Reklama

Ubezpieczenia dla rolników

Niedziela Ogólnopolska 40/2020, str. 30

Ten rok znów nie oszczędził Polaków – łagodna zima, wiosenna susza, latem upały, powodzie, gwałtowne burze.

Na takie zjawiska musimy być przygotowani. – Dotyczy to szczególnie rolników – zwraca uwagę Jarosław Bierecki, prezes Fundacji Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych (FWUW).

Reklama

– To oni w pierwszej kolejności odczuwają zmiany klimatyczne i muszą zadbać o bezpieczeństwo swoich gospodarstw i płodów rolnych.

Warto zacząć od ubezpieczenia.

Jak zmiany klimatyczne wpływają na kondycję rolnictwa?

Reklama

Jarosław Bierecki, prezes FWUW: Świadczą o tym same liczby dotyczące strat w ostatnich latach. Proszę spojrzeć choćby na dane z ubiegłego roku. Ministerstwo Rolnictwa podaje, że straty spowodowane tylko przez suszę oszacowano na 2 mld zł i dotyczyły one niemal 140 tys. gospodarstw na łącznej powierzchni 2 tys. ha upraw. Wpływ anomalii pogodowych na rolnictwo potwierdza także raport opublikowany przez Europejską Agencję Środowiska (EEA), który przewiduje, że zmiany klimatu mogą obniżyć wartość europejskiego rolnictwa o 16% do 2050 r. ze względu tylko na same susze i niekontrolowane powodzie.

Ten rok również nie jest łaskawy...

Tak. Bardzo łagodna zima, susza, potem powodzie i gwałtowne burze nie pozostawiają złudzeń. Dlatego tak ważne dla rolników jest posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia. Ta kwestia wciąż jednak nie jest traktowana priorytetowo. Rolnicy kupują obowiązkowe ubezpieczenie budynków w gospodarstwach, ale mniej niż połowa z nich ubezpiecza maszyny i sprzęt rolniczy, tylko 10% – uprawy rolne, a jedynie 5% – zwierzęta hodowlane. Niestety, bez ubezpieczenia rolnicy mogą liczyć jedynie na pomoc państwa, która i tak nie pokryje całych strat.

Należy jednak pamiętać, że składki ubezpieczeń dla rolników rosną. W związku z tym często wolą oni ryzykować niż pokrywać wysokie koszty polis.

Zgadza się, ale to także oznacza, że rolnicy mogą poszukać alternatywnych rozwiązań, jeżeli nie chcą się zgodzić na wysokie stawki komercyjnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dobrym rozwiązaniem jest oferta TUW-ów lub założenie własnego towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych, w którym jego członkowie, również rolnicy, mogą mieć duży wpływ na tworzenie oferty ubezpieczeniowej, w tym na jej zakres, a także cenę. Założenie własnego TUW-u dla grupy rolników nie jest zbyt skomplikowane, a przede wszystkim wcale nie musi przerastać ich możliwości finansowych. Zawsze mogą skorzystać z pomocy, jaką oferuje Fundacja Wspierania Ubezpieczeń Wzajemnych.

2020-09-30 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek podziękował Polakom za modlitewne wsparcie ostatniej pielgrzymki

2021-09-22 10:02

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Vatican News

Papież Franciszek

Papież Franciszek

Za modlitewne wsparcie swej pielgrzymki do Budapesztu i na Słowację podziękował papież Polakom podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i siły

2021-09-21 16:53

[ TEMATY ]

biskup

papież Franciszek

Bp Krzysztof Włodarczyk

Karol Porwich/Niedziela

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

„Oddaję dla diecezji bydgoskiej swoje serce, talenty, charyzmaty i wszystkie siły. Chcę służyć całym sobą” – powiedział w rozmowie biskup nominat Krzysztof Włodarczyk.

O woli Ojca Świętego dowiedział się na kilka dni przed ogłoszeniem nominacji. – Było to dla mnie zaskoczenie. Po ludzku pojawiły się również lęk i strach. Jednak natychmiast usłyszałem od nuncjusza apostolskiego słowa, w których przypomniał mi moje biskupie zawołanie „Łaska, miłosierdzie, pokój”. Trochę ochłonąłem i wyraziłem zgodę – dodał.

CZYTAJ DALEJ

Film animowany o św. Maksymilianie

2021-09-22 16:47

[ TEMATY ]

św. Maksymilian Kolbe

film animowany

Studio Filmów Rysunkowych

Postacie z filmu rysunkowego.

Postacie z filmu rysunkowego.

Powstaje film animowany o św. Maksymilianie.

Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej razem z nowosądeckim Wydawnictwem Promyczek opracowuje film animowany o o. Kolbem pt. „Szalony Maks”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję