Reklama

Niedziela Legnicka

Lekcja pamięci

Okolicznościowy koncert, zbiórka krwi, kwiaty pod pomnikiem i zapalone znicze na grobach zamordowanych – tak upamiętniono ofiary Zbrodni Lubińskiej.

Niedziela legnicka 38/2020, str. V

[ TEMATY ]

koncert

zbrodnia

Lubin

Monika Łukaszów

Homilię wygłosił ks. prał. Wiesław Migdał

Homilię wygłosił ks. prał. Wiesław Migdał

W drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, 38 lat temu, 31 sierpnia 1982 r., mieszkańcy Lubina zgromadzili się na rynku, na pokojowej manifestacji, by ułożyć krzyż z kwiatów i śpiewać pieśni patriotyczne. Milicja ostrzelała tłum petardami, gazem łzawiącym i ostrą amunicją. Od kul milicyjnych zginęło trzech robotników: Mieczysław Poźniak, Andrzej Trajkowski i Michał Adamowicz, a wielu zostało rannych.

Mieszkańcy miasta dokładnie pamiętają wydarzenia tamtych dni. Wielu z nich bowiem uczestniczyło w tej manifestacji i było naocznymi świadkami. Dlatego też, co roku ostatni dzień wakacji ma wyjątkowe znaczenie. Podobnie jak w latach ubiegłych, również i w tym roku oddali hołd zamordowanym w czasie Zbrodni Lubińskiej.

Reklama

W parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie, została odprawiona uroczysta Msza św. w intencji ofiar tamtych dramatycznych wydarzeń. Na wspólnej modlitwie spotkało się lubińskie duchowieństwo, rodziny ofiar, związkowcy oraz przedstawiciele władz samorządowych różnego szczebla.

Eucharystii przewodniczył miejscowy proboszcz ks. Paweł Bujak, homilię wygłosił ks. prał. Wiesław Migdał, emerytowany proboszcz lubińskiej parafii św. Maksymiliana Kolbe.

Po raz 38. obchodzono rocznicę Zbrodni Lubińskiej

– Gromadzimy się na Eucharystii, aby dziękować za to, co wydarzyło się 40 lat temu. Za powstanie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność. W Piśmie Świętym czytamy: „Jeżeli ziarno pszenicy wrzucone w ziemię nie obumrze, zostanie samo. Ale jeżeli obumrze przynosi plon obfity” (J 12, 24). Naród Polski od 1050 lat wrzuca w ziemię ziarno. Broni świętości i wartości, z których powstał. Broni wolności i tradycji naszych przodków – powiedział ks. Migdał.

Reklama

Kaznodzieja, przytaczając kolejne wydarzenia z historii, mówił o tym, jak ważna jest pamięć o tych tragicznych wydarzeniach i jakże ważne jest to, aby nasze dziedzictwo przekazywać młodemu pokoleniu.

– Jedność słowa i czynu charakteryzuje człowieka prawego, solidarnego. Tak było zawsze, tak jest i dziś. Solidarność jest wartością, którą muszą znać Polacy. Przeżywając 38. rocznicę Zbrodni Lubińskiej, cóż powiedzieć, oby się to nigdy nie powtórzyło. Oby nigdy więcej brat brata nie zabijał. To, co wydarzyło się 38 lat temu, niech będzie dla nas żałosną lekcją, o której nie wolno zapominać. Trzeba pamiętać. Dziękować za ofiarę wszystkich poległych w stanie wojennym. Dlatego niech ta lekcja będzie dla nas lekcją powagi i pamięci o zmarłych. Niech dobry Bóg tym wszystkim wynagrodzi, a nam da moc i siłę w trwaniu i bronieniu wolnej Ojczyzny codziennym życiem. Boże, błogosław Ojczyźnie naszej – powiedział ksiądz prałat.

Po Eucharystii uczestnicy przeszli pod Pomnik Pamięci Ofiar Lubina ‘82, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.

2020-09-16 11:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Skaldowie" koncertują w polskich parafiach w USA

[ TEMATY ]

emigracja

koncert

Ks. Cezary Chwilczyński

"Skaldowie" na zakończenie roku złotego jubileuszu (50-lecia działalności na polskiej scenie muzycznej) koncertują w polskich parafiach w USA.

CZYTAJ DALEJ

Papież: świat biegnie dwiema prędkościami - wytwarza bogactwo i nierówności

2021-03-01 14:08

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Copyright: Vatican Media

"Świat biegnie dwiema prędkościami; z jednej strony wytwarza bogactwo, a z drugiej nierówności" - powiedział papież Franciszek w poniedziałek podczas audiencji dla delegacji Franciszkańskiego Ośrodka Solidarności z Florencji.

W trakcie spotkania w Watykanie z przedstawicielami działającej od prawie 40 lat kościelnej organizacji wolontariatu papież podkreślił: "Kiedy stoimy w obliczu osoby ubogiej, jesteśmy wezwani do miłości, sprawiającej, że czuje się ona naszym bratem, naszą siostrą".

CZYTAJ DALEJ

Rektor KUL w Apelu Jasnogórskim: być nie tylko wykształconym, ale i mądrym powinno być celem katolickiej uczelni

2021-03-01 21:11

[ TEMATY ]

KUL

Apel Jasnogórski

Karol Porwich /Niedziela

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski poprowadził rozważania do Apelu Jasnogórskiego w Częstochowie. Nawiązał w nich do orędzia jakie skierował do przedstawicieli uczelni Jan Paweł II 6 czerwca 1979 roku, mówiąc o tym, że celem uniwersytetu jest wiedza, autentyczna mądrość.

Czym one się różnią, a w czym są do siebie podobne? - Wokół nich toczy się życie uniwersyteckie. Wiedza kojarzy się z gromadzeniem i zapamiętywaniem faktów, z postawą encyklopedysty. Mądrość wymaga logicznego myślenia, wprowadza ład umysłu, czyni z człowieka, który zdobył wiedzę, myśliciela – zauważa ks. prof. Mirosław Kalinowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję