Reklama

Aspekty

Historyczna decyzja

W Głogowie odbyły się uroczystości z okazji 900-lecia tamtejszej Kapituły Kolegiackiej.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 40/2020, str. I

[ TEMATY ]

rocznica

kapituła kolegiacka

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński ustanowił Kapitułę Kolegiacką w Głogowie

Bp Tadeusz Lityński ustanowił Kapitułę Kolegiacką w Głogowie

Uroczystości w głogowskiej kolegiacie rozpoczął Różaniec i czuwanie przy relikwiach św. Jadwigi. Mszę św. hejnałem Głogowa rozpoczęli sygnaliści-uczniowie Szkoły Muzycznej w Głogowie. Następnie odbyło się procesyjne przejście przez kościół w oprawie Mszy De Angelis w wykonaniu chóru Magnificat.

Reklama

Uroczysta Misa solemnis, wieńcząca obchody 900-lecia powstania Kapituły Kolegiackiej i początków fundacji świątyni, odbyła się 27 września pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego. W czasie Mszy św. pasterz diecezji ustanowił nową kapitułę dla głogowskiej kolegiaty. – Dziś gromadzimy się w świątyni, która jest dla nas znakiem wielu pięknych, ale i dramatycznych momentów w historii. Widzimy odbudowane mury, które noszą jeszcze na sobie liczne blizny przeszłości. Ta kolegiacka winnica jest odbudowywana siłą i zaangażowaniem wielu dzieci Boga. W ten wymiar duchowy, kulturalny, społeczny wpisuje się życie edukacyjne, duszpasterskie, modlitewne głogowskiej kolegiaty – mówił w homilii bp Lityński, który jednocześnie dziękował za odbudowę świątyni.

– Oprócz odzyskanego materialnego kościoła zauważamy instytucję Kapituły Kolegiackiej, jej szlachetną i bogatą przeszłość. Z jej udziałem chcemy iść w przyszłość, dlatego podjąłem tę historyczną decyzję przywrócenia Kapituły Kolegiackiej w Głogowie na większą chwałę Boga i dla pożytku lokalnej wspólnoty Kościoła i ziemi głogowskiej – zakończył pasterz diecezji.

Dekret biskupa o ustanowieniu głogowskiej Kapituły Kolegiackiej odczytał ks. kan. Stanisław Brasse, dziekan dekanatu Głogów – św. Mikołaja. W jubileuszowej Mszy św. uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i władz samorządowych, księża, Cisi Pracownicy Krzyża, harcerze, chór kolegiacki oraz sygnaliści-uczniowie Szkoły Muzycznej w Głogowie. Warto dodać, że z okazji jubileuszu Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek z głogowską kolegiatą, który został zaprezentowany kilka dni wcześniej podczas konferencji w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie.

2020-09-30 11:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

25. rocznica pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Lubaczowie

Niedziela zamojsko-lubaczowska 26/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

rocznica

Archiwum autora

Bieg Papieski rozpoczęty

Bieg Papieski rozpoczęty

Lubaczów w tym roku przygotował bogaty program obchodów 25. rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w tym mieście. 1 czerwca 2016 r. w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej im. Krzysztofa Komedy odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej połączona z panelem dyskusyjnym pt. „Organizacja pobytu Jana Pawła II w Lubaczowie – wspomnienia znane i te wypowiedziane po raz pierwszy”.

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję