Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Start rycerskiej formacji

W kościele i w nowej auli Centrum św. Maksymiliana w Harmężach odbyło się spotkanie Rycerstwa Niepokalanej (RN) rozpoczynające nowy rok duchowego wzrastania.

Niedziela bielsko-żywiecka 44/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Harmęże

O. Arkadiusz Bąk

Spotkanie w nowej auli

Spotkanie w nowej auli

Wydarzenie rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem o. Jacka Kani – opiekuna wspólnoty RN z Przemyśla, której członkowie również zagościli w Harmężach obok członków z diecezji bielsko-żywieckiej. Wraz z nim Eucharystię celebrował diecezjalny asystent RN o. Arkadiusz Bąk, który wygłosił homilię, o. Tomasz Pawlik z Rychwałdu i ks. Marek Nieciąg z Ciśca.

Następne warsztaty planowane są 21 listopada br. w Harmężach.

Podziel się cytatem

– Chcemy, aby na te spotkania – już nie tylko diecezjalne, lecz – ufam – także o zasięgu ogólnopolskim, gromadzili się rycerze, którzy będą kształtować swoje serca na wzór serca Maryi i jak Ona odpowiadać Panu Bogu ma Jego wezwanie – „tak” – podkreślił o. Arkadiusz. W homilii zauważył, że potrzeba, aby współczesny rycerz, oprócz modlitwy, która jest fundamentem działania, dał Maryi możliwość, by mogła posługiwać się naszymi rękoma, głosem talentami i umiejętnościami niezależnie od wieku, zawodu i doświadczeń życiowych.

Ku czci św. Maksymiliana

Reklama

Zgromadzeni w kościele modlili się także na nabożeństwie do św. Maksymiliana. Po nim udali się do auli im. o. Łucjana Królikowskiego na warsztaty. Jak podkreśla o. Arkadiusz Bąk, warsztaty mają na celu pogłębiać tożsamość rycerza Niepokalanej i wskazać cel rycerstwa, który współcześnie stał się jeszcze bardziej aktualny.

Ponadto spotkania formacyjne mają duchowo przygotowywać do 80. rocznicy męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana, która przypadnie w 2021 r. po to, „aby Maryja miała armię ludzkich serc, które będą stawać w obronie wiary, bo po to powstało rycerstwo”.

Następne warsztaty planowane są 21 listopada br. w Harmężach. Spotkanie zorganizowano w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach przy współpracy Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej.

Nowa aula

Reklama

Warto wspomnieć, że aula multimedialna, w której odbywały się warsztaty, została niedawno poświęcona i oddana do użytku. Decyzją tegorocznej kapituły prowincjalnej nadano jej imię o. Łucjana Królikowskiego – kawalera Orderu Orła Białego. Poprzedni kustosz centrum św. Maksymiliana o. Piotr Cuber zauważa, że wiele grup odwiedzających Harmęże pytało, czy po zwiedzeniu wystawy Mariana Kołodzieja „Klisze pamięci. Labirynty” jest możliwość gdzieś się zatrzymać, podyskutować, obejrzeć filmy o artyście.

– Takiego miejsca nam brakowało. Wiedziałem, że musi powstać sala z prawdziwego zdarzenia, która pozwoli na rozwój tego miejsca, które jest również centrum dla Rycerstwa Niepokalanej Polski południowej, do propagowania idei duchowości o. Kolbego, na wykorzystanie potencjału tej ekspozycji, do promocji tej wystawy – podkreśla.

– Aula jest niezbędnym narzędziem w działalności naszego centrum – powiedział minister prowincjalny o. Marian Gołąb z Krakowa. Ekonom prowincji o. Jakub Czajka dodał, że o. Łucjan Królikowski był uczniem i wychowankiem św. Maksymiliana oraz powtarzał, że miłość pozwoliła mu przewędrować pół świata, ratując życie dzieciom – ofiarom II wojny światowej.

Historię życia o. Łucjana przybliżył również prowincjał o. Jarosław Zachariasz. Odczytano list od o. Jamesa McCurry’ego, przełożonego Prowincji Matki Bożej Anielskiej, która finansowo wsparła budowę auli.

2020-10-28 10:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Z Niepokalaną, Oblubienicą Ducha Świętego, w następne stulecie MI

[ TEMATY ]

Rycerstwo Niepokalanej

Br. Mieczysław Wojtak OFMConv

W dniach 28 i 29 lipca 2018 r. w Niepokalanie odbył się Ogólnopolski Dzień Modlitwy Rycerstwa Niepokalanej.

Siła modlitwy

CZYTAJ DALEJ

Franciszek przed „Anioł Pański”: służenie innym sprawia, że wzrastamy

2021-09-19 12:24

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Służba nas nie umniejsza, ale sprawia, że wzrastamy” – przypomniał Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”

Papież nawiązał do czytanego w 25 niedzielę zwykłą fragmentu Ewangelii (Mk 9, 30-37), mówiącego o sprzeczce uczniów w drodze do Jerozolimy o to, który „z nich jest największy”. Wtedy Pan Jezus powiedział im, że „Jeśli ktoś chce być pierwszym, niech będzie ostatnim ze wszystkich i sługą wszystkich” (w. 35). Oznaczają one, że wartość osoby nie zależy od kryteriów świata, lecz mierzy się je służbą. Oznacza to czynienie, jak Jezus, który „nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć” (Mk 10, 45). Zatem jeśli chcemy naśladować Jezusa, musimy podążać drogą służby. Nasza wierność Panu zależy od naszej gotowości do służby – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

W codzienności odnaleźć Pana

2021-09-20 09:27

[ TEMATY ]

Święty Krzyż

Życie Konsekrowane

Katarzyna Dobrowolska

4 września bp Andrzej Kaleta przewodniczył pielgrzymce osób konsekrowanych do Sanktuarium na Świętym Krzyżu. Zgromadziła ona licznie siostry zakonne, ojców i braci zakonnych, dziewice i wdowy konsekrowane z diecezji i z południowej części Polski. W tym roku spotkaniu towarzyszyło hasło „Zgromadzeni na Świętej Wieczerzy”.

Bp Andrzej Kaleta modlił się w czasie Eucharystii za wszystkie osoby konsekrowane i o nowe powołania. Podczas homilii podziękował Bogu za dar każdej powołanej i powołanego do służby Bożej. Podkreślał, że są oni znakiem, zwłaszcza we współczesnym świecie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję