Reklama

Rodzina

Nasze zdrowie

Lęk – jak sobie pomóc?

Pandemia wywiera wpływ na zdrowie psychiczne wielu osób. Lęk i stres przeżywa większość z nas.

W Chinach zbadano pod tym kątem grupę ok. 7 tys. osób. Wyniki wskazują, że u ponad 35% występował uogólniony lęk, ponad 20% miało objawy depresji, a ponad 18% – zaburzenia snu. Powodem złego stanu psychicznego są m.in. obawa przed zakażeniem, lęk o członków rodziny i ograniczenie kontaktów społecznych.

Niepewność i lęk w nowej, w dodatku dotykającej całego globu, sytuacji są uzasadnione, ale nie powinny paraliżować i odbierać zdolności racjonalnej oceny sytuacji. Niestety, tak się jednak dzieje, a lekarze różnych specjalności, m.in. kardiolodzy i onkolodzy, alarmują, że niektórzy pacjenci w obawie przed zarażeniem wirusem SARS-CoV-2 zrezygnowali z operacji i zabiegów ratujących życie albo, kierując się irracjonalnymi powodami, samodzielnie odstawili leki, które powinni stale zażywać.

Reklama

Mamy różną odporność na stres, trzeba jednak wiedzieć, co może poprawić, a co pogorszyć nasze samopoczucie psychiczne. Dlatego warto – zwłaszcza wobec drugiej fali pandemii – wprowadzić do planu dnia kilka przydatnych nawyków.

1. Nie pozwól, by nadmiar informacji pogarszał twój nastrój – wielogodzinne śledzenie informacji na temat pandemii działa przytłaczająco. Warto znać aktualną sytuację i obowiązujące zalecenia, ale komunikaty na ten temat wystarczy sprawdzić raz na dobę.

2. Dbaj o podtrzymywanie kontaktów społecznych w bezpieczny sposób – sytuacja utrudnia spotkania bezpośrednie, ale współczesne komunikatory pozwalają na utrzymanie kontaktu z bliskimi i znajomymi. Warto o te więzi dbać.

Reklama

3. Codziennie, przez co najmniej 30 min, uprawiaj aktywność fizyczną. Gimnastyka w domu, rekreacja na powietrzu czy spacer dobrze wpływają na nasze samopoczucie psychiczne. Wybór zależy od wieku, stanu zdrowia i aktualnej sytuacji. Zestawy ćwiczeń znajdziemy m.in. na stronie Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

4. Odżywiaj się prawidłowo i zadbaj o odpowiednio długi sen. Wiedzę na temat dobrych diet warto czerpać z autorytatywnych źródeł, m.in. Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej oraz portalu: diety.nfz.gov.pl .

5. Jeżeli przebywasz w domu, zaplanuj, jak spędzić czas, i przestrzegaj tego planu dnia. Stałe godziny snu, posiłków, pracy – jeżeli pracujemy zdalnie – oraz odpoczynku są podstawą dobrego wykorzystania czasu i psychicznej równowagi.

6. W sytuacji, gdy wychodzisz z domu, dbaj o swoje bezpieczeństwo – pamiętaj o maseczce, myciu rąk, niedotykaniu twarzy, zachowaniu dystansu oraz przestrzeganiu zaleceń aktualnie obowiązujących w naszym miejscu zamieszkania.

7. Nie próbuj radzić sobie ze stresem przy pomocy alkoholu i innych używek. Nie rozwiązują one problemów, mogą natomiast – w każdym wieku – doprowadzić do uzależnienia.

8. Zastanów się, czy komuś z twoich bliskich lub sąsiadów nie jest potrzebna pomoc. Osoby starsze, chore mogą się czuć jeszcze bardziej osamotnione i zagubione. Telefon do takiej osoby, taktowne rozeznanie, czy nie jest jej potrzebna pomoc, mogą przynieść ulgę obu stronom.

Wskazówki podajemy za portalem: www.gov.pl/web/koronawirus/ , natomiast na stronie akademia.nfz.gov.pl znajdziemy serię filmów pt. Bezpieczni w czasie epidemii, przygotowanych w ramach Akademii NFZ.

Lęk w obliczu pandemii nie powinien być destrukcyjny. Trzeba dostosować się do obecnej sytuacji i wydobyć z niej jak najwięcej plusów, dostrzegać innych oraz ich problemy, uzbroić się w odwagę i cierpliwość.

2020-09-30 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak poradzić sobie z lękiem?

[ TEMATY ]

lęk

podcast

MJscreen

Ks. Marek Studenski wyjaśnia, jak poradzić sobie z lękiem.

Ks. Marek Studenski wyjaśnia, jak poradzić sobie z lękiem.

Wikariusz generalny diecezji bielsko-żywieckiej ks. Marek Studenski w swoim podcaście porusza aktualny w kontekście obecnych czasów temat: Jak poradzić sobie z lękiem?

Zauważa, że tylko otwarcie się na moc Jezusa może zmienić karmiony bojaźnią i strachem obraz świata. Potrzeba więc, aby Jezus stał się Panem życia człowieka, który musi uznać Go za jedynego Pana i Zbawiciela, wszystko Mu oddać, włącznie z władzą nad własnym życiem.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Dziękczynnie za światło wiary

2021-09-26 22:56

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

Radomsko

Dziękczynienie za beatifikację

Beata Pieczykura/Niedziela

– Kardynał Stefan Wyszyński jest darem dla Kościoła nie tylko w Polsce. Przede wszystkim był prymasem jasnogórskim, a głos z Jasnej Góry był głosem do narodu. Dlatego musimy tak patrzeć na beatyfikację. To jest dar nie tylko dla nas, lecz także dla współczesnej Europy, powinien być znakiem, na którym mamy się oprzeć, i nie jest znakiem sprzeciwu. Błogosławiony kardynał nie jest po to, by was dzielić, ale po to, by nam przypominać, że Kościół ma obowiązek głosić prawdę Ewangelii i żądać wolności tej prawdziwej podporządkowanej prawdzie i sprawiedliwości społecznej, która musi dziś na nowo – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo w parafii św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku.

Wdzięczność i pamięć zgromadziła wiernych w kościele św. Lamberta Biskupa Męczennika w Radomsku na dziękczynnej Mszy św. za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Róży Czackiej. 26 września liturgii przewodniczył abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję