Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Duchowa uczta

Koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II Totus Tuus w Pałacu Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej zakończy 15. Międzynarodowy Festiwal im. Gorczyckiego.

Niedziela sosnowiecka 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

koncert

Chór Filharmonii Śląskiej

Karol Fatyga

Chór Filharmonii Śląskiej

Chór Filharmonii Śląskiej

W pałacu zabrzmią 11 października o godz. 18 dzieła Wolfganga Amadeusza Mozarta, Antonio Vivaldiego oraz Henryka Mikołaja i Mikołaja Góreckiego w wykonaniu znakomitych solistów, Chóru Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej.

Dzieła epok od baroku, poprzez klasycyzm po czasy współczesne, w znakomitym wykonaniu śląskich filharmoników to moc nastrojowej, uduchowionej muzyki, obietnica spędzenia wieczoru w metafizycznym świecie. Koncert, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Gorczycki pl., współorganizowany z Pałacem Kultury Zagłębia w Dąbrowie Górniczej, będzie ostatnim z piętnastu tegorocznych wydarzeń festiwalu. Obecna edycja wpisuje się w obchody 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, dlatego w jego programie znajdzie się m.in. przepiękny, niezwykle wzruszający chóralny utwór religijny Henryka Mikołaja Góreckiego pt. Totus Tuus, z tekstem polskiej poetki Marii Bogusławskiej. Utwór zadedykowany papieżowi został wykonany dwukrotnie podczas pielgrzymki papieża do Polski w 1987 r.

Reklama

W koncercie, obok Chóru Filharmonii Śląskiej oraz Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Macieja Tomasiewicza, wystąpi Bożena Bujnicka, znakomita, wielokrotnie nagradzana sopranistka i solistka Teatru Wielkiego Opery Narodowej, oraz Magdalena Pilarczyk, śpiewająca altem artystka Chóru Filharmonii Śląskiej.

– Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału w tym niecodziennym koncercie. Wszyscy niepokorni, buntowniczy i zawzięcie poszukujący własnego, muzycznego głosu, podejmowali wyzwanie sprawdzenia się w muzyce szczególnej – muzyce religijnej. Powstały dzieła nieprzeciętnej urody, wzruszające, wzniosłe. To właśnie te, stworzone na chwałę Pana utwory wymienionych kompozytorów zaprezentujemy na koncercie finałowym Totus Tuus w naszym Pałacu Kultury Zagłębia sztuki – zachęca dyrektor Pałacu Kultury Zagłębia, Małgorzata Majewska.

Więcej informacji o koncercie można znaleźć na oficjalnej stronie współorganizatora festiwalu, Pałacu Kultury Zagłębia www.palac.art.pl .

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół jest mądry

Niedziela Ogólnopolska 24/2021, str. 25

Karol Porwich/Niedziela

Nawiązuję do tego, że stawiane przez Kościół diagnozy, sygnalizowane zagrożenia okazują się trafione. Weźmy pierwsze dwa przykłady z brzegu. Kościół w Polsce, ale nie tylko, przynajmniej od trzech dekad alarmował o kryzysie rodziny i kryzysie demograficznym z nim związanym. Niestety, jego słowa nie były przyjmowane z dostateczną uwagą. Były przez decydentów bagatelizowane, puszczano je mimo uszu jako „takie kościelne gadanie”. Skutek tego – mamy to, co mamy. Dziś wszyscy piszą już o tykającej bombie demograficznej w Europie i w innych najbardziej rozwiniętych krajach świata. W niektórych – np. w Korei Płd. czy we Włoszech jest gorzej, w innych – trochę lepiej, ale nigdzie nie jest dobrze. Podejmowane przez rządy działania prorodzinne i proprokreacyjne, przygotowane na szybko i realizowane jeszcze szybciej, w które wpompowywane są olbrzymie środki, nie przynoszą zamierzonego skutku. Dzieci rodzi się coraz mniej, a skalę problemu, z którym już wkrótce przyjdzie nam się mierzyć, spotęgowała jeszcze pandemia COVID-19. Kolejny raz okazuje się, że pieniądze wszystkiego nie załatwią.

CZYTAJ DALEJ

Papież kontynuuje dialog z francuskimi biskupami

2021-09-24 19:18

[ TEMATY ]

Francja

biskupi

papież Franciszek

Vatican News

Papież nie chce brutalnego zaprzestania odprawiania Eucharystii według dawnego Mszału. On pragnie, by wierni, którzy są przywiązani do przedsoborowej liturgii, nie tylko w niej uczestniczyli, lecz mieli też kapelanów, którzy ich będą prowadzić, pomogą zrozumieć wiarę i żyć w duchu Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Denis Jachiet po audiencji, na której Franciszek przyjął drugą grupę francuskich biskupów przybyłych z wizytą ad limina.

Jak zwykle, spotkanie z Papieżem miało charakter rozmowy. Tym razem trwała ona dwie i pół godziny. Jednym z głównych tematów było niedawne motu proprio, którym Franciszek ograniczył możliwość sprawowania Eucharystii według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. Papież wyjaśnił francuskim biskupom motywy swej decyzji. Zapewnił, że chodzi mu jedynie o jedność Kościoła. W rozmowie z biskupami Franciszek okazał się o wiele mniej rygorystyczny niż ogłoszony przez niego dokument. Zgodził się na przykład, by w archidiecezji paryskiej w tej samej parafii ten sam proboszcz sprawował liturgie zarówno według dawnego rytu, jak i nowego – powiedział bp Jachiet, dodając, że Papież zdaje się w tej sprawie na biskupów.

CZYTAJ DALEJ

Izabela Tyras: kolejne pokolenie przejmuje sztafetę pielgrzymkową

2021-09-25 08:12

[ TEMATY ]

rodzina

pielgrzymka

małżeństwo

MBoguslaw /pixabay

„Zawsze najbardziej wzrusza mnie to, jak pielgrzymują całe rodziny” – powiedziała dla Family News Service Izabela Tyras, dyrektor Biura Prasowego Jasnej Góry. W dniach od 25 do 26 września br. odbędzie się XXXVII Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. Z racji roku św. Józefa przeżywana będzie pod hasłem „Pójdźcie do Józefa”. Wśród licznych pielgrzymów jasnogórskich rodziny zajmują szczególne miejsce.

W niedzielę 26 września, w dniu centralnej uroczystości, na Szczycie Jasnogórskim o godz. 11:00 będzie sprawowana Msza św. pod przewodnictwem abpa Grzegorza Rysia, metropolity łódzkiego. W jej ramach zostaną odnowione przyrzeczenia małżeńskie oraz dokona się zawierzenie małżeństw i rodzin Królowej Pokoju. Ponadto ślubowanie złożą nowi doradcy życia rodzinnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję