Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Ćwiczenia ducha w sieci

Dziesięciu kapłanów z naszej diecezji przygotowało adwentowe rekolekcje on-line.

Niedziela bielsko-żywiecka 50/2020, str. I

[ TEMATY ]

rekolekcje adwentowe

on‑line

PB

Ks. Grzegorz Piekiełko opowiada o Bogu Stworzycielu

Ks. Grzegorz Piekiełko opowiada o Bogu Stworzycielu

Zapraszam was do mojego warsztatu rzeźbiarskiego, gdzie z kawałka drewna tworzę różne rzeźby – tak serię filmów dla dzieci rozpoczął ks. Grzegorz Piekiełko z parafii Matki Bożej Pocieszenia w Straconce, po czym od przedstawionych rzeźb przeszedł do tematu stworzenia człowieka, którego Pan Bóg ukształtował na swój obraz i podobieństwo, ciesząc się swoim dziełem. Spotkanie o kreacji zakończyło się zadaniem. Mali widzowie mieli ulepić z plasteliny najpiękniejsze dzieło Boga.

Oprócz ks. Grzegorza nauki rekolekcyjne przygotowali: ks. Filip Magiera i ks. Przemysław Gorzołka, ks. Kamil Kuchejda, ks. Jakub Kuliński i ks. Damian Broda, ks. Piotr Góra i ks. Mateusz Kierczak, ks. Marek Studenski i ks. Przemysław Sawa.

Reklama

Ukazujące się w internecie rekolekcje skierowano do wszystkich grup wiekowych, począwszy od dzieci przez młodzież młodszą i starszą, na dorosłych skończywszy. Większość konferencji to materiał wideo umieszczany cyklicznie na profilach społecznościowych diecezji. Kolejne odcinki wykorzystywane były przez katechetów podczas lekcji religii prowadzonych już od dłuższego czasu on-line. Z myślą o dorosłych pojawiły się też dwa cykle rekolekcji trzydniowych. Nowym w formie był materiał audio przygotowany w formie podcastu.

Filmy z adwentowym przekazem zrealizowano w różnych miejscach diecezji – zarówno w plenerze, jak i we wnętrzach. Materiały powstawały w oparciu o scenariusze stworzone przez duszpasterzy z wykorzystaniem różnych rekwizytów, symboli i odniesień do codziennego życia.

– Wiadomo, że naturalnym środowiskiem głoszenia słowa Bożego jest spotkanie osobiste, w którym można nawiązać najlepszą relację ze słuchaczami, ale teraz jest to niemożliwe. I to jest pierwszy, zasadniczy powód wykorzystania takiej formy dotarcia do wiernych i przekazu słowa Bożego – podsumował cały projekt ks. Marek Studenski, wikariusz generalny.

Adwentowe rekolekcje on-line to kolejna inicjatywa duszpasterska diecezji w czasie pandemii wykorzystująca współczesne środki komunikacji. Pierwsze rekolekcje przygotowano w Wielkim Poście. Później pojawiła się modlitwa różańcowa on-line z biskupem, ponowiona od 1 listopada. Internetową drogę przekazu Ewangelii w naszym regionie wykorzystuje też wiele parafii, wspólnot i środowisk życia religijnego.

2020-12-09 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsze kazanie adwentowe o. Catalamessy: Chrystus i stworzenie

[ TEMATY ]

adwent

Franciszek

rekolekcje adwentowe

Bożena Sztajner

„Chrystus i stworzenie” to tytuł pierwszego w tym roku kazania adwentowego, które o. Raniero Cantalamessa OFM Cap wygłosił w watykańskiej kaplicy Redemptoris Mater dla Ojca Świętego i jego współpracowników.

Tematem tegorocznych rozważań tego okresu liturgicznego są słowa św. Pawła z Listu do Kolosan: „Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone” (Kol 1, 16).

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiony prymas Wyszyński jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - rozmowa z dr Ewą K. Czaczkowską

2021-09-18 10:59

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

- Beatyfikacja Stefana Wyszyńskiego jako prymasa, biskupa i duchownego jest ważnym znakiem na dziś w kontekście problemów, które przeżywa Kościół czy duchowieństwo. Jest symbolem nadziei dla świeckich i wzorem dla pasterzy Kościoła - mówi w pobeatyfikacyjnej rozmowie z KAI, dr Ewa K. Czaczkowska, autorka trzech książek o Prymasie Tysiąclecia: „Kardynał Wyszyński. Biografia”, „Prymas Wyszyński. Wiara, nadzieja, miłość” oraz „Będziesz miłował….Krótka historia życia Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski”, przeznaczonej dla dzieci.

Łukasz Kaczyński (KAI): Dlaczego beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego, która odbyła się w zeszłą niedzielę, powinna głęboko odcisnąć się w sercach Polaków?

CZYTAJ DALEJ

Papież: synod to nie wymiana opinii, lecz słuchanie Ducha

2021-09-18 16:12

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP

W procesie synodalnym nie chodzi o gromadzenie różnych opinii, lecz o wsłuchanie się w Ducha Św. – mówił Papież podczas spotkania z przedstawicielami rzymskiej diecezji. Franciszek postanowił się z nimi spotkać w Watykanie, aby w ten sposób przygotować swoją diecezję na pierwszy etap procesu synodalnego, który ma miejsce właśnie na szczeblu lokalnym.

Papież zaznaczył na wstępie, że głównym zadaniem synodu jest właśnie wsłuchiwanie się w głos Boga, rozpoznanie Jego obecności, Jego przejścia i tchnienia życia. Franciszek przypominał, że tematem synodu jest właśnie synodalność.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję