Reklama

Słowo Boga na wyciągnięcie ręki

Biblia Nawarska jest bardzo popularna i doceniana szczególnie w krajach anglo- i hiszpańskojęzycznych, w których osiąga rekordowo wysokie nakłady. Wreszcie doczekaliśmy się polskiego wydania.

Wydział Teologii Uniwersytetu Nawarry otrzymał w 1971 r. od swojego Wielkiego Kanclerza Josemaríi Escrivy de Balaguera, dziś świętego Kościoła katolickiego, zadanie przygotowania nowego wydania Pisma Świętego, które pomogłoby wzbogacić formację doktrynalną i pogłębić pobożność wiernych. Wydanie miało się cechować jasnymi i praktycznymi komentarzami o charakterze duchowym, zrozumiałymi dla jak największej liczby osób.

Papież Franciszek, tak samo jak wcześniej św. Jan Paweł II i Benedykt XVI, często przypomina o potrzebie czytania i studiowania Biblii. Już w adhortacji apostolskiej Evangelii gaudium Ojciec Święty napisał, że „ewangelizacja wymaga zażyłości ze Słowem Bożym, a to oznacza, żeby diecezje, parafie i wszystkie wspólnoty katolickie proponowały poważne i wytrwałe studiowanie Biblii, jak również promowały jej modlitewne czytanie osobiste i wspólnotowe”. Papież wielokrotnie powtarza, że musimy mieć Słowo Boże na wyciągnięcie ręki. Dlatego np. w kwietniu 2014 r. rozdał egzemplarze Ewangelii zgromadzonym na placu św. Piotra. Przy okazji zachęcał do noszenia Ewangelii w kieszeni oraz do czytania jej również przy pomocy nowych technologii, takich jak telefon komórkowy czy tablet.

Obszerne komentarze

Reklama

Biblia potrzebuje komentarzy. „Nie możemy nigdy sami czytać Pisma świętego. Spotykamy zbyt wiele zamkniętych drzwi i łatwo błądzimy” – napisał Benedykt XVI (Verbum Domini). Przekłady Pisma Świętego powinny być „opatrzone niezbędnymi i w pełni wystarczającymi objaśnieniami, tak aby dzieci Kościoła mogły bezpiecznie i owocnie obcować z księgami świętymi oraz przyjmować ich ducha” – zapisano z kolei w konstytucji Dei Verbum, która jest owocem Soboru Watykańskiego II.

W komentarzach Biblii Nawarskiej nie brakuje potrzebnych odniesień filologiczno-historycznych, ale przede wszystkim tych, które czerpią z żywej Tradycji Kościoła. Ich zasadniczym zadaniem jest wyjaśnienie dosłownego sensu poszczególnych ksiąg i fragmentów w kontekście, w którym zostały napisane oraz w kontekście Biblii jako całości. Z jednej strony pomagają one zrozumieć chrześcijański sens Starego Testamentu, tzn. odczytać go w perspektywie tego Nowego, a z drugiej – pokazują stopniowy charakter Objawienia Bożego, który ujawnia jedyny zbawczy zamysł Boga. Komentarze zawierają przykłady interpretacji Pisma Świętego w bogatej Tradycji Kościoła: w pismach Ojców Kościoła, w tekstach Magisterium, zwłaszcza w Katechizmie Kościoła Katolickiego, oraz w nauczaniu ostatnich papieży, a także w liturgii i w świadectwach świętych. Cytowanie komentarzy patrystycznych pozwala odkrywać różne sensy Pisma Świętego, a przede wszystkim sens duchowy, który najlepiej może służyć rozwojowi życia chrześcijańskiego dzisiejszych wiernych. Istotne jest także cytowanie dokumentów Magisterium Kościoła, które są pięknym i obfitym skarbcem, z którego można czerpać wiedzę o tym, jak Kościół interpretuje różne teksty Pisma Świętego.

Komentarze Biblii Nawarskiej uwzględniają również liturgiczne użycie Biblii, co odsłania niektóre klucze interpretacyjne świętych ksiąg. Na koniec rozważają one Słowo Boże w kontekście świadectwa świętych różnych czasów, co pokazuje aktualną skuteczność słowa Bożego w osiąganiu świętości, a także odkrywa, nieosiągalne za pomocą metod historyczno-krytycznych horyzonty. Są one tak realne, że odmawianie im naukowej wartości byłoby ignorowaniem najbardziej namacalnej rzeczywistości.

Pomoc w aktualizacji Słowa Bożego

Reklama

Celem tego wydania Biblii jest sprawienie, by czytelnik na podstawie tego, w jaki sposób przesłanie Pisma Świętego zostało zrozumiane i zaktualizowane przez Tradycję i Magisterium, czuł się zachęcony do własnej jego „aktualizacji”.

Biblia Nawarska jest użyteczna również dla niekatolików. Stanowi ona punkt zjednoczenia wszystkich chrześcijan. Co więcej fascynuje zarówno ludzi wierzących, jak i niewierzących. Kultura biblijna jest bowiem bardzo potrzebna, by poznać świat, w którym żyjemy. Kiedyś Umberto Eco zastanawiał się: „Dlaczego młodzi ludzie w szkołach powinni wiedzieć wszystko o bogach Homera a tak mało o Mojżeszu? Dlaczego mieliby poznać Boską komedię, a nie Pieśń nad pieśniami? Bez Salomona nie można przecież zrozumieć Dantego?”.

2021-01-05 11:49

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowe rekolekcje u św. Józefa [ZAPROSZENIE]

2021-09-21 18:00

Archiwum sanktuarium

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

Obraz św. Józefa z sanktuarium w Kaliszu

W Sanktuarium Świętego Józefa odbędą się Narodowe Rekolekcje połączone z aktem zawierzenia Narodu i Kościoła w Polsce Świętemu Józefowi.

Rozpoczną się one 3 października i potrwają do 7 października br. Hasłem rekolekcji są słowa Ojcowskiemu Sercu zawierzamy. Tematyka dotyczyć będzie kilku przestrzeni związanych ze Św. Józefem: Opiekun Kościoła, małżeństwo, życie, ojcostwo oraz istota i cel modlitwy zawierzenia.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: już jutro XXV Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

2021-09-24 17:01

[ TEMATY ]

Jasna Góra

czuwanie

Odnowa w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Już jutro na Jasnej Górze odbędzie się 25. Ogólnopolskie Czuwanie Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym. To jedno z największych jasnogórskich spotkań modlitewnych miało odbyć się tradycyjnie w maju, ale ze względu na pandemię zostało przeniesione. To czas umocnienia, budowania jedności i ewangelizacji. Całodzienne czuwanie rozpocznie się o godz. 9.30 na placu przed Szczytem.

Odnowa w Duchu Świętym, zwana odnową charyzmatyczną, jest jednym z najprężniej działających i najliczniejszych ruchów w Kościele katolickim, obecnym dziś w większości krajów na świecie. Duchowość ruchu charyzmatycznego koncentruje się na doświadczaniu w życiu działania Ducha Świętego, dzieleniu się Jego darami, uwielbianiu Boga i służeniu Kościołowi. Bardzo ważne jest budowanie i przeżywanie wspólnoty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję