp Krzysztof Włodarczyk spotkał się z osadzonymi w Zakładzie Karnym w Potulicach. W jednej z sal znalazła się choinka, był opłatek, a podczas składania życzeń brzmiał wspólny śpiew kolęd.
Po raz pierwszy spotkanie odbywało się dosłownie za zamkniętymi kratami na oddziale terapeutycznym dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo. W jednej z sal znalazła się choinka, był opłatek, a podczas składania życzeń brzmiał wspólny śpiew kolęd.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.