Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 51/2020, str. 9

Remont organów w kaplicy jasnogórskiej

Trwa generalny remont organów w Kaplicy Cudownego Obrazu. Obecnie podczas liturgii słychać jedynie instrument zastępczy. Oryginalne, 30-letnie organy po gruntownej konserwacji i oczyszczeniu zabrzmią na wiosnę przyszłego roku.

– Organy jasnogórskie w kaplicy to jeden z najbardziej eksploatowanych instrumentów w Polsce, dlatego naturalne jest, że mechanizmy się zużywają – podkreśla o. Sebastian Matecki, paulin. – Kaplica, do której przybywa bardzo wielu wiernych, to miejsce, gdzie osiada dużo kurzu, często również w piszczałkach i na mechanizmach, stąd konieczne jest podejmowanie regularnych czyszczeń, remontów instrumentu, przeglądów – to jest bardzo istotne. Wskutek używania, grania oraz warunków atmosferycznych i klimatycznych, organy wymagają strojenia, bo rozstrajają się piszczałki. Klasztor podjął decyzję wielkiego remontu, ponieważ organy już tego wymagały. – Piszczałek jest tu ok. 2,5 tys., więc to ogrom pracy – wyjaśnia Marcin Lauzer, jasnogórski organista, zaangażowany w prace przy remoncie organów.

Reklama

Ojcowie paulini zwracają się do pielgrzymów o pomoc w remoncie. – Prosimy was o wsparcie w podejmowanym wyzwaniu przywrócenia funkcjonalności i blasku jasnogórskich organów – apeluje kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak. – Za każdy grosz, za każdą złotówkę, za wszelką waszą życzliwość jesteśmy wam bardzo wdzięczni.

Ofiary można składać m.in. w zakrystii i w wyznaczonych punktach na Jasnej Górze. Więcej na temat możliwości wpłat na stronie: www.niedziela.pl w zakładce Jasna Góra.

Białe kwiaty dla Niepokalanej Maryi

Na Jasnej Górze 8 grudnia uczczono uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Zgodnie z kilkuletnim zwyczajem przy figurze Maryi Niepokalanej na placu przed szczytem, miał miejsce hołd z kwiatów. Arcybiskup Wacław Depo, metropolita częstochowski, na podnośniku wozu strażackiego, przygotowanego przez Państwową Straż Pożarną w Częstochowie, został uniesiony na wysokość figury Niepokalanej, gdzie złożył wiązankę z białych kwiatów.

Reklama

– Misja Kościoła ma charakter religijny, nie jest jednak realizowana w oderwaniu od warunków życia społecznego i politycznego, dlatego obowiązkiem Kościoła i jego pasterzy jest zabieranie głosu, ilekroć domaga się tego duchowe dobro wiernych, obrona wartości moralnych i godności osoby ludzkiej od momentu poczęcia pod sercem matki aż do naturalnej śmierci. Maryjo Niepokalana, prosimy Cię o odwagę wiary i nasze osobiste, eklezjalne świadectwo wobec osoby i posługiwania w Kościele oraz w świecie św. Jana Pawła II – powiedział abp Depo.

W tym dniu na Mszy św. obecni byli także przedstawiciele Fundacji „Życiu Tak” im. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Szczególną intencją modlitwy była obrona i ochrona życia oraz uspokojenie sytuacji w Polsce. Przedstawiciele fundacji przywieźli na Jasną Górę ważący tonę dzwon „Głos Nienarodzonych”. Po każdej Mszy św. można było uderzyć w dzwon, ustawiony przed wejściem do kaplicy Matki Bożej, i zjednoczyć się w modlitwie oraz w wołaniu o szacunek dla każdego poczętego życia.

2020-12-16 08:57

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzeba nam świętych i trzeźwych ojców

2021-07-27 10:33

[ TEMATY ]

trzeźwość

ojciec

pixabay.com

Na potrzebę trzeźwości we wszystkich obszarach życia społecznego, zwłaszcza w rodzinach zwracał uwagę bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej i przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych przy Konferencji Episkopatu Polski. Wygłosił on homilię podczas 17. Ogólnopolskiej Modlitwy o Trzeźwość Narodu w Miejscu Piastowym na Podkarpaciu. Szczególną rolę w wychowaniu do trzeźwości – jak mówił kaznodzieja – mają ojcowie.

Kaznodzieja wielokrotnie odnosił się do słów bł. ks. Bronisława Markiewicza „Polska będzie trzeźwa, albo jej wcale nie będzie”. Podkreślił, że w tym stwierdzeniu wcale nie ma przesady.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu papież Franciszek przyleciał do Polski

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Franciszek w Polsce

27.07

episkopat.pl

Samolot włoskich linii lotniczych „Alitalia” A321 z papieżem Franciszkiem na pokładzie wylądował o godz. 15.50 na Międzynarodowym Lotnisku im. św. Jana Pawła II w Krakowie-Balicach. Na Ojca Świętego czekali już m.in. prezydent RP z małżonką, kard. Stanisław Dziwisz oraz liczni wierni.

Owacjami przywitali Franciszka młodzi pielgrzymi, którzy już od kilku godzin czekali na jego przylot. "Witamy Cię Ojcze Święty w Krakowie" - wykrzykiwała młodzież i mieszkańcy Krakowa.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo powstańca warszawskiego

2021-07-28 12:05

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Lubuskie Muzeum Wojskowe

Karolina Krasowska

- Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

- Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

W Lubuskim Muzeum Wojskowym można obejrzeć świadectwo nieżyjącego już byłego powstańca warszawskiego Stefana Mrowca, który po wojnie osiedlił się w Zielonej Górze.

- Powstanie musiało wybuchnąć, po prostu wtedy to była euforia. Ja, co się urodziłem w wolnej Polsce, tak wolny nie czułem się nigdy jak te pierwsze kilka dni powstania - mówił śp. Stefan Mrowiec, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję